Genové inženýrky z pralesa
Fascinující rostliny, díl 26.
Raflésie (latinsky Rafflesia) jsou mimořádně podivní zástupci rostlinné říše. V tropických pralesích jihovýchodní Asie jich roste asi 30 druhů. Všechny parazitují na liánách z rodu Tetrastigma.
Parazitický způsob života dotáhly raflésie do extrému. Nemají žádné viditelné kořeny, stonky ani listy. Vytvářejí prakticky jen vláknité svazky pletiv uvnitř těla svého hostitele. A pak ještě masité květy, vyrůstající na povrchu půdy.
Květy jsou obrovské, běžně velké desítky centimetrů. U druhu Rafflesia arnoldii dokonce měří až jeden metr v průměru, což je světový rekord. Květy odpudivě páchnou po hnijícím mase. Touto „vůní“ lákají své opylovače – mouchy.
Raflésie jsou také překvapivě šikovné genové inženýrky. Vědci zabývající se genovým inženýrstvím často přenášejí geny z jednoho druhu organizmu do jiného. Jak se zdá, raflésie zvládají totéž.
Biologové v posledních letech zjistili, že do DNA parazitických rostlin se v přírodě mohou přenést některé geny jejich hostitelů. Zatím byly známy jen ojedinělé případy. Letos však odborníci z USA, Singapuru a Malajsie zveřejnili první podrobnou studii. V ní ukázali, že Rafflesia cantleyi získala od liány, na níž cizopasí, přinejmenším několik desítek genů!
Raflésie tedy kradou svým nedobrovolným „sponzorům“ nejen vodu a živiny, ale i dědičnou informaci. K čemu jim ukořistěné geny slouží, není ještě jasné. Podle vědců možná usnadňují zotročování hostitele.
Foto: Květ raflésie, pravděpodobně druhu Rafflesia arnoldii. Malajsie, ostrov Borneo, v blízkosti Mount Kinabalu National Park. Snímek Petr Soudek.
Seriálem Fascinující rostliny chceme oslavit Den fascinace rostlinami a zároveň připomenout 50 let od založení Ústavu experimentální botaniky.