Intranet English

Aktuality

Ivana Vaněčková obdržela titul doktora věd (14.10. 2016)

Ve středu 12. října 2016 převzalo z rukou předsedy Akademie věd ČR prof. Jiřího Drahoše diplomy doktora věd dvanáct nových nositelů. Mezi nimi byla i Dr. Ivana Vaněčková z FGÚ. Vědecký titul „doktor věd“ (ve zkratce DSc.) uděluje Akademie věd ČR již od r. 2003. Tento titul je udělován vědeckým osobnostem jako výraz jejich zvláště vysoké vědecké kvalifikace prokázané vytvořením závažných, vědecky originálních prací důležitých pro rozvoj bádání v určitém vědním oboru a charakterizujících vyhraněnou vědeckou osobnost.  Komplexní posouzení osobnosti vědeckého pracovníka zabezpečují odborně vysoce kvalifikované komise, jejichž členy jsou specialisté z ústavů AV ČR a vysokých škol, a nejméně tři oponenti. Vědecký titul „doktor věd“ představuje v současnosti v České republice nejvyšší vědeckou kvalifikaci v profesní kariéře vědce. 

RNDr. Ivana Vaněčková, CSc., DSc., působí jako vedoucí Oddělení experimentální hypertenze Fyziologického ústavu. Svou disertační práci na téma Úloha vybraných vazoaktivních systémů podílejících se na regulaci krevního tlaku u různých modelů experimentální hypertenze obhájila před komisí Zoologie a fyziologie živočichů a získala vědecký titul „doktor biologicko-ekologických věd“. Paní doktorka Vaněčková se věnuje mechanismům regulace krevního tlaku, zejména úloze renin-angiotenzinového a endotelinového systému v rozvoji hypertenze a orgánového poškození u různých modelů experimentální hypertenze. Velkou pozornost věnuje ve svém výzkumu zejména ontogenetickým faktorům, tedy rozdílu v účinnosti léčby u mladých a dospělých laboratorních potkanů.


 

Epi(c)run 2016 (15.9. 2016)

Ve středu 14. 9. se v pražské Stromovce uskutečnil běh na podporu lidí s epilepsií Epi(c)run 2016. Tuto akci zorganizovalo sdružení Epistop s podporou programu Qualitas, který je součástí nové strategie AV21. Prvního ročníku Epi(c) run se zúčastnilo více než 50 běžců.


  

 

Memorandum o vzájemné spolupráci mezi Nemocnicí Na Homolce a Akademií věd ČR (8.9. 2016)

Předseda Akademie věd ČR Jiří Drahoš a Ivan Oliva, ředitel Nemocnice Na Homolce, podepsali 8. září 2016 Memorandum o vzájemné spolupráci obou institucí. Nemocnice Na Homolce se tak stala partnerem Akademie věd ČR v oblasti klinické medicíny.Cílem dohody je lepší aplikace výsledků biomedicínského výzkumu do zdravotní péče a podpora vzájemné spolupráce s důrazem na zlepšení zdraví populace a kvalitnější vzdělávání odborníků ve zdravotnictví. Spolupráce vznikla díky Strategii AV21, jejíž součástí je program „Kvalitní život ve zdraví i nemoci“, mj. zaměřený také na poruchy nervového systému. Tisková zpráva, fotografie


Vědecké centrum BIOCEV slavnostně otevřeno (21.6. 2016)

Ve čtvrtek 16. června byla slavnostně přestřižena páska a tím oficiálně spuštěn provoz vědeckého centra BIOCEV na němž se podílí i Fyziologický ústav. Působí zde 56 výzkumných skupin, které se v pěti programech zaměřují na detailní poznání organismů na molekulární úrovni. Více


 

Lucie Kubínová byla zvolena předsedkyní Mezinárodní stereologické společnosti (15.6. 2016)

Mezinárodní stereologická společnost (ISS) je nezisková organizace, jejímž cílem je podporovat výměnu a šíření informací o stereologii a analýze obrazu mezi vědci řady vědeckých oborů a zemí. Dr. Kubínová se v této společnosti angažuje dlouhodobě a letos byla zvolena její předsedkyní pro období 2016 - 2019. V budoucnu plánuje zavedení nových aktivit, které budou atraktivní pro širší vědeckou komunitu zajímající se o přesnou a spolehlivou analýzu obrazových informací získaných pomocí mikroskopie a dalších zobrazovacích technik. S činností ISS je úzce spjat mezinárodní časopis Image Analysis & Stereology.

