Představujeme stážisty Otevřené vědy AV ČR: Karolina M.

Představujeme stážisty Otevřené vědy AV ČR: Karolina M.

Tue Nov 01 20:04:31 CET 2016

Stážisté projektu Otevřená věda Akademie věd ČR již jedenáctým rokem objevují radosti a strasti vědeckého života. Na ústavech AV ČR se pod vedením zkušených lektorů věnují badatelské práci a samostatným zodpovědným úkolům z oblasti přírodních, technických, humanitních a společenských věd. Dnes představujeme Karolinu M., nadějnou stážistku Ústavu státu a práva.

Stážistka: Karolina M., 19 let
Lektor: PhDr. David Černý, Ústav státu a práva AV ČR, v. v. i.
Téma stáže: Současná etika

Karolino, jaké je téma tvojí stáže a jak obvykle vypadá tvůj pracovní den?

Moje stáž je zaměřená na současnou etiku a etické problémy. Mezi nimi je například eutanazie, trest smrti, potraty a další otázky, kterým se intenzivně věnujeme.
Den většinou vypadá tak, že dopoledne pan doktor Černý přednáší, řešíme problémy teoreticky, a odpoledne se jdeme někam podívat, například jsme byli na Přírodovědecké fakultě nebo ve fakultní nemocnici 1. lékařské fakulty, abych viděla také něco z praxe. Já jsem se zaměřila na eutanazii, takže i ta praxe je směřována tímto směrem – na lékařské prostředí. V rámci stáže jsem se byla podívat třeba i v hospici.


Proč tě zajímá právě eutanazie?

Já myslím, že každý si uvědomuje, že to je čím dál větší téma. Problém bolesti, umírání nebo stárnoucí populace, vše s sebou nese tuto otázku. Například trest smrti tady v republice zatím nemá budoucnost, nepřipadá to v úvahu, ale o eutanazii se mluví, minimálně v akademických kruzích. A obecně si všímám toho, že lidé se hrozně bojí jakéhokoliv tématu, které je spojené se smrtí. Ať už je to eutanazie, potraty, sebevraždy, i to samotné umírání. Prostě lidé se o tom bojí mluvit, přitom si myslím, že je to úplně běžná součást života. Je nutné otevřít dialog, přimět lidi, aby se nad tím zamysleli, nebo si uvědomili, že je důležité to řešit.



Máš za sebou už několik měsíců na stáži, umíš si představit, že by ses vědě věnovala celý život?

To je zajímavá otázka. Chtěla bych jít studovat práva. Původně jsem uvažovala o práci advokáta, ale teď, když jezdím sem a vidím, že tady je spousta právníků, kteří třeba advokacii dělali, ale pak se zaměřili na konkrétní téma, jsou experty ve svém oboru, tak se mi ta práce strašně zalíbila. A myslím si, že možná by mě ta vědecká práce bavila víc. Nikdy jsem si nemyslela, že bych pracovala ve vědě, ale po této zkušenosti mě ta možnost hodně zaujala. Obecně musím říct, že se mi během stáže formují názory, to je skvělé. Hodně lidí ze stáží mi říkalo, že jim stáž přinesla hlavně to, že se naučili konkrétní praktické postupy – spoustu věcí znali, třeba laboratorní přístroje, ale neuměli s nimi pracovat. I já jsem tu přišla do styku s něčím úplně novým - lidé na ústavu se nebojí mluvit o etických otázkách, bez nich bych se toho nikdy tolik nedozvěděla. Vím, že třeba přijímačky na lékařskou fakultu teď obsahují i etické otázky třeba o potratech, to si myslím, že je také důležité. Ale ti studenti to neumí říct. A spousta lidí na tyto věci ani nemá žádný názor.

Máš nějaký vědecký vzor?

Asi nemám, ale je samozřejmě spousta lidí, které obdivuji, ať už z minulosti nebo z dnešní doby. Studiem se člověku prostě otevírá strašně moc nových dveří. A zároveň se utváří spousta názorů. Tím, že tady jsem a zajímám se o věci, se kterými bych se třeba běžně vůbec nesetkala. Takže stejně tak potom různě nahlížím na ostatní lidi, vidím nové vzory v nových lidech.

 

Můj den na stáži: Karolina M. (Z cyklu videí stážistů Otevřené vědy AV ČR, další videa ke zhlédnutí zde)