Veřejnost a média

Akce pro veřejnost

Připravujeme

Československá vlajka z Měsíce v Písku 7. až 12. 3. 2017

Jihočeši i ostatní, zajeďte se podívat na československou vlajku, která byla v roce 1972 na Měsíci a s věnováním jí přivezl do tehdejšího Československa velitel Apolla 17 Eugene Cernan, americký astronaut s českými a slovenskými předky. Výstavu pořádá Prácheňské muzeum v Písku a bude doplněna přednáškou. Od května budete moci vlajku vidět zase u nás na ondřejovské hvězdárně v rámci prohlídek pro veřejnost.
Podrobnosti...

Vesmírný geokešing 9. září 2017 v okolí Ondřejova

V roce 2017 nastává 100. výročí založení České astronomické společnosti, jíž je Astronomický ústav AV ČR kolektivním členem. Je to natolik významné výročí, že se zrodil nápad projektu propojujícího astronomii s geokešingem (geocachingem). Do tzv. Vesmírné keše se bude moci zapojit opravdu každý příznivec tohoto orientačního sportu a celá akce vyvrcholí 9. září 2017 tzv. Mega Eventem, tj. bez nadsázky obří událostí českého geokešingu. Nebojte se ji podpořit už nyní!
Podrobnosti...

 


Proběhlé akce

Pozorování měsíčního zatmění 11. února pro veřejnost

V sobotu 11. února v 1:44 ráno nastane polostínové zatmění Měsíce. V prostoru historické hvězdárny a v její Západní kopuli proběhne pozorování úkazu pro veřejnost od 1:00 do 2:00 ráno. Nečekejte sice žádné výrazné zatmění, protože se jedná pouze o polostínovou fázi, ale kolem maximální fáze, kdy se Měsíc přiblíží těsně k zemskému stínu, bude vidět, jak je v severní části disku tmavší. Nabídneme také pohled na Měsíc dalekohledem a jako přídavek se podíváme na planetu Jupiter.

Video: Reportáž z Týdne vědy a techniky 2016

V rámci Týdne vědy a techniky na počátku listopadu 2016 proběhlo v Česku mnoho akcí spojených s popularizací vědy, včetně astronomie, široké veřejnosti. Podívejte se na krátký videosestřih a nahlédněte do zákulisí toho, co Akademie věd letos v rámci Týdne vědy a techniky nabídla. Najdete tam i nás.

Přednáška Černé díry v éře rentgenové astronomie a prvních detekcí gravitačních vln 10. listopadu

V rámci Týdne vědy a techniky 2016 se 10. listopadu od 15 hodin můžete těšit na přednášku RNDr. Jiří Svoboda, Ph.D., z Astronomického ústavu AV ČR na přednášku "Černé díry v éře rentgenové astronomie a prvních detekcí gravitačních vln!". Přednáška se uskuteční na Akademii věd ČR, Národní 3, Praha 1, Malý sál – 205, 2. patro.

Přednáška Pozor, padající kamení! 9. listopadu

V rámci Týdne vědy a techniky 2016 se 9. listopadu od 11 hodin můžete těšit na přednášku Mgr. Petra Scheiricha, PhD., z Astronomického ústavu AV ČR na přednášku "Pozor, padající kamení!". Přednáška se uskuteční na Akademii věd ČR, Národní 3, Praha 1, Malý sál – 205, 2. patro.

Přednáška O rotacích a podvojnosti planetek 2. listopadu

V rámci Týdne vědy a techniky 2016 se 2. listopadu od 10 hodin můžete těšit na přednášku Mgr. Petra Scheiricha, PhD., z Astronomického ústavu AV ČR na přednášku "O rotacích a podvojnosti planetek". Přednáška se uskuteční na UK – Karolinum, Ovocný trh 3, Praha 1, Velká zasedací síň.

Astronauté Krteček a Andrew Feustel zvou na Týden vědy a techniky

Na letošní Týden vědy a techniky zvou i dva renomovaní astronauté, český Krteček a americký Andrew Feustel (s českými předky). Vychutnat jejich přítomnost si budete moci prostřednictvím výstavy "Do kosmu s Krtkem", která bude k vidění každý den od 1. do 11. listopadu mezi 10. a 18. hodinou v budově Akademie věd na Národní 3 v Praze. Ovšem to není zdaleka vše! Vydejte se také na přednášky našich vědeckých pracovníků...

