official magazine of CAS

 


Important links

International cooperation

 

ESO

EUSCEA

AlphaGalileo

WFSJ

 

 

Books

English books prepared for publication by Academy bulletin

 

Akademie věd České republiky / The Czech Academy of Sciences 2014 a 2015

rocenka_obalka_en.jpg
The Czech Academy of Sciences has issued a report accounting selected research results achieved by its scientific institutes in all research areas in 2014 and in early 2015.
Full version you can find here.

 

kniha
VILLA LANNA IN PRAGUE
The new english expanded edition 

 

kniha
SAYING IT ...ON PAPER


Archive

Stopy AB v jiných titulech

Stopa AB v dalších médiích a knižních titulech

EUSJA General Assembly

eusja.jpg EUSJA General Assembly
& EUSJA Study Trip

Prague, Czech Republic
March 14–17, 2013

Abicko  > 2016  > březen  > Obálky

Pětadvacetiny českých Humboldtiánů

02_1.JPG
Fota: Stanislava Kyselová, Akademický bulletin

V české vědecké elitě se snadno dopátráte absolventů stipendií Nadace Alexandra von Humboldta, kterých je v současnosti přes 400. Už 25 let u nás funguje také Český Humboldt klub (viz též AB 3/2011) s osmi desítkami členů. Letos je tomu 225 let, kdy se vypravil student A. von Humboldt na výpravu Českým středohořím. Z talentovaného mladíka se stal vědec širokého záběru a světového významu. Mimo ohromného badatelského odkazu by pro svou hustou síť kontaktů mohl být bezpochyby považován i za zakladatele „networkingu“. Vždyť od roku 1953, kdy byla v Německu založena Nadace Alexandra von Humboldta na podporu vědeckých talentů, čítá celosvětová rodina tzv. Humboldtiánů 27 000 vědců, z toho přes 50 nositelů Nobelovy ceny.

02_1.JPG

Češi v této rodině samozřejmě nechybějí, patří k vědecké elitě naší země a připomeňme, že tím prvním se stal už v roce 1964 prof. Jiří Velemínský a je jím i současný předseda AV ČR prof. Jiří Drahoš. Se založením Českého Humboldt klubu se ale muselo počkat až na pád železné opony. Vznikl tedy vlastně v roce dvoustého výročí od výše zmíněné Humboldtovy výpravy do srdce Čech.

Čtvrtstoletí činnosti Českého Humboldt klubu si připomněli dřívější i současní stipendisté při slavnost­ním setkání 2. března 2016 v budově Velvyslanectví SRN. Společenského večera a koncertu se zúčast-nila také státní ministryně pro vědu a umění Eva-Marie Stange, prezident AvH-Stiftung, tedy Nadace Alexandra von Humboldta prof. Helmut Schwarz, předseda jubilujícího českého klubu Jan Franc a další významní hosté.

02_1.JPG

Podpůrné programy ročně umožňují přibližně 2000 pobytů na vědeckých pracovištích v Německu, přičemž je rozhodující vědecká kvalita uchazeče. Z České republiky bývá ročně kolem šesti stážistů každý rok. Účast v programu a pobyt v Německu ovlivní nejen vědecký a pracovní, ale také osobní rozvoj stipendistů; přináší jim cenné zkušenosti i kontakty. Je vcelku nasnadě, že po světě vznikla celá řada společností sdružujících absolventy i zájemce o činnost. V současnosti napočítáme 122 Humboldt klubů v 75 zemích.

MARINA HUŽVÁROVÁ