Tiskové zprávy
Vydáno: 19. 5. 2010

Stranické preference a volební model v květnu 2010

Tisková zpráva - 19/5/2010

Z tiskové zprávy, celá je ke stažení zde.

 

V šetření realizovaném v květnu CVVM tradičně zjišťovalo podporu politických stran ve veřejnosti a ochotu zúčastnit se parlamentních voleb. V tiskové zprávě jsou publikovány dva odlišné typy informací: stranické preference a volební model.

Stranické preference vypovídají o sympatiích k politickým stranám v souboru všech občanů s volebním oprávněním, tj. i těch, kteří k volbám nepůjdou nebo nevědí, koho by volili.

Volební model naznačuje předpokládané výsledky voleb do Poslanecké sněmovny PČR v období konání výzkumu. Volební model vychází ze stranických preferencí, ale zahrnuje pouze dotázané, kteří se voleb chtějí zúčastnit a kteří uvedli nějakou stranu – v zásadě jde tedy o preference bez nerozhodnutých a nevoličů.

Na otázku „Představte si, že by příští týden byly volby do Poslanecké sněmovny. Šel byste volit?“ odpovědělo kladně 61 % dotázaných s volebním právem („rozhodně ano“ 33 % a „spíše ano“ 28 %), 32 % záporně („spíše ne“ 10 %, „rozhodně ne“ 22 %). Zbytek dotázaných (7 %) zvolil odpověď „neví“. Ze získaných dat tedy vyplývá, že deklarovaná volební účast je v současné době nižší než reálná účast v posledních parlamentních volbách v červnu 2006 (64,5 %).

 

Všem dotázaným s volebním právem, kteří účast ve volbách nevyloučili (tj. kromě těch, kteří odpověděli, že se voleb „rozhodně“ nezúčastní), byla položena otevřená otázka (bez použití seznamu politických stran) mapující, kterou stranu by dotázaní volili za předpokladu, že by se příští týden konaly volby do Poslanecké sněmovny.

Stranické preference představují aktuální rozložení sympatií k politickým stranám v celé společnosti a nelze je zaměňovat s předpovědí reálného volebního chování, resp. volební prognózou. Při interpretaci stranických preferencí je nutno brát zřetel na to, že do souboru je zahrnuta i přibližně třetina populace, která k žádné straně neinklinuje, případně není ochotna zúčastnit se voleb (viz graf 1).

VOLEBNÍ MODEL – srovnání šetření po volbách v r. 2006

Graf 3 ilustruje časovou řadu všech šetření po posledních parlamentních volbách. V grafu jsou zahrnuty pouze strany, které ve volebních modelech dlouhodobě překračují (či v nedávné době překračovaly) pětiprocentní hranici podpory.

 

Připojené informace