upcoming events

  • 8. 12.
    9. 12. 2016
    Konference

    Studying the Arts in Medieval Bohemia

    Akademické konferenční centrum, Husova 4a, Praha 1

    2nd Annual Meeting of Societas Artistarum
    Pořádají Centrum medievistických studií, Oddělení pro studium antického a středověkého myšlení FLÚ AV ČR, Colegium Europaeum a Societas Artistarum, IRHT CNRS, Paříž

  • 12. 12. 2016
    13.30
    Prezentace

    Digitální kartotéka Slovníku středověké latiny

    Pavel Nývlt
    Mgr. Pavel Nývlt, Ph.D.
    FLÚ AV ČR, Jilská 1, Praha 1, zasedací místnost

    Prezentaci pořádá Kabinet pro klasická studia FLÚ AV ČR

  • 12. 12. 2016
    15.00
    Přednáška

    Rhetorical analysis of proofs

    Abel Lassalle Casanave
    prof. Abel Lassalle Casanave (Universidade Federal da Bahia)
    FLÚ AV ČR, Jilská 1, Praha 1, zasedací místnost

    Přednáška se koná v rámci semináře "The Forms of Analysis in Science and Philosophy" (Crippa, Kvasz, Maršálek)

News

  • Petr Hlaváček představuje publikaci Západ nebo Východ?

    7. 12. 2016

    Doc. Petr Hlaváček (Collegium Europaeum) představuje svoji knihu Západ nebo Východ? České reflexe Evropy 1918-1948 (Academia 2016) pro listopadový VideoJournal AV ČR. Ke zhlédnutí ZDE

  • CFP Galen’s Epistemology

    5. 12. 2016

    Conference, Prague, Vila Lanna, October 19-21, 2017
    Speakers will be selected on the basis of a written proposal. This should include: short description of the applicant's research interests; description of the proposed topic and an outline of the thesis/query to be discussed; a preliminary list of passages on which the presentation will be based. Please submit your proposal by March 4, 2017. For more information see HERE.

  • Prezentace knihy M. Dummeta O přistěhovalectví a uprchlících

    1. 12. 2016

    Dovolujeme si Vás pozvat na představení nové publikace nakladatelství Filosofia, O přistěhovalectví a uprchlících, jejímž autorem je britský filosof Michael Dummett. Prezentace se koná 15. prosince 2016 od 17 hodin v salonku Café Kampus, Náprstkova 10, Praha 1. Více infrmací ZDE.

  • Broumovské diskuse s doc. Hlaváčkem

    29. 11. 2016

    7. - 8. listopadu 2016 se v Klášteře Broumov uskutečnily 3. Broumovské diskuse na téma Evropská identita. Doc. Petr Hlaváček (Collegium Eeuropaeum při FLÚ AV ČR a FF UK) se zúčastnil diskuse ve druhém panelu společně s Petrem Kolářem a Petrem Robejškem, moderovala Lenka Zlámalová. Debatu můžete zhlédnout ZDE.

  • Vystoupení dr. Feinberga v RTV

    23. 11. 2016

    Dr. Joseph G. Feinberg z Oddělení pro studium moderní české filosofie byl hostem pravidelného diskusního pořadu Večera s Havranom. Tématem pořadu, který odvysílala slovenská veřejnoprávní RTV, byly letošní americké prezidentské volby a budoucí vztahy Evropské unie a USA. Zhlédnout jej můžete ZDE

