Z cyklu
Seminář Ústavu termomechaniky
Iron. Static and "dynamic" phase diagrams and transformation kinetics.
Prof. Eugene B. Zaretsky, Department of Mechanical Engineering, Ben Gurion University, Beer Sheva, Israel
středa, 7. prosince 2016, od 10:00
Přednášková místnost B
Více
Ústav termomechaniky je od roku 2010 koordinátorem spolupráce mezi Akademií věd ČR a Pardubickým krajem.
Máte zájem o kvalitní učební texty o mechanice kontinua z pera profesora Cyrila Höschla? Česká společnost pro mechaniku zdigitalizovala skripta z let 1973 až 1988...
Na to je jednoduchá odpověď: náhrdelník, který má robot Leela kolem krku, je soustavou přijímačů signálů z majáků, které jsou umístěny v prostředí. Zpracováním dat z těchto přijímačů robot zjišťuje svou polohu, takže může směle směřovat k cíli!
Při pohybu autonomních (nezávislých) robotů je nutné vyřešit několik problémů. Nejdůležitějším je problém lokalizace (zjištění polohy). Lokalizace poskytuje robotovi odpověď na otázku Kde jsem? Aby mohl robot dojet k cíli, musí vědět, kde se nachází. To lze vyřešit různými způsoby. Leela využívá soustavu majáků umístěných v prostředí, ve kterém se robot pohybuje. Maják vysílá signál a robot je schopen pomocí přijímačů umístěných v prstenci kolem krku zjistit, z jakého směru maják vysílá. Když robot ví, kde je maják umístěný, určí pomocí této informace svoji polohu. Potřebuje k tomu ovšem zachytit vysílání více majáků.
Při navigaci autonomních mobilních robotů potřebujeme zodpovědět tři základní otázky:
V našem výzkumu se věnujeme předevší druhé a třetí otázce. Pro ověření teorií a různých technologií disponuje pracoviště řadou prototypových robotů, z nichž někteří jsou představeni níže. Tím prvním, kterého se týkala i výše uvedená otázka, je robot Leela.
Robot Bender 2 je určen k vnitřnímu i vnějšímu použití. Díky nezávisle poháněným kolům zadní nápravy projede i tam, kde nejsou právě ideální podmínky. Řada senzorů poskytuje údaje o překážkách (laserový dálkoměr), absolutní poloze a orientaci robota (GPS, kompas) i o výrazných rysech v okolí (kamera).
Na videu níže je vidět záznam senzorických dat při testovací jízdě v brněnském parku Lužánky, při kterém došlo k velmi výrazné nehomogenitě dat z kompasu (jak jsme později zjistili, důvodem bylo elektrické vedení k napájení trolejí).
Výzkum v oblasti mechatroniky a robotiky provádí Laboratoř modelování a identifikace dynamických a mechatronických systémů v rámci společného pracoviště Ústavu termomechaniky AVČR, v. v. i. a Fakulty strojní Vysokého učení technického v Brně.