Strukturální fondy

Fondy Evropské unie

Fondy Evropské unie (EU) zahrnují rozmanitou škálu nástrojů finanční a technické pomoci. Slouží především k podpoře hospodářského růstu členských zemí, ke zlepšování vzdělanosti jejich obyvatel a snižování sociálních nerovností.

 
Pomoc z fondů EU je směřována na projekty podporující budování výzkumné infrastruktury, rozvoj dopravy, ochranu životního prostředí, rozvoj měst a obcí, rozvoj cestovního ruchu, rozvoj lidských zdrojů, zlepšování kvality služeb poskytovaných veřejnou správou a samosprávou, rozvoj podnikání, vzdělávání, přeshraniční spolupráci aj.
 
Finance z fondů EU jsou čerpány v rámci několikaletých cyklů, tzv. programových období a na základě definování jasných cílů a priorit. Operační program (OP) je základním strategickým dokumentem finanční a technické povahy pro konkrétní tematickou oblast (např. výzkum, vzdělávání, dopravu, zemědelství atd.), nebo konkrétní region soudržnosti (např. Moravskoslezský), který zpracovávají členské země EU. V OP jsou podrobně popsány cíle a priority, které chce členská země v dané oblasti dosáhnout v aktuálním programovém období. Obsahují rovněž popis typových aktivit, na které je možné čerpat finanční prostředky.
 
V rámci jednotlivých OP vyhlašují řídicí orgány operačních programů (neboli gestoři) tzv. výzvy pro podávání projektů. Tyto výzvy mají přesně stanoveny finanční alokace, oblasti podpory a termíny, v rámci nichž mohou žadatelé podávat své projekty. Následně probíhá hodnocení těchto projektů z hlediska jejich kvality. Nejlépe hodnocené projekty získají finanční podporu z fondů EU.
 

Další informace o fondech EU lze nalézt na internetových stránkách Ministerstva pro místní rozvoj ČR (MMR), které prostřednictvím Národního orgánu pro koordinaci (NOK) představuje zastřešující orgán pro všechny operační programy v České republice a spravuje rovněž portál http://www.strukturalni-fondy.cz/cs/Uvodni-strana nebo na oficiálním zdroji informací o členství České republiky v EU https://www.euroskop.cz/.

 

Evropské strukturální a investiční fondy

Programové období 2014-2020 je v souladu s nadcházejícím rozpočtovým rámcem EU pro roky 2014-2020. Finanční alokace pro ČR činí zhruba 24 mld. EUR.

 

Evropské strukturální a investiční fondy (ESI fondy) jsou souhrnným označením pro dva strukturální fondy Evropský fond pro regionální rozvoj (ERDF)Evropský sociální fond (ESF) a dále pak Fond soudržnosti (CF)Evropský zemědělský fond pro rozvoj venkova (EAFRD) a Evropský námořní a rybářský fond (EMFF). ESI fondy patří mezi nejvýznamnější kapitoly evropského rozpočtu v současném víceletém finančním rámci EU.

 

Záměrem Evropské unie je, aby zmíněné fondy maximálním možným způsobem přispívaly k naplňování Strategie Evropa 2020– Strategie pro inteligentní a udržitelný růst podporující začlenění. Pro lepší využití těchto fondů ve prospěch Strategie Evropa 2020 vypracoval každý členský stát Dohodu o partnerství, kterou schvaluje Evropská komise a za jejíž přípravu je v ČR zodpovědné Ministerstvo pro místní rozvoj ČRDohoda o partnerství analyzuje na základě evropských, národních i regionálních strategických dokumentů současnou socioekonomickou situaci ČR, zdejší disparity, rozvojové potřeby a potenciál. Definuje priority a očekávané výsledky pro celé programové období 2014-2020. Dohoda o partnerství je vzhledem ke svému charakteru zastřešujícího strategického dokumentu pro programové období 2014–2020 určující a svým obsahem závazná i pro jednotlivé programové dokumenty. Hierarchicky jim je nadřazena a tyto programy z ní svým zaměřením a obsahem vycházejí. Definitivně schválena Evropskou komisí byla dne 26. srpna 2014.

 

Jednou z hlavních změn v programovém období 2014-2020 představuje snížení počtu operačních programů (OP) z 24 na současných 8. Nově je velký důraz kladen na nastavování intervenční logiky, uplatňován je princip tematické koncentrace a zvýšená pozornost je věnována také nastavování indikátorů v souladu s požadavky Evropské komise.

 

Jednou ze základních podmínek (tzv. ex-ante kondicionalitou) nutnou pro schválení nových OP ze strany komise je také využívání tzv. Strategie inteligentní specializace (Strategy for Smart Specialization), jejímž cílem je identifikovat lokální konkurenční výhodu a maximalizovat tak využití regionálního potenciálu v určité oblasti, která je pro region jedinečná. Dokument Národní Strategie inteligentní specializace České republiky (Národní RIS 3 strategie) pro Českou republiku vznikla v gesci Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy, v současné době je implementace Národní RIS3 strategie zajišťována Úřadem vlády ČR, resp. Sekcí pro vědu, výzkum a inovace.

