Centrum pro studium menšin

Hlavní stránka » Vědecké útvary » Centrum pro studium menšin »

Centrum pro studium menšin se věnuje historickému vývoji a výzkumu současné situace různě definovatelných menšinových společenství (etnických, národnostních, jazykových, náboženských atd.) na území Československa a České republiky.

Ve svém výzkumu se centrum soustředí na několik základních okruhů. Zkoumá problematiku židovského obyvatelstva od roku 1938 do roku 1989, a to v celoevropském politickém, sociálním a kulturním kontextu, stejně tak se zabývá situací židovských obcí po roce 1989 a věnuje rovněž pozornost projevům antisemitismu na území České republiky. Vedle toho se činnost centra soustředí na historický vývoj dalších menšin v Československu v letech od roku 1938 do současnosti, kde sleduje jednotlivé procesy a události spojené s postavením menšinových společenství (nucené i dobrovolné migrace, omezování práv menšin po druhé světové válce, jejich postupná emancipace v 60. letech, postavení za tzv. normalizace a v letech obnovené demokracie po roce 1989). Výzkum je zaměřen především na národnostní menšiny německou, polskou, slovenskou, maďarskou, ruskou, ukrajinskou, rusínskou, řeckou, bulharskou, srbskou, chorvatskou a romskou. V roce 2012 centrum zařadilo do výzkumu běloruskou a vietnamskou národnostní menšinu. Zabývá se rovněž etnickými menšinami, jako jsou Lužičtí Srbové, migranti ze zemí bývalého SSSR, Číny a dalšími minoritními skupinami obyvatel Československa. Centrum rovněž dokumentuje projevy netolerance a xenofobie vůči menšinám v československé a české společnosti.

Centrum se věnuje též otázce proměn vztahu státní moci k menšinám, který je důležitý pro pochopení postupných celospolečenských a politických proměn v Československu v průběhu dvacátého století. Proto historii menšin zasazujeme do kontextu soudobých dějin Československa s přihlédnutím k vývoji postavení menšin v sousedních zemích a v bývalém SSSR, odkud přicházely po roce 1945 rozhodující impulzy k vnitřní politice vůči menšinám.

Centrum spolupracuje s obdobně zaměřenými výzkumnými a vysokoškolskými institucemi v České republice (Fakulta sociálních věd, Filozofická fakulta a Fakulta humanitních studií Univerzity Karlovy, Masarykův ústav a archiv AV ČR, v. v. i., Sociologický ústav AV ČR, v. v. i., Filozofická fakulta Masarykovy univerzity v Brně, Filozofická fakulta Ostravské univerzity atd.), tak i v zahraničí: Slovenské národné múzeum v Bratislavě a v Martině, Spoločenskovedný ústav Centra spoločenských a psychologických vied  SAV Košice, Ústav filozofie a sociologie Lotyšské akademie věd a Státní univerzity v Rize, Ústav historie Lotyšska Lotyšské akademie věd a Státní univerzity v Rize, Sociologický ústav a Ústav etnologie a antropologie Miklucho-Maklaje Ruské akademie věd v Moskvě, Estonské literární muzeum v Tartu, Státní univerzita v Užhorodě, Státní univerzita Ivana Franka ve Lvově.

Výzkumný tým centra: Petr Bednařík, David Kovařík, Zdenko Maršálek, Helena Nosková (vedoucí)


 


Demokratická revoluce 1989 Československo 1968.cz Československo 38-89 Němečtí odpůrci nacismu v Československu jewishhistory.cz výzkumný projekt KSČ a bolševismus Disappeared Science

Current events in picture

Bruce Lockhart Lecture at the Embassy of the United Kingdom on 5 June in the evening: Profesor Richard Overy (University of Exeter) lecturing on British political warfare and occupied Europe.
Photo: British Embassy
The first conference panel called The existence and challenges faced by the exile governments in London (part 1). Anticlockwise: Albert Kersten (University of Leyden), Chantal Kesteloot (Centre for Historical Research, Brussels), Anita J. Prazmowska (The London School of Economics and Political Science), Detlef Brandes (Heinrich-Heine-Universität, Düsseldorf), Mark Cornwall (chair; University of Southampton), Jan Bečka (Charles University – Faculty of Social Sciences)
The second conference panel called The existence and challenges faced by the exile governments in London (part 2). From left to right: Vít Smetana (conference co-ordinator; Institute for Contemporary History, Prague), Jiří Ellinger (chair; Foreign Ministry, Prague), Edita Ivaničková (The Institute of History, Bratislava), Radoslaw Zurawski vel Grajewski (Lodz University), Viktoria Vasilenko (Belgorod State University)

The international conference CZECHOSLOVAKIA AND THE OTHER OCCUPIED NATIONS IN LONDON: The Story of the Exile Revisited after Seventy Years 6-7 June 2013

more...