Just out

    • belorusko-mimo-belorusko-2

      Bělorusko mimo Bělorusko

      Petr Hlaváček, Pavel Kotau

      Běloruští intelektuálové v meziválečném Československu

      Kniha Bělorusko mimo Bělorusko. Běloruští intelektuálové v meziválečném Československu vznikla jako doprovodná publikace stejnojmenné výstavy uspořádané na podzim 2016 na FF UK. Prostřednictvím biogramů významných osobností někdejší běloruské exilové komunity připomíná pražské akademické obci i širší české veřejnosti často tragická dilemata běloruských intelektuálů, vědců a literátů první poloviny 20. století, kteří výrazně přispívali k dynamice kulturního, intelektuálního i politického života v prvorepublikové Praze. Zároveň je poukazem na tradici česko-běloruské interakce v akademickém prostředí, pokračující také v dnešních časech, kdy Bělorusko hledá své místo mezi Evropskou unií a Ruskou federací. Kniha vznikla u příležitosti 95. výročí tzv. Ruské pomocné akce (1921-2016), díky níž se mohli v Československu usadit exulanti z někdejšího Ruského impéria, nejen Rusové a Ukrajinci, ale i poněkud opomíjení Bělorusové. Budiž nám, dnešním Čechům a Češkám, tento výraz lidské solidarity inspirací i v aktuálních turbulencích současné Evropy a světa.

       

      FF UK
    • tovarni-mesta-batova-koncernu-2

      Tovární města Baťova koncernu

      Martin Jemelka, Ondřej Ševeček

      Evropská kapitola globální expanze 

      Z perspektivy světových hospodářských a sociálních dějin patří výzkum dějin koncernu Baťa k nejzajímavějším tématům české hospodářské a sociální historiografie. Zatímco baťovská architektura a v posledních letech i problematika působení koncernu za druhé světové války patří k frekventovaným tématům českého dějepisectví, komplexní zpracování významné etapy koncernových dějin, jakou byla expanze společnosti formou zakládání zahraničních výrobních společností a sa- telitních továrních sídlišť v době velké hospodářské krize, dosud čekala na své zpracování. Předkládaná monografie tak poprvé uceleně sleduje ekonomickou, a především sociální dimenzi baťovského podnikání v době jeho vrcholné zahraniční expanze.

      Academia
    • o-pristehovalectvi-a-uprchlicich-2

      O přistěhovalectví a uprchlících

      Michael Dummett

      Přeložila Sylva Ficová

      Sir Michael Dummett se v knize srozumitelnou formou vyrovnává s typickými argumenty odpůrců imigrace (uprchlíci jako kulturní a ekonomická hrozba, přelidnění atd.) a nabízí přístup založený na povinnosti státu pomáhat druhým v nouzi, právu na útočiště a zachování lidské důstojnosti potřebných. Byť Dummett neupírá státům právo odmítat cizince, ukazuje na konkrétních příkladech, že uplatnění tohoto práva je často motivováno rasismem a xenofobií a že mnohdy porušuje Ženevskou úmluvu o uprchlících. Ukazuje též, jak se v Británii heslo „tvrdé politiky vůči přistěhovalcům" odpoutalo od reality a stalo se prostředkem, jímž se politické strany snaží získat hlasy voličů. Podle Dummetta je řešení přistěhovaleckých a uprchlických vln nakonec možné jen na mezinárodní úrovni a předpokládá omezení sobectví zejména ze strany rozvinutých států.

      Filosofia
    • rozdeleny-svet

      Rozdělený svět

      Petr Hlaváček, Michal Stehlík (ed.)

      Proč nastal po roce 1945 český „rozvod" se Západem? Jaký byl život za „železnou oponou"? Hrozí nám opět rozdělení světa a nová „studená válka"? Stojíme před novým rozkolem Evropy? A jak nás dnes může inspirovat Winston Churchill?

      I na takové otázky hledá odpověď kniha „Rozdělený svět?", která vznikla u příležitosti 70. výročí dvou slavných řečí Winstona Churchilla proslovených roku 1946 – ve Fultonu o „železné oponě" a v Curychu o Spojených státech evropských.

      Vedle odborných studií, reflektujících vznik „železné opony" a její vliv na život v tehdejším Československu, obsahuje kniha i eseje k aktuální situaci v Evropě a Česku, jejichž autory jsou Johann P. Arnason, Václav Bělohradský, Petr Drulák, Roman Joch, Olga Lomová, Stanislav Komárek, Jiří Pehe, Petr Pithart, Jiří Přibáň, Tomáš Sedláček a Milan Znoj.

