Rostlina s příběhem
Rostlina s příběhem
Rostliny, které zkoumáme v Ústavu experimentální botaniky, jsou často velmi fotogenické. Navíc jsou s nimi spojeny zajímavé příběhy. Rádi byste se dozvěděli více? Pak jste tady správně. Zde představujeme nové atraktivní fotografie a vyprávíme vám k nim příběh z našich laboratoří nebo jiné zajímavé informace.
Podívejte se také do ostatních rubrik sekce Pro veřejnost a novináře, kde najdete další informace o našem výzkumu.
Jedlé kaštany
Možná jste při procházce po adventních trzích narazili na pečené kaštany (zvané též marony). Rostlinou s příběhem pro další měsíc bude tentokrát kaštanovník jedlý (Castanea sativa). Jedná se o strom dosahující obvykle výšky 20-25 metrů. Řadíme ho do čeledi bukovitých, patří tak do příbuzenstva dubů a buků, zatímco „obyčejné“ kaštany plodící jírovec patří do čeledi jiné.
Sebevraždy listových buněk aneb jak proděravět list
Čtvercový úvodní obrázek s plodem známé pokojové rostliny pozná asi málokdo, nicméně při pohledu na fotografie typicky proděravělých listů (po rozkliknutí) této pokojové rostliny, ji pozná už více lidí. V úvodu ještě napovíme, že domovem této rostliny jsou tropické deštné lesy střední Ameriky.
Oči krásné paní
Tentokrát si ukážeme jednoho zajímavého příbuzného brambor nebo rajčat. Zamíříme do čeledi lilkovitých (Solanaceae), do níž se mimo zmiňovaných rostlin řadí rulík zlomocný (Atropa bella-donna).
Lahodný nápoj
Rostlinou s příběhem na další měsíc se stane plodina, z jejíhož listí se připravuje celosvětově známý nápoj – čaj. Řeč tudíž bude o čajovníku čínském (Camelia sinensis).
Je libo zátku?
Rostlinou s příběhem na další měsíc se stane strom, z jehož kůry se získává přírodní korek. Napovíme ještě, že tato dřevina plodí žaludy a že za ní zamíříme do Středomoří…
Stříbrný závoj
Přišla řada na rostlinu, která živiny a vodu ke svému životu získává ze vzduchu. Přesto může dorůst do úctyhodných rozměrů. Ze svého podkladu (kterým mohou být například větve stromů) živiny nezískává, čímž se liší například od parazitů, kteří by z větví odebírali látky potřebné ke svému životu.
Jak se množí rostliny
Tentokrát se podíváme do podrostu bučin a smíšených lesů, kde roste bylina z čeledi brukvovitých (Brassicaceae), kyčelnice cibulkonosná (Dentaria bulbifera), využívající zajímavý způsob množení. Při pohlavním rozmnožování rostlin dochází ke splývání pohlavních buněk (gamet). Rostliny uplatňují splývání gamet při konvenční tvorbě semen. Jenže rostliny se umí množit i nepohlavně, tedy bez toho aby došlo ke splynutí pohlavních buněk.
Neklidná oblast západních Čech
Z Namibské poušti se přesuneme zpátky do České republiky. Podíváme se do západních Čech, do okolí Františkových Lázní, kde se rozléhá přírodní rezervace Soos, v níž nalezneme cenná rašeliniště a minerální slatiniště. Již samotný název tomu napovídá – slovo Soos označovalo v chebském německém nářečí „močál“.
Dlouhověký obyvatel pouště
Tentokrát se přesuneme do Namibské pouště, na území států Namibie a Angola, kde panuje velmi drsné klima. V méně příznivých letech zde vůbec neprší a denní vedro dosahující až 50°C je vystřídáno chladnými nocemi s teplotou kolem 7°C... Tato nehostinná oblast je však domovem jedné pozoruhodné rostliny – welwitschie podivné (Welwitchia mirabilis). Své rodové jméno obdržela na počest svého objevitele, cestovatele a botanika Friedricha Welwitsche (1806–1872).