Previous Next
Záslužná edice KVĚTA SGALLOVÁ Součástí vývoje novočeské poezie na konci 18. a začátku 19....
Důstojná sumarizace Na úvod je třeba podotknout, že česká literární a knihovní věda rozhodně netrpí...
Ad Zdeněk Smolka: Historie polské literatury českého Těšínska – polemika LIBOR MARTINEK Již jednou jsem polemizoval s recenzí ostravského literárního historika...

Čtenáři a internautiKniha přináší výsledky druhého reprezentativního výzkumu čtenářů a čtení v České republice. Ten první proběhl v roce 2007 a jeho výsledky, včetně interpretací, byly představeny v knize Čteme? Obyvatelé České republiky a jejich vztah ke knize (2007). Není pouhým souhrnem statistických údajů o tom, kolik čteme, co čteme, kolik knih kupujeme, jak často chodíme do knihoven, kde si nejčastěji obstaráváme informace o knihách, co má na náš vztah ke knihám největší vliv, jaké časopisy čteme atd. Data ukazují, jak je české čtenářstvo rozloženo, tj. kdo jsou jeho tahouni a kdo ho naopak táhne dolů, kde se nacházejí bariéry a kde má česká čtenářská kultura své silné stránky. Dále je zde čtení nahlíženo v kontextu jiných aktivit — mediálních, pracovních i volnočasových. Specifickým tématem druhého výzkumu je čtení beletrie a čtení v digitálním prostředí. Součástí knihy jsou i rámcující kapitoly o tom, kdy, kde a z jakého důvodu se zrodila beletrie, jakož i jak se mění či nemění čtení pod tlakem nových technologií. Nechybí ani srovnání se čtenářskou kulturou v jiných zemích.

ÚČL AV ČR vyhlašuje jarní kolo nového stipendijního programu určeného pro zahraniční bohemisty, pojmenovaného po vynikajícím literárním historikovi a někdejším řediteli Ústavu pro českou literaturu AV ČR.

6. 12. od 17:00 se v přednáškovém sále ÚČL AV ČR uskuteční veřejná diskuse Česká literatura 2016: první bilance. Teze o literárních událostech posledních dvanácti měsíců přednesou Iva Málková a Kryštof Špidla. Diskutovat s nimi budou Karel Piorecký, Aleš Merenus a přítomné publikum. Moderuje Pavel Janáček.

V rámci festivalu Týden vědy a techniky (1. - 13. 11 2016) nabídnou veřejnosti přednášky s literární tematikou Stefan Segi, Robert Kolár, Pavel Kořínek, Jiří Flaišman a Michal Kosák. Připravili jsme rovněž dvě literární procházky Prahou a den otevřených dveří v brněnské pobočce ÚČL.

Ve dnech 20. a 21. dubna 2017 proběhne již 16. ročník Studentské literárněvědné konference, tentokrát na téma "Experiment versus stereotyp". Konference se bude konat v zasedací místnosti Sdružení moravských pracovišť AV ČR, Čechyňská 19, Brno.

Ústav pro českou literaturu AV ČR si Vás dovoluje pozvat na přednášku Mgr. Vojtěcha Bažanta z Centra medievistických studií, který v rámci tzv. Staročeského dýchánku promluví na téma "Identitotvorná funkce kroniky: Spiš v polovině 15. století".

Zveme Vás na mezinárodní sympozium Minulost a budoucnost strukturalismu, které v přednáškovém stále ÚČL 24.–26. 10. 2016 pořádá Pražský lingvistický kroužek. Sympozium se koná při přílěžitosti 90. výročí založení Pražského lingvistického kroužku.

Slovník české literatury po roce 1945 Bibliografické databáze Retrospektivní bibliografie české literatury 1775-1945 České literární osobnosti Databáze literárních cen banner bp Thesaurus českých meter 1795–1825  Česká elektronická knihovna Digitalizovaný archiv časopisů Edice E Literatura ke stažení Česká literatura: Časopis pro literární vědu Elektronický katalog knihovny Literárněvědné fórum: přednáškový cyklus Studentská literárněvědná konference  bohemistika Slovník českých nakladatelství 1849-1949 dapl-banner tym2 cvi2 dcm2 euf2 fre2 gun2