Vítejte na stránkách pro veřejnost a novináře

Klíčící semenáček nejčastější pokusné rostliny dneška - huseníčku rolního. Foto M. Fendrych.

Myslíte si, že moderní věda je příliš složitá a nepochopitelná? A že její objevy nemají žádné praktické využití? Pak jste tady správně. Zde vás totiž vyvedeme z omylu.

V této sekci vám ukážeme, čím je náš výzkum zajímavý i užitečný. Zprávy jsou stručné, srozumitelné, ověřené – prostě věda z první ruky, přímo od profesionálů.

Pokud jste novinář(ka) a některé téma vás zaujme, kontaktujte pro další informace příslušné vědce, nebo RNDr. Jan Martince CSc. (martinecatueb [dot] cas [dot] cz),  nebo Mgr. Markétu Fílovou (filovaatueb [dot] cas [dot] cz).

Na této stránce přinášíme odkazy na nejnovější příspěvky z celé sekce Pro veřejnost a novináře. Mnohem více jich najdete v jednotlivých rubrikách.

Poslední novinky z Ústavu experimentální botaniky

15.02.2017 - 10:00

V Olomouci začala fungovat první Aplikační laboratoř v České republice, která pomáhá šlechtitelům. Podívejte se na naše video!

30.12.2016 - 23:03

Rostlinou s příběhem na další měsíc bude poloparazit, který mnozí považují za jeden z vánočních symbolů, pod jehož zavěšenými větvičkami se lidé pro štěstí líbají. Tímto poloparazitem není nic jiného, než jmelí bílé (Viscum album).

07.02.2017 - 20:19

Tentokrát se podíváme na jedno exotické ovoce. Vzhledem by nám mohlo připomínat žluté blumy, i když oproti našim blumám je poněkud protáhlejšího tvaru. Ještě napovíme, že se pěstuje nejlépe ve středomořském nebo subtropickém klimatu s několika chladnými měsíci v roce…

30.11.2016 - 19:00

Možná jste při procházce po adventních trzích narazili na pečené kaštany (zvané též marony). Rostlinou s příběhem pro další měsíc bude tentokrát kaštanovník jedlý (Castanea sativa). Jedná se o strom dosahující obvykle výšky 20-25 metrů. Řadíme ho do čeledi bukovitých, patří tak do příbuzenstva dubů a buků, zatímco „obyčejné“ kaštany plodící jírovec patří do čeledi jiné. 

27.01.2017 - 13:54

Dne 9.2.2017 od 13-ti hodin proběhne na Přírodovědecké fakultě Univerzity Karlovy v posluchárně zoologie (Praha 2, Viničná 7, 2. patro) celostátní seminář k 85. narozeninám Doc. Ing. Jana Krekuleho, DrSc. Všichni zájemci jsou srdečně zváni.

30.11.2016 - 10:54

Na našem ústavu v Praze-Lysolajích se 29. 11. 2016 od 9:00 hodin konal workshop pro učitele. Předvedli jsme jim jednoduché náměty použitelné pro praktickou výuku studentů. Pedagogové si tak mohli vyzkoušet různé způsoby barvení vzorků pro mikroskopii, izolaci DNA z brokolice za využití běžně dostupných potřeb, izolaci a dělení listových barviv chromatografií na tenké vrstvě nebo výrobu papírků k indikaci pH s využitím odvaru z červeného zelí a filtračního papíru. V neposlední řadě si mohli zhotovit jednoduchý spektrofotometr s využitím černého papíru, kusu starého cédéčka nebo dévédéčka a fotoaparátu v mobilním telefonu. 

14.01.2017 - 10:43

Právě běží možnost přihlašování na hudební festival A-fest konaný v Průhonickém parku. Jste-li zaměstnanci některého z ústavů Akademie věd České republiky a máte-li svoji hudební skupinu, neváhejte a přihlaste se do 15.2.2017.

31.10.2016 - 16:39

Expozice Ústavu exprerimentální botaniky byla k vidění při zahájení Týdne vědy a techniky AVČR v budově Akademie věd na Národní třídě v centru Prahy. Na záznam živého vstupu ze zahájení Týdne vědy a techniky AVČR se můžete podívat v archivu České televize. Taktéž v hlavní zpravodajské relaci České televize (v Událostech) byla o jablcích šlechtěných na naší šlechtitelské stanici ve Střížovicích krátká zmínka. A nejen to, TV Praha zařadila obrázky z našich stánků do své reportáže.

12.01.2017 - 10:10

Olomoučtí vědci vyvinuli unikátní metodu izolace genů rostlin

25.10.2016 - 09:24

Poprvé a hned velmi úspěšně se prezentoval Ústav experimentální botaniky AV ČR, v. v. i. na výstavě ovoce, zeleniny a školkařských výpěstků Flora Olomouc 2016. Letošní 21. ročník výstavy navštívilo na 25 tisíc lidí a zájem o odrůdy ÚEB byl velký. Návštěvníci mohli ochutnat například jablka Opal, Sirius, Rozelu, Orion, zhlédnout filmy o práci vědců z ÚEB nebo si poslechnout přednášku Ing. Miloslava Juříčka, CSc.

Syndicate content