Prémii Otto Wichterleho pro rok 2016 získali dva vědci z FGÚ (6.6. 2016)

Významné ocenění AV ČR, Prémii Otto Wichterleho pro rok 2016, udělil předseda Akademie věd České republiky prof. Jiří Drahoš v pondělí 30. května 2016 v pražské Lannově vile jednadvaceti mladým vědcům, kteří úspěšně splnili mimořádně významný vědecký úkol. Ocenění je určeno špičkovým nositelům vědeckých hodností, kteří v kalendářním roce podání návrhu nepřekročili věk 35 let. Mezi oceněnými byli i dva vědci z FGÚ: Mgr. Michal Behuliak, Ph.D. a RNDr. Katarína Smolková, Ph.D.  Více


 

Aleš Stuchlík byl jmenován profesorem (27.5. 2016)

Doc. RNDr. Aleš Stuchlík, Ph.D. byl 17.5. 2016 prezidentem republiky jmenován profesorem pro obor Fyziologie živočichů. Jmenovací řízení proběhlo na Univerzitě Karlově v Praze.

František Vyskočil získal ocenění od Učené společnosti ČR (26.5. 2016)

Prof. František Vyskočil obdržel 23. května 2016 Medaili Učené společnosti České republiky za zásluhy o rozvoj vědy. Učená společnost České republiky vznikla v roce 1994. Jejím cílem je sdružovat vědce, kteří působí v Česku i v zahraničí. Medaile a ceny udíli jednou ročně.



Stánek FGÚ na Veletrhu vědy (23.5. 2016)

Fyziologický ústav AV ČR se zapojil do 2. ročníku Veletrhu vědy v PVA Letňany. Zájemci si mohli dozvědět jak funguje lidské srdce a mozek a zkusit si ho sestavit na speciálním modelu. Mohli se dokonce podívat i jak vypadá skutečný (plastinovaný) lidský mozek. Dále bylo možné vyzkoušet svou pamět pomocí speciálních testů či si určit svůj chronotyp. Stánek i celý veletrh se těšil velkému zájmu návštěvníků, kterých do Letňan zavítalo 14 tisíc.


    
  

Lucie Kubínova obdržela cenu Československé mikroskopické společnosti (11.5. 2016)

RNDr. Lucie Kubínová, CSc. byla na výroční konferenci Československé mikroskopické společnosti konané 2.-4.5.16 v Lednici oceněna Cenou za významné zásluhy o rozvoj mikroskopických metod.

Tři pracovníci FGÚ oceněni děkovnými listy Akademie věd (29.4. 2016)

Prof. Jiří Drahoš ocenil 27. dubna 2016 vybrané pracovníky ústavů AV ČR za jejich dlouholetou práci. Děkovný list AV ČR získali Ing. Ivan Dittert, CSc., Jana Hrůzová a Milana Pešková. Gratulujeme!

 

   

Veletrh vědy (28.4. 2016)

Jak funguje zdravé lidské tělo? Co se stane, když onemocníte? Jak vzniká bolest? Jak tikají vaše biologické hodiny?  Uměli byste sestavit model mozku a srdce? Otestujte si vlastní prostorové myšlení, orientaci a paměť v interaktivním MEMORY PARKU. Odhalte fungování lidského těla ve FYZIOLOGICKÉ KOMNATĚ J. E. PURKYNĚ. Přijďte ochutnat z nabídky několika interaktivních aktivit, které veřejnosti představují hlavní témata výzkumu vědců z Fyziologického ústavu AV ČR. Těšíme se na vás na našem stánku. 

