Ochránci brambor
Rostlina pro květen 2011
Brambory jsou tradiční česká plodina. Jejich úrodu ovšem ohrožuje nebezpečný virus. Právě proti němu teď bojují naši vědci.
S bramborami se většina Čechů setkává skoro denně – hlavně na talíři. Přesto se v České republice stále zmenšuje plocha polí, na které se brambory pěstují. V roce 1993 to bylo 103 000 hektarů, před čtyřmi lety už jen 30 000 hektarů.
Ani když je zemědělci vysázejí, nemají brambory vyhráno. Jsou náchylné k různým chorobám, včetně virových. Bohužel se z virózy nevzpamatují tak snadno jako my z chřipky.
Velký problém je virus svinutky bramboru. Nákazu nelze vyléčit a zubožený porost přijde až o polovinu hlíz. Navíc některé hlízy, které se podaří sklidit, mají uvnitř odumřelé části. O takové brambory zákazníci nestojí. Když se tedy na poli objeví svinutka, pěstitel všechnu sklizenou úrodu ani neprodá.
Nás může nakazit chorobou třeba přisáté klíště. Svinutku podobně šíří sající mšice. Mohou ji přenést na brambory dokonce i z jiného druhu rostliny. Virus totiž dobře přežívá třeba v kokošce pastuší tobolce, což je běžný polní plevel.
Jak se proti svinutce bránit? Zatím se to nedaří ani šlechtěním odolných odrůd, ani zlepšováním pěstitelských postupů. Je však možné vybavit brambory genem, který výrazně omezí pronikání viru do buněk. Takové rostliny společně připravili odborníci z Laboratoře virologie našeho ústavu a z Výzkumného ústavu bramborářského v Havlíčkově Brodě.
Z letošních pokusů se vědci dozvědí, nakolik je jejich strategie ochrany účinná. Úspěch by byl prvním krokem k tomu, aby byl českých brambor na trhu stále dostatek.
Text Oldřich Navrátil a Jan Kolář
Foto: Rostlina bramboru napadená svinutkou. Je vidět typický příznak choroby – okraje některých listů jsou nápadně svinuté nahoru. Snímek Ing. Petr Dědič, CSc., Výzkumný ústav bramborářský, Havlíčkův Brod.