Aktuality

14.3.2017

Akademie věd ČR pořádá od 13. do 17. března 2017 cyklus přednášek o nejnovějších objevech a trendech ve výzkumu mozku a neurovědách.

Součástí doprovodného programu je výstava "Mozek v akci" od National Geographic Channel. Mgr. Filip Dechtěrenko komentoval v České televizi některé vystavené optické klamy. Podrobnější informace o programu Týdne mozku lze najít na webu.

7.3.2017

Výzkum pracovníků ústavu představen na webu Psychonomic Society

V loňském roce pracovníci Psychologického ústavu uveřejnili článek, který se zabýval otázkou predikce a zpoždění u očních pohybů při sledování pohybujících se objektů. S obsahem výzkumu se můžete seznámit formou krátkého video-abstraktu na YouTube.

1.3.2017

Československá psychologie slaví 60. výročí své existence a první letošní číslo

čtenářům tuto radostnou událost připomíná úvodníkem vedoucí redaktorky.  Při této příležitosti jsme přetiskli prognostickou stať Václava Břicháčka z r. 1992 Československá psychologie – pohled do budoucnosti.

15.2.2017

Zveme Vás na přednášku doc. Mgr. Radovana Šikla Ph.D. o zrakových klamech

v literární kavárně Book Café Knihkupectví Academia v Brně. Přednáška se koná ve středu 22. 2. 2017 od 17:00 hodin (detail).

Více aktualit

Laboratoř experimentální psychologie

Laboratoř Psychologického ústavu AV ČR je samostatný útvar, který zajišťuje prostorové a technické možnosti pro provádění experimentálního a observačního výzkumu v pražské pobočce ústavu. Laboratoř se skládá ze tří místností v sídle pražské pobočky ústavu v Hybernské ulici. Místnosti slouží k tomu, aby v nich výzkumnící mohli pracovat s účastníky výzkumů a aby si mohli připravovat technické a další vybavení, které ke svým výzkumům potřebují. V laboratoři je jedna místnost pro sběr dat pomocí technických zařízení, jako jsou počítače a monitory očních pohybů. Další místnost slouží zejména pro pozorování a zaznamenávání volných interakcí, například rodičů s dětmi. Třetí místnost funguje jako dílna a přípravna.

Laboratoř je vybavena různou technikou. Základní pomůckou jsou kvalitní počítače, které jsou vybaveny softwarem pro měření reakčních časů a pro přesnou prezentaci vizuálních a textových podnětů. Kromě toho laboratoř disponuje speciální technikou v podobě dvou monitorů očních pohybů, které lze použít ke sledování přesného zaměření pozornosti a jeho změn, jakož i k měření průběhu čtení. Kromě těchto pomůcek je k dispozici záznamová technika, jako jsou kamery a diktafony.

Laboratoř je využívána nejen pracovníky ústavu, ale je k dispozici také společnému pracovišti Labels (Laboratoř behaviorálních a lingvistických studií), které Psychologický ústav AV ČR provozuje společně s Filozofickou fakultou UK.


Odborným vedoucím laboratoře je PhDr. Filip Smolík, Ph.D. (profil)
Hlavní kontaktní osobou - koordinátorem pro běžný chod laboratoře je Mgr. Filip Děchtěrenko (profil).