Veletrh vědy se koná od 19. do 21. května 2016 v PVA Letňany. Otevřeno je vždy od 10 do 18 hod. Vstup je zdarma, bez nutnosti rezervace.

Více informací

 


    
  


 

Academia Film Olomouc 2016 (29.3. 2016)

Dovolujeme si vás pozvat na mezinárodní festival populárně-vědeckých filmů Academia Film Olomouc 2016. 

V bloku s názvem "Božská nemoc" budou mít diváci možnost shlédnout filmy se zaměřením na epilepsii a dozvědět se více o této problematice také na besedách s odborníky a přednáškách mj. i vědců z FGÚ (Přemysl Jiruška, Jakub Otáhal, Hana Kubová).

22.4. pá              Epilepsie - úvod          Přednáška           Brázdil + Jiruška (14.00 filmový sál)

22.4. pá              Chirurgie epilepsie     Přednáška           Marusič + Brázdil  (21.00 divadelní sál)

22.4. pá              Bouře v dětském mozku Beseda+přednáška Komárek + Kubová  (16.00 kaple)

22.4. pá              Epilepsie a budoucnost léčby Přednáška      Otáhal + Jiruška   (18.00 divadelní sál) 

23.4. so               My máme epilepsii, ale ona ne nás  Panelová debata  (16.00 Vlastivědné muzeum)

23.4. so               Ženy a epilepsie - genderová a sociální specifika + projekce filmu "Upadni a choď"  Film+přednáška+debata        Zárubová (13.00 kaple)

23.4. so               Epilepsie a hudba    Přednáška      Rektor      (10.00 kaple)

V  sobotu 23. dubna se zúčastní pravidelný host pořadu „Laboratoř“ prof. František Vyskočil veřejného vysílání, kde bude komentovat nové fyziologické, neurobiologické a přírodovědné objevy a odpovídat na dotazy z publika. Začátek živého padesátiminutového vysílání bude v 10:10 na stanici Plus (repríza v 21:10).

Více na www.afo.cz


Pozvánka na přednášku "Dieta a cévy" (17.3. 2016)

Dovolujeme si vás pozvat na přednášku s názvem "Dieta a cévy". MUDr. Jan Kopecký  a prof. Rudolf Poledne představí experimentální výzkum a moderní  léčbu obezity. Místo a termín konání: 6. dubna 2016, 17:00, Velký sál Akademie věd ČR, Národní 3. Přednášku pořádá FGÚ v rámci cyklu "Lidské tělo ve zdraví i nemoci". Doporučujeme rezervaci míst předem. Pozvánka

Prof. Bohuslav Ošťádal obdržel Mendelovu medaili (10.3. 2016)

Předseda AV ČR prof. Jiří Drahoš ocenil ve středu 9. března 2016 významné vědecké pracovníky prestižními medailemi. Medailí G. J. Mendela za zásluhy v biologických vědách byl vyznamenán prof. MUDr. Bohuslav Ošťádal, DrSc. z Fyziologického ústavu AV ČR. Prof. MUDr. Bohuslav Ošťádal, DrSc., je světově uznávaným odborníkem v oblasti kardiovaskulární fyziologie. Od roku 1966 pracuje ve Fyziologickém ústavu AV ČR, v letech 1990–1995 byl jeho ředitelem. Ve své vědecké práci se systematicky věnuje především otázkám ontogenetického vývoje srdce a koronární cirkulace z hlediska funkčních změn, citlivosti k farmakům, odolnosti k ischemickému poškození či pozdních důsledků působení rizikových faktorů v časných fázích vývoje, zejména s ohledem na pohlavní rozdíly. V letech 2000–2011 byl hlavním řešitelem výzkumného Centra pro výzkum chorob srdce a cév. V roce 2014 se stal úřadujícím prezidentem prestižní Mezinárodní akademie kardiovaskulárních věd.

           

Načíst další

© 2014 Fyziologický ústav AV ČR