Mimořádné prohlídky pro veřejnost 28. října 2016

O státním svátku 28. října poskytneme přídavek prohlídek pro veřejnost. Bude se jednat o poslední prohlídky v tomto roce. Začátky v 10, ve 13 a v 16 hodin. Vstupné standardní. 28. říjen je pro hvězdárnu významným dnem, protože při desátém výročí vzniku samostatného Československa se Josef Jan Frič rozhodl odevzdat svojí soukromou hvězdárnu státu.

Přednáškové odpoledne pro školáky 11. října: Od patentů ke hvězdám

Astronomický ústav AV ČR bude v úterý 11. října 2016 hostem na Úřadě průmyslového vlastnictví České republiky. Účelem tohoto nezvyklého setkání bude jediné - přednáškové odpoledne s názvem "Od patentů ke hvězdám", určené pro žáky základních a středních škol. Podíváte se s námi do vesmíru (a nejenom dalekohledem) a uvidíte, jaké vynálezy se při jeho výzkumu využívají. Zjistíte, jak s tím vším souvisí duševní vlastnictví. Bude pro Vás připravena i výstava věnovaná českým vědcům a jejich vynálezum.

Dětský den s vílou Izerínou 8. října

V sobotu 8. října 2016 od 10 do 16 hodin proběhne v Jizerské oblasti tmavé oblohy den pro rodiny s dětmi. Podílíme se astronomickým programem a srdečně vás zveme! Vše je zdarma.

Fotogalerie: Z Noci vědců 2016 na ondřejovské hvězdárně

V pátek 30. září 2016 se odehrála již tradiční Evropská noc vědců na celém území Česka. Pochopitelně i Astronomický ústav Akademie věd nezůstal stranou, a tak se desítky návštěvníků mohly pokochat zajímavostmi ondřejovské observatoře. Přinášíme pár fotografií a děkujeme za zájem veřejnosti. Největší zájem byl letos o Sluneční patrolu, komentované prohlídky v expozici výzkumu meziplanetární hmoty, u dalekohledu skupiny astrofyziky asteroidů a samozřejmě tradičně o největší český dalekohled - Perkův dvoumetrový dalekohled.

Noční astrovlak za tajemstvím vesmíru a seminář o světelném znečištění 6. října

Ve čtvrtek 6. října 2016 se na Lipensku uskuteční seminář o světelném znečištění, na který bude navazovat speciálně vypravený neosvětlený vlak Českých drah s cílem dovézt zájemce na pozorování v této části republiky stále ještě tmavé oblohy. Podílíme se na této události a srdečně zveme!

Noc vědců 30. září 2016 na ondřejovské hvězdárně

Také na observatoři v Ondřejově proběhne v pátek 30. září 2015 program v rámci Evropské noci vědců. Astronomický ústav AV ČR v rámci této události připravil následující mimořádnou nabídku pro veřejnost zahrnující prohlídku areálu observatoře, pozorování oblohy dalekohledy a především prohlídku specializovaných pracovišť při jejich činnosti. Vše zdarma! Program proběhne v pátek 30. září 2015 na observatoři v Ondřejově od 15:00 do 24:00.

13. ročník turistického pochodu "Po stopách kocoura Mikeše" 17. září 2015

V sobotu 17. září se odehraje již 13. ročník tradičního pochodu "Po stopách kocoura Mikeše". Na observatoři Astronomického ústavu AV ČR v Ondřejově bude jedno z kontrolních stanovišť pochodu. Na hvězdárně v ten den budou prohlídky zdarma pro všechny návštěvníky toho dne. Na stanovišti pochodu pak bude připraveno pozorování dalekohledem a zpestření pro děti "stref se míčkem do měsíčního kráteru". Ze stanoviště si každý odnese malý obrázek na památku.

