Laboratoř zajišťuje provoz Státního etalonu času a frekvence, tj. vytváří fyzickou aproximaci jednotky času, sekundy, a realizuje národní časovou stupnici UTC(TP), která se podílí na vytváření světového koordinovaného času UTC ve spolupráci s Mezinárodním úřadem pro váhy a míry (BIPM). Laboratoř zajišťuje metrologickou návaznost na Státní etalon a poskytuje služby (kalibrace, expertní činnost) na nejvyšší metrologické úrovni v ČR pro potřeby průmyslu a dalších subjektů, např. kalibračních laboratoří.
Výzkum je zaměřen na velmi přesná měření a porovnání času a frekvence prostřednictvím satelitních navigačních systémů GPS, GLONASS, Galileo nebo SBAS (EGNOS, GAGAN). Výsledky tohoto výzkumu byly uplatněny při společném vývoji měřicích aparatur pro porovnávání časových stupnic ve spolupráci s Dicom spol. s r. o. Tyto aparatury jsou v současnosti hojně využívány v řadě národních metrologických institutů a předních světových laboratoří času a frekvence. Uplatnily se rovněž při nezávislém ověření časové linky v projektu OPERA (měření rychlosti neutrin) nebo při synchronizaci stanic pro „laser ranging“ ve středisku vesmírných letů Goddard v rámci projektu NASA Lunar Reconnaisance Orbitter.
Výzkum se soustředí na metody porovnávání a distribuce časových stupnic a frekvence kvantových etalonů pomocí optických vláken nebo s využitím plně optických sítí. Plně optický transfer je zajímavou alternativou k časovému transferu prostřednictvím satelitních navigačních systémů. Lze jím dosáhnout přesnosti porovnání srovnatelné i vyšší než při použití GPS. V současnosti tímto způsobem provádíme dlouhodobé porovnání národních časových stupnic ČR a Rakouska prostřednictvím propojení optických sítí CESNET a ACONET.