Archiv zpráv
2017 (7)
Březen (1)
Únor (2)
Leden (4)
2016 (33)
Prosinec (3)
Listopad (2)
Říjen (3)
Září (1)
Srpen (2)
Červenec (3)
Červen (1)
Květen (8)
- Oborová publikační výkonnost výzkumných pracovišť v ČR
- Speciální akce: 2016 OECD Survey on the Czech Republic
- Public lecture: The Overeducation Crisis in the Middle East
- Konference "Celoživotní ekonomické dopady mateřství"
- Public lecture: The Knowledge Capital of Nations
- Podpora rodin s dětmi prostřednictvím daňově dávkového systému
- Dopad daní a dávek na příjmovou nerovnost a relativní chudobu v ČR
- Podpora školek je výhodná pro všechny
Duben (3)
Březen (3)
Únor (3)
Leden (1)
2015 (32)
Listopad (4)
Říjen (4)
Září (4)
Srpen (1)
Červenec (2)
Červen (2)
Květen (3)
Duben (5)
Březen (2)
Únor (5)
2014 (12)
Prosinec (1)
Září (1)
Srpen (1)
Červenec (1)
Červen (2)
Květen (3)
Březen (3)
2013 (17)
Prosinec (3)
Listopad (2)
Říjen (2)
Září (1)
Červen (1)
Květen (3)
Duben (2)
Březen (1)
Únor (1)
Leden (1)
2012 (12)
Prosinec (1)
Listopad (1)
Říjen (1)
Září (2)
Srpen (1)
Červen (1)
Květen (1)
Duben (1)
Březen (1)
Únor (2)
2011 (9)
Prosinec (1)
Říjen (1)
Srpen (1)
Červenec (2)
Květen (2)
Duben (1)
Únor (1)
Zprávy
Daňový systém snižuje motivaci matek s menšími dětmi k práci
Praha 19. 12. 2016 Nová studie IDEA zkoumá, jak daňový systém snižuje motivaci žen s malými dětmi zapojit se co nejdříve zpět do pracovního procesu. Nastavení celkového zdanění práce, tj. daně z příjmu fyzických osob a pojistných odvodů na sociální a zdravotní pojištění, v ČR vysoce zatěžuje i relativně nízké výdělky tzv. druhých vydělávajících v domácnostech, tedy partnerů s nižším výdělkem. Pracovní aktivita těchto lidí je přitom na výši zdanění zpravidla velmi citlivá. Takovou velkou skupinu představují matky s menšími dětmi.
Matky s dětmi v pozici druhých vydělávajících jsou vystaveny participační daňové sazbě (PTR) až o 30 % vyšší než jejich partneři. Vyšší PTR přitom způsobuje nižší motivaci pracovat. Nejvyšším sazbám PTR, v porovnání s partnery, jsou vystaveny ženy s dětmi s nízkým výdělečným potenciálem.
Současné nastavení zdanění práce spolu s nastavením rodičovské dovolené a nízkou dostupností jeslí a školek tak přispívá k nejvyššímu propadu zaměstnanosti českých matek s malými dětmi v rámci celé EU. Podíl pracujících českých matek s dětmi do šesti let je tak druhý nejnižší v celé EU a téměř poloviční než v Nizozemsku. Přitom míra ekonomické aktivity starších žen a mužů v ČR patří k nejvyšším v rámci zemí OECD.
Rodičovství tak i v důsledku nastavení zdanění práce přerušuje pracovní kariéru českých žen-matek na velmi dlouhou dobu. To má negativní dopad na jejich kariéru po návratu do práce, omezuje šance na kariérní postup, zvyšuje riziko nezaměstnanosti a snižuje jejich budoucí výdělky. Rozdíl ve výdělcích v ČR potom patří k nejvyšším v rámci EU. Nižší výdělky žen snižují příjmy jejich domácností a veřejné rozpočty v důsledku toho přicházejí o výnos daně z příjmů a pojistných.
Pro zvýšení motivace pracovat u žen s menšími dětmi navrhujeme o 5 procentních bodů (p.b.) snížit sazbu pojistného na sociální pojištění z ročního základu pojistného nepřesahujícího 60 % průměrné roční hrubé mzdy v národním hospodářství u toho rodiče, který intenzivněji pečuje o dítě do 11 let věku.
Opatření má potenciál zvýšit pracovní motivaci dotčených žen, protože zvýší čistý příjem domácnosti z jejich práce. Jejich PTR by to snížilo o 3,1 p.b. Nejvíce by se PTR snížila u nízkopříjmových žen a to o 3,7 p.b.
Důsledkem zacíleného snížení pojistných odvodů by byl omezený propad příjmů veřejných rozpočtů. Velikost poklesu by se odvíjela od počtu žen, které by díky opatření začaly pracovat. Pokud by 0 % resp. 1 % resp. 5 % ekonomicky neaktivních žen s menšími dětmi začalo pracovat, příjmy veřejných rozpočtů by okamžitě poklesly o 3,52 resp. 3,17 resp. 1.77 mld. Kč.
Okamžitý negativní dopad na veřejné rozpočty by částečně kompenzovaly dopady dlouhodobějšího charakteru. Vyšší zaměstnanost žen s menšími dětmi by pozitivně ovlivnila jejich budoucí pracovní kariéru, což by se pozitivně odrazilo na výdělcích a skrze zdanění i na zvýšených příjmech veřejných rozpočtů a snížených výdajích na sociální dávky. Tyto dopady však již nejsou předmětem této analýzy, stejně jako možný, ale velmi spekulativní pozitivní dopad na porodnost.
Matky s dětmi jsou ve většině případů v pozici druhých vydělávajících v domácnosti. Daňový systém právě je výrazně více demotivuje od výdělečné činnosti, jak ukazuje porovnání participačních daňových sazeb v grafu.
Celá studie je zdarma ke stažení zde
Daňový systém snižuje motivaci matek s menšími dětmi k práci: Doporučení a jeho vyhodnocení
Autor: Jiří Šatava
ISBN: 978-80-7344-402-0 (Národohospodářský ústav AV ČR, v. v. i.)
Prosinec 2016