Zatmění Měsíce 16. září: Mimořádné pozorování na ondřejovské hvězdárně

V pátek 16. září ve 21:05 SELČ nastane úplněk. Ten bude doplněn neobvyklým úkazem, při kterém Měsíc projde velmi blízko okraje zemského stínu a na zhruba 40 minut tak budeme očima svědky výrazného polostínového zatmění. Měsíc bude v tu dobu shora mírně zatmavený. Přijďte se podívat na historickou část hvězdárny v Ondřejově a pozorovat s námi. Pozorování proběhne od 20 do 21:30, pouze za jasného počasí, zdarma.

Co vědec, to muzikant aneb Průhonice zněly!

Za laskavé podpory příjemně teplého počasí – po věru chladné, o to ale úspěšnější loňské premiéře – se o první zářijové sobotě sjeli do Průhonic hudbymilovní vědci z různých vědních oblastí Akademie věd a neméně pestrých hudebních žánrů, aby předvedli své umění na festivalu A-Fest in Park. K vědě a hudbě nabízí Průhonický areál, který spravuje Botanický ústav AV ČR, rovněž umění stavitelské, ale také výstavy výtvarného charakteru, aktuálně jsou zde k vidění i snímky Ze soutěže Věda fotogenická.

Festival vědy v Praze Dejvicích 7. září 2016

Vedle Ústavu organické chemie a biochemie, který je jedním z hlavních organizátorů akce, zde bude se svým stánkem i náš ústav. Ve středu 7. září 2016 na Vítězném náměstí v Dejvicích, letos již čtvrtý ročník. Dalšími organizátory jsou VŠCHT, ČVUT, NTK, DDM hl. m. Prahy a Městská část Praha 6. Hlavními sponzory jsou např. Škoda auto, ČEZ, či Unipetrol. V loňském roce během jednoho dne navštívilo stany a stánky téměř 14000 návštěvníků ze škol i z veřejnosti. Veškerý program je zdarma.

Akademický multižánrový festival, A-fest in Park, 3. 9. 2016, Průhonický park a zámek

Akademie věd ČR společně s Botanickým ústavem AV ČR srdečně zvou na 2. ročník Akademického multižánrového festivalu, A-fest in Park, cestu napříč různými hudebními žánry, od vážné hudby přes jazz a chansony až po rock a heavy metal.

Video: Den otevřených dveří na pražském Spořilově - vzpomínka a pozvánka

Právě jsme zveřejnili termín a program Dnů otevřených dveří na pražském pracovišti na Spořilově v listopadu 2016 a srdečně vás zveme! No a kdo jste se byli podívat na Dnech otevřených dveří na hvězdárně v Ondřejově v květnu, třeba uvítáte malou vzpomínku ve Videožurnálu Akademie věd, náš ústav je hned na začátku.

Dny otevřených dveří na pražském Spořilově 11. a 12. listopadu 2016

Pražské pracoviště Astronomického ústavu AV ČR, kde sídlí Oddělení galaxií a planetárních systémů, představí ve dnech 11. a 12. listopadu 2016 témata svých vědeckých skupin v přednáškách a nabídne pozorování dalekohledem z kopule a terasy. Nebude chybět ani program pro nejmenší.

Fotogalerie: Astronomický den na Jizerce 2016

V sobotu 28. 5. 2016 odpoledne a večer proběhl na Jizerce v rámci Jizerské oblasti tmavé oblohy tradiční Astronomický den pro veřejnost. Klub astronomů Liberecka – pobočka České astronomické společnosti, Astronomický ústav Akademie věd ČR a SUNDISK s.r.o. ve spolupráci s Hotelem Panský dům – Jizerka Dudovi a IQ Landia opět uspořádali překrásné rodinné odpoledne a večer na Jizerce. Pozorovalo se Slunce dalekohledy, uskutečnily se pěkné přednášky, vyzkoušelo se několik pozoruhodných fyzikálních pokusů a večer nechybělo pozorování dalekohledy. Někteří návštěvníci se dokonce stali svědky záblesku prchlivého rudého skřítka - výboje nad vzdálenou bouřkou. Z akce přinášíme fotogalerii a děkujeme všem, kteří se tohoto setkání zúčastnili. Nashledanou opět za rok.

 


Archiv akcí

 

2017 2016 2015 2014 2013 2012 2011 2010 2009 2008