Projekt se zaměřuje na fenomén živitelství v České republice po roce 1989, který do současné doby nebyl v české sociologii systematicky zkoumán a který je přitom silně provázán s mnoha oblastmi sociální reality, zejména co se týče organizace soukromého života individuí, fungování rodiny jako sociální instituce a genderových vztahů mezi partnery v rodině. „Živitelství“ není v sociologii ani ve veřejném diskurzu problematizováno, přitom se jedná o sociálně konstruovaný fenomén, který ovlivňuje vznik, reprodukci a legitimizaci sociálních a genderových nerovností v rodině i na pracovním trhu. Porozumění způsobům, jakými je živitelství v současné době v naší společnosti konstruováno, pomůže odhalit povahu těchto nerovností a z nich vyplývajících mocenských vztahů.
Publikace vydané v rámci projektu (celkem 17, zobrazeno 1 - 10)
Na pozadí historického vývoje české společnosti a v kontextu teoretických přístupů feministické sociologie ke studiu pracovní a rodinné sféry analyzujeme biografické rozhovory se ženami různých věkových skupin v různých fázích rodinného cyklu i v různých situacích na trhu práce.
The paper focuses on organisations and the conditions for working parents in terms of combining work and care and how those conditions are set up and negotiated in organisations. The research draws on three case studies comparing pairs of companies active in the Czech Republic and in one of the following countries – Germany, France, and Sweden – in the field of engineering.
Článek diskutuje podmínky žen s nízkou kvalifikací kombinovat placenou práci s neplacenou prací v domácnosti v České republice. V analýze jsou zpracovány 3 biografické rozhovory o pracovních drahách se ženami s vyučením. Ekonomické nejistoty a rostoucí míra globální konkurence v oblasti výroby a produkce zvyšují tlak na transformaci a flexibilizaci pracovní síly.
Ve stati se zaměřuji na otázku konstrukce péče o dítě u otců, kteří se v období rodičovské dovolené stali primárními pečovateli. Zajímá mne, jak tito otcové interpetují otcovstí, jak reflektují svou identitu a genderové vztahy v rámci rodiny. Sleduji, jaká schémata a zdůvodnění aktéři při konstrukci sociální reality používají a s jakým "výsledkem".
This article considers women’s and men’s roles in the labour market and the different ways in which care-work is shared inSlovenia and the Czech Republic.
Recenze knihy Kateřiny Zábrodské s titulem Variace na gender: Poststrukturalismus, diskursivní analýza a genderová identita se zabývá výzkumem genderové identity z perspektivy post-strukturalistického přístupu. Vedle teoretické diskuse vybraných konceptů představuje autorka také jejich aplikaci v rámci vlastního výzkumu, postaveného na principech diskursivní analýzy.
Facebook
Twitter