official magazine of CAS

 


Important links

International cooperation

 

ESO

EUSCEA

AlphaGalileo

WFSJ

 

 

Books

English books prepared for publication by Academy bulletin

 

Akademie věd České republiky / The Czech Academy of Sciences 2014 a 2015

rocenka_obalka_en.jpg
The Czech Academy of Sciences has issued a report accounting selected research results achieved by its scientific institutes in all research areas in 2014 and in early 2015.
Full version you can find here.

 

kniha
VILLA LANNA IN PRAGUE
The new english expanded edition 

 

kniha
SAYING IT ...ON PAPER


Archive

Stopy AB v jiných titulech

Stopa AB v dalších médiích a knižních titulech

EUSJA General Assembly

eusja.jpg EUSJA General Assembly
& EUSJA Study Trip

Prague, Czech Republic
March 14–17, 2013

Abicko  > Photogallery

L´Oréal for Women in Science

L´Oréal ČR pro ženy ve vědě

Dne 27. ledna 2009 byla v  prostorách Knihovny Akademie věd ČR v rámci národního stipendijního programu mezinárodního projektu podpory žen pracujících ve vědě For Women in Science předána již potřetí Stipendia L´Oréal ČR pro ženy ve vědě. Slavnostní večer se konal za účasti předsedy Akademie věd ČR prof. RNDr. Václava Pačesa, DrSc., Ing. Pavla Škody, vedoucího tajemníka České komise pro UNESCO, a Marco Fabiena, generálního ředitele společnosti L´Oréal Česká republika.

Předsedkyně odborné poroty prof. Helena Illnerová, DrSc., ocenila všech 36 přihlášených vědeckých prací mladých badatelek, z nichž některé byly dle mínění porotců na opravdu špičkové světové úrovni. V letošním roce bylo stipendium navýšeno na částku 200 000 Kč pro každou z laureátek.

Třemi letošními oceněnými stipendistkami jsou:

Mgr. Viktoriya Poterya, Ph.D.
, *1976,pracuje v  Ústavu fyzikální chemie J. Heyrovského v AV ČR, v. v. i., v Praze. Je absolventkou Státní ukrajinské univerzity, doktorandského studia na UK v Praze a postdoktorandského studia na University of Georgia v USA. Stipendium získala za práci zabývající se fyzikální elektronikou a fyzikou plazmatu, nazvanou Studium fotochemických procesů ve volných nanočásticích. Zabývá se v ní studiem teplotní závislosti koeficientů rekombinace iontu, které se vyskytují v ionosféře Titanu a mezihvězdných mracích. Její práce ukazuje, že i přímá fotodisociace HCI na ledových částicích může hrát důležitou úlohu a měla by být v budoucnu do praktických atmosférických modelů zahrnuta.
 
Diskrétní dynamické systémy na kompaktních metrických prostorech popisuje ve své práci druhá z letošních laureátek, doc. RNDr. Marta Štefánková, Ph.D., *1974.Jejím pracovištěm je Matematický ústav Slezské univerzity v Opavě. Zabývá se základním matematickým výzkumem v živě se rozvíjející oblasti s velkým potenciálem pro využití v technických a přírodovědných oborech (ekonomie, biologie aj.). V roce 2000 získala Cenu ministra školství ČR pro vynikající studenty. Je nejmladší docentkou na Slezské univerzitě v Opavě a laureátkou Ceny Učené společnosti České republiky (2008).
 
Třetí z laureátek, RNDr. Alena Zíková, Ph.D., *1979,je z Parazitologického ústavu Biologického centra AV ČR, v. v. i., v Českých Budějovicích. Oceněna byla za práci Energetický metabolismus lékařsky významného parazita rodu Trypanosoma, aneb můžeme vyléčit spavou nemoc?. Věnuje se studiu lékařsky a veterinárně významných parazitů rodu Trypanosoma. Titoprvoci jsou původci řady onemocnění, proti kterým neexistuje efektivní a netoxická léčba. Její výsledky objasňují unikátní buněčné procesy a mohou být využity při návrhu nových léčiv. Absolvovala výzkumné pobyty na Univerzitě v Amsterodamu a Seattlu v USA.

Pravidla stipendijního programu umožňují odborné porotě vybrat každoročně pouze tři laureátky. V letošním roce se však porota a pořadatelé Stipendia ještě rozhodli vyzdvihnout vysokou kvalitu a úroveň přihlášených prací tím, že pět prací ocenili formou Čestného ocenění poroty. Mezi oceněné patřily:

MUDr. Jitka Bušková, Ph.D.
Neurologická klinika UK Praha
Poruchy spánku jako časný marker neurodegenerativního procesu
 
Doc. RNDr. Eva Matalová, Ph.D.
Ústav živočišné fyziologie a genetiky AV ČR, v. v. i., Brno
Sekce embryologie živočichů, buněčné a tkáňové diferenciace
Molekulární symfonie vývoje se zaměřením na zuby a kosti. Jak do sebe zuby a kosti zapadají: dokážeme změnit případné defekty?

RNDr. Lydie Plecitá, Ph.D.
Fyziologický ústav AV ČR, v. v. i., Praha
Role mitochondrií v patogenezi chorob spřažených s oxidativním stresem

RNDr. Petra Štěpančíková, Ph.D.
Ústav struktury a mechaniky hornin AV ČR, v. v. i., Praha
Oddělení inženýrské geologie a geofaktorů
Hodnocení tektonické aktivity a paleoseismicity vybraných zlomových zón

RNDr. Hana Vaisocherová, Ph.D.
Ústav fotoniky a elektroniky AV ČR, v. v. i., Praha
Oddělení optických senzorů
Optické biosenzory pro studium velkých souborů biomolekulárních interakcí

 Foto: Stanislava Kyselová, Archiv SSČ
 
01
01
02
02
03
03
04
04
05
05
06
06
Stránka 1 z 4 - Další >>