Obydlí neandertálce, největší pěstní klín ve střední Evropě a více než 500 kamenných artefaktů, z nichž nejstarší byly vyrobeny před 750 000 lety. To je jen malá ukázka toho, co návštěvníkům nabízí multimediální výstava Krajinou pěstních klínů ve stopách Jana Fridricha, která je od 5. října 2010 do 3. dubna 2011 k vidění v prostorách Oblastního muzea v Mostě. Výstavu mapující nejstarší dějiny lidského rodu v Čechách společně pořádají Archeologický ústav AV ČR Praha, v.v.i, Česká společnost archeologická, o.p.s., Oblastní muzeum v Mostě, p.o. a Prospecto, v.o.s. Slavnostně ji otevřel Prof. PhDr. Jiří Svoboda, DrSc.
Vystavené exponáty do jednoho pocházejí z naleziště Bečov u Mostu, bezesporu jedné z nejvýznamnějších lokalit starší doby kamenné neboli paleolitu na světě. „Jsme rádi, že jako žáci a pokračovatelé práce Jana Fridricha můžeme české veřejnosti představit výsledky téměř padesátiletého výzkumu bečovské lokality,“ říká archeoložka PhDr. Ivana Fridrichová-Sýkorová, Ph.D., jedna z autorek výstavy a vedoucí Laboratoře pro výzkum paleolitu při Archeologickém ústavu AV ČR, v.v.i.
Slavnostního otevření výstavy se laskavě ujal prof. Jiří Svoboda, vedoucí detašovaného pracoviště brněnského archeologického ústavu v Dolních Věstonicích. „Název výstavy skvěle koresponduje s tím, jaké unikáty se z bečovské lokality podařilo shromáždit. Pro Moravu se vžilo označení krajina lovců mamutů, ode dneška mají své označení i Čechy, pro mě už budou vždy krajinou pěstních klínů,“ řekl jeden z našich světově nejproslulejších archeologů před tím, než tematicky přeřízl slavnostní pásku kamenným úštěpem z bečovského křemence.
Klasický výstavní prostor mosteckého muzea zaplnily nejenom vitríny s paleolitickými nástroji, ale také fotografie „Krajiny s pěstními klíny“ Martina Kalíška a hlavně replika neandertálcovy chaty, kterou pro výstavu vyrobila restaurátorka Linda Pulkertová. Zvukový záznam povídání s objevitelem tohoto naleziště doc. Janem Fridrichem nabídne návštěvníkům možnost projít se tamější krajinou s osobou k tomu nejpovolanější.
Interaktivní výstava je určena co nejširšímu okruhu návštěvníků. „Snažili jsme se, aby byla výstava zajímavá nejenom pro odborníky, ale také pro širokou veřejnost a hlavně děti, proto v expozici najdete čtyřiačtyřicetikilový pěstní klín nebo stojícího neandertálce,“ říká druhá autorka výstavy Mgr. Kateřina Semrádová, archeoložka České společnosti archeologické, o.p.s. Ale není to pouze obydlí nebo největší pěstní klín ve střední Evropě, na co výstava návštěvníky láká. Návštěvníci uvidí i další kuriozitu a světové „nej“, které si budou moci ohmatat – neandertálcovo sedátko – jednu z nejstarších „židlí“ na světě.
Více informací:
Mgr. Kateřina Semrádová
tisková mluvčí projektu,
archeoložka České společnosti archeologické, o.p.s.
tel. 603 887 301
e-mail: semradovacsarcheologicka.eu
web: www.csarcheologicka.eu
*
*
Obr. 1: Prof. Jiří Svoboda „přeřezává“ slavnostní pásku kamenným úštěpem za asistence obou autorek PhDr. Ivany Fridrichové-Sýkorové, Ph.D. (vpravo) a Mgr. Kateřiny Semrádové (vlevo) (Foto Martin Kalíšek).
Obr. 2: Replika obydlí neandertálského člověka, který žil před 250 000 lety na lokalitě Bečov u Mostu (poměr 1:3). Jan Fridrich jej objevil v 60. letech minulého století (Foto Martin Kalíšek).
Obr. 3: „Kruhový výhled“ z obydlí neandertálce. Na podložce v prostoru jedna z nejstarších „židlí“ na světě (Foto Martin Kalíšek).
Obr. 4: Návštěvníci před paleolitickým obydlím (Foto Martin Kalíšek).
.