Projekt měl dvě části:
- shromáždit a systematizovat sociologická data a poznatky týkajících se jednání o hlubinném úložišti (HÚ) vyhořelého jaderného paliva a vysokoaktivních odpadů;
- na základě systematizace poznatků vytvořit soubor prakticky aplikovatelných zásad a postupů komunikace s veřejností a participativního rozhodování, které přispějí k nekonfliktnímu průběhu jednání o HÚ v ČR.
Vedle studia zahraniční odborné literatury a monitoringu vývoje jednání o HÚ v ČR byla hlavním a originálním zdrojem poznatků realizace empirického sociologického výzkumu, jehož cílem bylo komplexně zachytit sociální jev jednání o HÚ za pomoci standardních sociologických technik sběru kvantitativních a kvalitativních dat. Empirický výzkum měl 4 fáze sběru dat:
Kvalitativní data
- Organizace 8 dvouhodinových skupinových diskuzí ve 4 ze 7 lokalit zvažovaných pro výstavbu HÚ (červen až srpen 2014).
- Organizace 9 hloubkových rozhovorů se zástupci nejvýznamnějších účastníků jednání o HÚ a experty (podzim 2014).
Kvantitativní data
- Dotazování bloku otázek na téma HÚ na reprezentativním vzorku populace ČR (únor 2014).
- Organizace dotazníkového šetření ve 4 ze 7 lokalit na reprezentativním vzorku lokální populace (květen 2015).
Sociologické poznatky o HÚ byly systematicky zpracovány do výsledků ve formě jednoho odborného článku, dvou analytických výzkumných zpráv a dvou dokumentů pro komunikaci s veřejností.
Hlavní aplikovatelným výsledkem projektu je certifikovaná metodika s názvem „Metodika pro komunikaci a účast na rozhodování o hlubinném úložišti vyhořelého jaderného paliva a vysokoaktivních odpadů v ČR“. Metodika byla konzultována se státními institucemi, byla diskutována a připomínkována na odborném semináři s veřejností, prošla standardním vědeckým oponentním řízením a byla certifikována Ministerstev průmyslu a obchodu ČR.
Publikace vydané v rámci projektu (celkem 7, zobrazeno 1 - 7)
Zpráva obsahuje analýzu výsledků výzkumu, jehož účelem bylo zjistit: a) jak jsou čeští občané informováni o problematice radioaktivních odpadů a vyhořelého jaderného paliva; b) jak jsou informováni o projektu výstavby hlubinného úložiště (dále HÚ) v ČR; c) jaké názory zaujímají k některým speciálním otázkám spojeným s těmito dvěma tématy.
Článek popisuje sociologický problém, který je spojen s rozhodováním o lokalitě pro výstavbu hlubinného úložiště vyhořelého jaderného paliva a radioaktivních odpadů v ČR. Úvodní část objasňuje sociální situaci jednání o úložišti a identifikuje zainteresované strany, kterých se tato jednání týkají. Následně je připomenut právní rámec jednání a je shrnut jejich dosavadní vývoj. Zbývající část článku je věnována analýze dat ze dvou výzkumů veřejného mínění.
Sociologický ústav Akademie věd ČR, v. v. i., se věnuje řešení výzkumného projektu, jehož tématem je zapojení veřejnosti do jednání o vyhledávání lokality pro výstavbu hlubinného úložiště. V roce 2014 byla realizována první část výzkumu, která měla povahu sběru tzv. kvalitativních dat. Řešitelský tým považuje za důležité informovat průběžně o výsledcích výzkumu obyvatele lokalit a další účastníky jednání o hlubinném úložišti.
Sociologický ústav Akademie věd ČR, v. v. i., se věnuje řešení výzkumného projektu, jehož tématem je zapojení veřejnosti do jednání o vyhledávání lokality pro výstavbu hlubinného úložiště vysoce radioaktivních odpadů. V roce 2015 byla realizována druhá část výzkumu, která měla povahu sběru tzv. kvantitativních dat. Řešitelský tým považuje za důležité informovat průběžně o výsledcích výzkumu obyvatele lokalit a další účastníky jednání o hlubinném úložišti.
Výzkumná zpráva analyzuje data, která byla získána v květnu 2015 v reprezentativním dotazníkovém šetření ve 4 ze 7 vytipovaných lokalit pro výstavbu hlubinného úložiště vyhořelého jaderného paliva a radioaktivních odpadů v ČR. Svorníkem analýzy názorů obyvatel lokalit je otázka role místních komunit v procesu rozhodování o umístění úložiště.
Výzkumná zpráva analyzuje kvalitativní sociologická data sesbíraná během roku 2014, která se týkají názorů na vývoj jednání o hlubinném úložišti vyhořelého jaderného paliva a radioaktivních odpadů v ČR. První část zprávy se věnuje skupinovým diskuzím s obyvateli lokalit vytipovaných pro výstavbu úložiště, druhá část se zaměřuje na výsledky hloubkových rozhovorů se zástupci významných účastníků jednání a s experty.
Metodika je výsledkem projektu, jehož jádrem bylo shromáždění a systematizace poznatků o sociální zakotvenosti rozhodování o hlubinném úložišti vyhořelého jaderného paliva a vysokoaktivních odpadů (HÚ) za pomoci kvalitativního a kvantitativního empirického sociologického výzkumu.
Facebook
Twitter