 

Pro oblast vědy a výzkumu jsou pro období 2014-2020 relevantní tyto operační programy:      

 

Operační program výzkum, vývoj a vzdělávání (OP VVV)

Je víceletým multifondovým tematickým programem v gesci Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy, v jehož rámci je možné v programovacím období 2014 – 2020 čerpat finanční prostředky ze strukturálních fondů Evropské unie. Pro ČR je na něj alokováno 2,77 mld. EUR. Navazuje především na operační programy Výzkum a vývoj pro inovace a Vzdělávání pro konkurenceschopnost. Cílem OP VVV je přispět k posunu České republiky směrem k ekonomice založené na vzdělané, motivované a kreativní pracovní síle, na produkci kvalitních výsledků výzkumu a jejich využití pro zvýšení konkurenceschopnosti ČR. Zaměřuje se na zvýšení kvality vzdělávání, zajištění podmínek pro excelentní výzkum, propojení vzdělávání a výzkumu s trhem práce a posílení principu rovného přístupu ke vzdělávání. Klíčovým principem OP VVV je rozvoj lidských zdrojů pro znalostní ekonomiku v sociálně soudržné společnosti.


OP VVV je rozdělen do čtyř prioritních os:

PO1: Posilování kapacit pro kvalitní výzkum (financována z ERDF)

Tato osa je zaměřena na dosažení špičkové úrovně českého výzkumu v mezinárodním měřítku, zlepšení spolupráce ve výzkumu a zkvalitnění infrastrukturních podmínek pro přípravu budoucích výzkumníků.

PO2: Rozvoj vysokých škol a lidských zdrojů pro výzkum a vývoj (financována z ERDF a ESF)

Tato osa je zaměřena na zkvalitnění a otevřenost vzdělávání na vysokých školách společně se zkvalitněním strategického řízení vysokých škol, rozvoj lidských zdrojů pro výzkum a vývoj, včetně podpory výuky spojené s výzkumem, zkvalitnění infrastrukturních podmínek pro zkvalitnění a otevřenost vzdělávání na vysokých školách.

PO3: Rovný přístup ke kvalitnímu předškolnímu, primárnímu a sekundárnímu vzdělávání (financována z ESF)

Tato osa se věnuje vzdělávání k sociální integraci dětí a žáků se speciálními vzdělávacími potřebami (SVP), zvýšení kvality předškolního vzdělávání včetně usnadnění přechodu dětí na ZŠ, zlepšení kvality vzdělávání a výsledků v klíčových kompetencích, rozvoj strategického řízení a hodnocení kvality ve vzdělávání, zkvalitnění přípravy budoucích a začínajících pedagogických pracovníků, zvyšování kvality vzdělávání a odborné přípravy včetně posílení jejich relevance pro trh práce.

PO4: Technická pomoc


Pro oblast výzkumu a vývoje jsou klíčové především prioritní osa 1 a prioritní osa 2.
Aktuální informace týkající se OP VVV 
Informace k výzvám
Pravidla pro žadatele a příjemce – obecná část



Operační program Praha - Pól růstu ČR (OP PPR)

Operační program Praha – pól růstu ČR navazuje na operační programy Praha Adaptabilita a Praha Konkurenceschopnosta je v gesci Magistrátu hl. m. Prahy. Jedná se o multifondový operační program, je financován z Evropského sociálního fondu i z Evropského fondu pro regionální rozvoj a je na něj alokováno 201,6 mil. EUR. Program se zaměřuje na podporu investičních projektů i rozvoj lidských zdrojů. Mezi intervence a oblasti, které jsou v tomto období pro Prahu určující a kterým se OP Praha věnuje, patří využití kvalitního lidského a inovačního potenciálu v oblasti aplikovaného výzkumu, vývoje a inovací, podpora malých a středních podniků, energetické úspory a podpora posunu směrem k nízkouhlíkovému hospodářství, podpora vzdělávání a rovných příležitostí.

 

Oblasti výzkumu a vývoje se týká prioritní osa 1: Posílení výzkumu, technologického rozvoje a inovací.

Aktuální informace týkající se OP PPR

• Informace k výzvám

 

 

Operační program Podnikání a inovace pro konkurenceschopnost (OP PIK)

OP PIK je v gesci Ministerstva průmyslu a obchodu ČR, navazuje především na operační program Podnikání a inovace. Cílem Operačního programu Podnikání a inovace pro konkurenceschopnost (OP PIK), na který je alokováno 4,33 mld. EUR, je dosažení konkurenceschopné a udržitelné ekonomiky založené na znalostech a inovacích. OP PIK je zaměřen na intervence cílené na podporu českých firem schopných posunovat či alespoň dosahovat technologickou hranici ve svém oboru, přičemž důraz je kladen na rozvoj podnikových výzkumných, vývojových a inovačních kapacit a jejich propojení s okolním prostředím; dále na rozvoj podnikání a inovací malých a středních podniků v oborech s nižší znalostní intenzitou, kde se podpora soustředí zejména na realizaci nových podnikatelských záměrů; na posun k energeticky účinnému, nízkouhlíkovému hospodářství a usnadnění rozvoje podnikání, služeb a na přístup ke službám státu prostřednictvím vysokorychlostního přístupu k internetu a širší nabídkou služeb informačních a komunikačních technologií.

 

Program je tedy zaměřen na podporu aplikovaného výzkumu v rámci prioritní osy 1: Rozvoj výzkumu a vývoje pro inovace. 
Aktuální informace týkající se OP PIK