       

      Radioservis
    • k-filosofii-socialismu

      K filosofii socialismu

      G. M. Tamás

      Přeložil Pavel Siostrzonek

      G. M. Tamás je dnes znám jako marxista, bývalý disident a liberální postdisident, není však známo, jak režimy před rokem 1989 a po něm vlastně analyzoval. Tento výbor si klade za úkol napravit právě tento nedostatek a poprvé v českém jazyce zpřístupňuje šest filosofických esejů, v nichž se Tamás podrobně a do hloubky zabývá problémy minulosti a budoucnosti socialismu a kapitalismu. Nadto jsou jeho teoretické úvahy zřejmými zásahy do politických debat dneška, především do debat probíhajících v dnešní střední Evropě.

       

      Filosofia
    • imaginarno-a-symbolicno-imaginaire-et-symbolique

      Imaginárno a symbolično/ Imaginaire et symbolique

      Jacques Lacan

      Přeložil Jiří Pechar

      Jacques Lacan představuje významnou etapu ve vývoji francouzské psychoanalýzy a má dodnes nemalý vliv zejména v románských zemích Evropy (Francie, Itálie) a v Latinské Americe. Pro seznámení českých čtenářů s Lacanovým pojetím psychoanalýzy byly zvoleny dvě práce zařazené do souboru vydaného pod názvem Écrits, které nyní otiskujeme dvoujazyčně spolu s jejich francouzským originálem: studie „Stadium zrcadla" odpovídá Lacanově příspěvku na mezinárodním psychoanalytickém kongresu konaném v Curychu v roce 1949 a studie

      „Funkce a pole promluvy a řeči v psychoanalýze" přednášce, s níž Lacan vystoupil na kongresu pořádaném v Římě tamní univerzitou roku 1953.

       

       

      Academia
    • the-so-called-eighth-stromateus-by-clement-of-alexandria

      The So-Called Eighth Stromateus by Clement of Alexandria

      Matyáš Havrda

      Early Christian reception of Greek scientific methodology

      The so-called eighth Stromateus ('liber logicus') by Clement of Alexandria (d. before 221 C.E.) is an understudied source for ancient philosophy, particularly the tradition of the Aristotelian methodology of science, scepticism, and the theories of causation. A series of capitula dealing with inquiry and demonstration, it bears but few traces of Christian interests.

      In this volume, Matyáš Havrda provides a new edition, translation, and lemmatic commentary of the text. The vexing question of the origin of this material and its place within Clement's oeuvre is also addressed. Defending the view of 'liber logicus' as a collection of excerpts made or adopted by Clement for his own (apologetic and exegetical) use, Havrda argues that its source could be Galen's lost treatise On Demonstration.

       

      Brill
    • zapad-nebo-vychod

      Západ, nebo Východ?

      Petr Hlaváček (ed.)

      České reflexe Evropy 1918-1948

      Vedle tzv. české otázky byla ve 20. století souběžně reflektována i naše„evropská otázka", kterou intenzivně diskutovaly tehdejší politické, intelektuální a kulturní elity. Iniciační osobností byl v tomto ohledu TomášG. Masaryk se svou knihou Nová Evropa (1918/1920). Během dynamického „třicetiletí" 1918–1948, které patří ke stěžejním obdobímčeských moderních dějin, představovaly koncepty Nové Evropy,Panevropy resp. přemítání o české (československé) úloze v Evropě a vrámci geopolitické dichotomie Západ–Východ, základní téma zdejšíhodiskursu. Antologie je tvořena pěti desítkami dobových textů různýchžánrů, od autorů liberálních, konzervativních a socialistických až pokomunistické a fašistické, reprezentující důležité souvislosti, tendence akontroverze české „evropské otázky".

      Academia