2014
Paramagnetická Ramanova optická aktivita plynůOtáčení roviny polarizovaného světla při interakci s asymetrickými molekulami přitahuje pozornost veřejnosti již od doby Luise Pasteura (1848), jako zajímavý fyzikální jev a vzhledem k jeho vztahu k biologickým látkám. Zhruba ve stejné době byly také pozorovány první magneto-optické jevy, jako např. Faradayův efekt. Do dnešní doby bylo vyvinuto několik dalších technik, které jsou běžně dostupné v laboratořích, např. cirkulární dichroismus nebo Ramanova optická aktivita, včetně jejich magnetických podob. V této studii představujeme nový druh magneto-optické spektroskopie, paramagnetickou Ramanovu optickou aktivitu plynů. To bylo považováno za obtížné kvůli jejich slabému signálu. Nám se to podařilo díky konstrukci magnetické cely, silnému signálu molekuly NO2, a podrobné teoretické analýze. Výsledky ukazují, že technika poskytuje unikátní informace o studovaných molekulách, a možná ji bude možné použít i pro analýzu průmyslových plynů.
DNA polymerasy preferují syntézu umělé modifikované DNA i v přítomnosti přirozených substrátůVědci ze Společné laboratoře bioorganické a medicinální chemie nukleových kyselin Ústavu organické chemie a biochemie AVČR a Přírodovědecké fakulty UK (tým Prof. Hocka) objevili celou skupinu umělých značených nukleosid trifosfátů, které jsou překvapivě mnohem lepšími substráty pro DNA polymerasy než přirozený nukleotid (dATP) a tudíž tyto enzymy preferenčně syntetizují umělou modifikovanou DNA, a vysvětlili důvody pro tuto neobvyklou aktivitu. Tento objev přináší nejen významné rozšíření znalostí o mechanismu replikace DNA, ale také otevírá zcela nové možnosti v enzymatické syntéze modifikovaných nukleových kyselin pro aplikace v diagnostice a chemické biologii.
Jak vzniká "mokrý" elektron ?Každý, kdo někdy solil polévku tuší, jak se ionty solí rozpouštějí ve vodném prostředí. Jak se ale ve vodě rozpouští elektron? Rozpouštění elektronů ve vodě a jejich následné reakce jsou významné jak pro pochopení mechanismů radiační terapie nádorů, tak pro chemické procesy probíhající v meziskladech s jaderným odpadem. Výpočty provedené v Ústavu organické chemie a biochemie spolu s ultrarychlými laserovými experimenty v oblasti teraherzového záření realizovanými na Curyšské univerzitě dávají odpověď na základní otázky, týkající se vzniku hydratovaného elektronu.
Strukturní a biochemická studie interakcí vedoucích k vytvoření retrovirových částicKombinací biochemických a strukturních dat jsme identifikovali síť podpůrných interakcí, stabilizujících kapsidový protein M-PMV v nezralé i zralé konformaci. Přispěli jsme také k vyřešení struktury ve vysokém rozlišení intaktních HIV-1 a M-PMV virových částic. Výsledný model odhaluje, že zatímco terciární struktura kapsidového proteinu HIV-1 a M-PMV je konzervována, kvarterní uspořádání je odlišné.
Obr M., Hadravová R., Doležal M., Křížová I., Papoušková V., Žídek L., Hrabal H., Ruml T., Rumlová M.:
Schur F., Hagen W., Rumlová M., Ruml T., Müller B., Kraeusslich H.-G., Briggs J.,:
Intenzivní chiroptické přepínání u dikationického helicenového derivátu: Využití redoxního chování viologenového typu u neracemického helquatuByl popsán nový způsob modulace chiroptických vlastností helikálních molekul známých pod názvem helquaty. Změna redoxního stavu enantiomerně čistého helquatu vede k radikální změně elektronické situace a tím k výrazné odezvě v elektronickém cirkulárním dichroismu při určitých vlnových délkách. Tento unikátní příklad chiroptického přepínače může vést k vývoji nových druhů optických prvků a modulátorů světla.
|