Poslání

Poslání

Hlavní poslání

Hlavním posláním Akademie věd a jejích pracovišť je uskutečňovat základní výzkum v širokém spektru přírodních, technických, humanitních a sociálních věd. Tento výzkum - ať již svou povahou vysoce specializovaný nebo interdisciplinární - usiluje o rozvoj poznání na mezinárodní úrovni, respektuje však přitom aktuální potřeby české společnosti a domácí kultury. Pracoviště Akademie věd se podílejí na vzdělávání, a to především výchovou mladých badatelů při uskutečňování doktorských studijních programů, ale i pedagogickou aktivitou svých pracovníků na vysokých školách. Akademie věd aktivně rozvíjí spolupráci s aplikovaným výzkumem a průmyslem. Řada společných mezinárodních projektů i výměny pracovníků se zahraničními partnerskými institucemi upevňují zapojení české vědy do mezinárodního kontextu.

Orgány Akademie věd

Nejvyšším samosprávným orgánem Akademie věd je Akademický sněm složený ze dvou třetin ze zástupců všech ústavů a dále z reprezentantů vysokých škol, státní správy, podnikatelských kruhů a jiných význačných osobností. Výkonným orgánem Akademie věd je Akademická rada v čele s předsedou Akademie věd, Vědecká rada se zabývá především vědní politikou Akademie věd. Tyto celoakademické orgány jsou voleny vždy na čtyřleté období. Nezávislé hodnocení vědecké úrovně jednotlivých ústavů a dosahovaných výsledků je prováděno v pětiletém cyklu renomovanými vědeckými autoritami podle mezinárodně uznávaných metodik.

Financování činnosti

Financování vědecké práce v Akademii věd odpovídá běžným mezinárodním standardům. Je podporována především ze státního rozpočtu, kromě zdrojů institucionálních se však stále výrazněji uplatňují také zdroje účelové, získávané prostřednictvím domácích grantových soutěží, a rovněž z veřejných zahraničních zdrojů, zejména z fondů EU. Prostřednictvím Akademie věd je financována i Učená společnost ČR a více než 70 specializovaných vědeckých organizací sdružených v Radě vědeckých společností ČR.