Archiv zpráv

Archiv zpráv

Stránka 1 z 44  > >> FP

Den Země s Akademií věd 21. dubna 2017

V pátek 21. dubna se v areálu tří ústavů - Geofyzikální ústav AV ČR, Astronomický ústav AV ČR (Pražské pracoviště) a Ústav fyziky atmosféry - v Praze na Spořilově uskuteční program pro školy, od nejmenších po velké. Od 9 do 13 hodin, zdarma. Na program bude třeba rezervace. Průběžně budeme doplňovat informace.

Dny otevřených dveří na observatoři v Ondřejově 19. až 21. května 2017

Po celé tři dny, 19. až 21. května 2017, pro vás budou otevřena naše odborná pracoviště a budete si je moci prohlédnout s výkladem odborníků. Na pátek zveme také školy! Otevírací doba po všechny tři dny 9 až 17 hodin, v pátek a sobotu večer navíc doprovodný program. Návštěva je vhodná nejen pro vážné zájemce, ale i laiky nebo také pro rodiny s dětmi. Máme připraven i pestrý dětský program. Vstup i doprovodný program zdarma.

Veletrh vědy 8. - 10. června 2017

Ve dnech 8. až 10. června 2017 se na výstavišti PVA EXPO PRAHA v Letňanech uskuteční třetí ročník Veletrhu vědy a my se na něm podílíme naším stánkem, mimořádnou multimediální přednáškou, stánkem reprezentujícím Evropskou jižní observatoř a také budeme na pátečním Kariérním dni. Vstup zdarma. Veletrh vědy se zaměřením na propagaci a medializaci vědy a výzkumu pořádá Akademie věd České republiky. Jedná se o jednu z nejlepších akcí v ČR s obrovskou návštěvností. Více na www.veletrhvedy.cz.

Muzejní noc v Praze 10. června 2017

Astronomický ústav AV ČR nabídne v rámci Muzejní noci v Praze v sobotu 10. června 2017 od 19 hodin do jedné v noci v budově Akademie věd (Národní třída 3, Praha 1) nabídne velmi bohatý program. Těšit se můžete na výstavy, pozorování oblohy astronomickým dalekohledem a mnoho dalšího. Přijďte se podívat!

Vesmírný geokešing 9. září 2017 v okolí Ondřejova

V roce 2017 nastává 100. výročí založení České astronomické společnosti, jíž je Astronomický ústav AV ČR kolektivním členem. Je to natolik významné výročí, že se zrodil nápad projektu propojujícího astronomii s geokešingem (geocachingem). Do tzv. Vesmírné keše se bude moci zapojit opravdu každý příznivec tohoto orientačního sportu a celá akce vyvrcholí 9. září 2017 tzv. Mega Eventem, tj. bez nadsázky obří událostí českého geokešingu. Nebojte se ji podpořit už nyní!

Na čem pracujeme: Fragmentace plynných obálek a vznik dalších generací hvězd

František Dinnbier z ASU se detailně zabýval možným vznikem hvězd při tzv. indukované hvězdotvorbě, kdy se tvorba hvězd postupně „prokusuje“ mlhovinou. Výsledky ukazují, že charakter hvězdotvorby závisí nejen na vrstvičce, v níž hvězdy vznikají, ale také na parametrech okolního prostředí.

Přednáška Od citrónů na Zélandu po Evropskou jižní observatoř 31. března 2017

V pátek 31. března 2017 od 18 hodin proběhne v chatové oblasti Ostaš přednáška "Od citrónů na Zélandu po Evropskou jižní observatoř". Přednášející Petr Horálek, pracovník Astronomického ústavu AV ČR, vás v ní zavede na světovou pouť po místech s nějkrásnější noční oblohou včetně observatoří v poušti Atacama v Chile.

Přednáška Za okem božím až na východ Indonésie 5. dubna 2017

Ve středu 5. dubna 2017 od 19 hodin proběhne ve Velké klubovně plzeňské radnice přednáška "Za okem božím až na východ Indonésie". Přednášející Petr Horálek, pracovník Astronomického ústavu AV ČR, vás v ní zavede na strastiplnou cestu za úplným zatměním Slunce, které se odehrálo v úzkém pásu v oblasti Indonésie v minulém roce.

Přednáška Sedm perel astronomie 11. dubna 2017

V úterý 11. dubna 2017 od 18 hodin proběhne v Městské knihovně Varnsdorf přednáška "Sedm perel astronomie". Přednášející Petr Horálek, pracovník Astronomického ústavu AV ČR, vás v ní provede těmi nejpozoruhodnějšími a/nebo nejvzácnějšími astronomickými úkazy, které si může běžný smrtelník na obloze vychutnat. Jaké to jsou a kdy se těšit na ty nejbližší? To vše se dozvíte...

Přednáška Sedm perel astronomie 18. dubna 2017

V úterý 18. dubna 2017 od 17 hodin proběhne v Městské knihovně Lovosice přednáška "Sedm perel astronomie". Přednášející Petr Horálek, pracovník Astronomického ústavu AV ČR, vás v ní provede těmi nejpozoruhodnějšími a/nebo nejvzácnějšími astronomickými úkazy, které si může běžný smrtelník na obloze vychutnat. Jaké to jsou a kdy se těšit na ty nejbližší? To vše se dozvíte...

Přednáška Sedm perel astronomie 19. dubna 2017

Ve středu 19. dubna 2017 od 18 hodin proběhne v Městské knihovně v Liberci přednáška "Sedm perel astronomie". Přednášející Petr Horálek, pracovník Astronomického ústavu AV ČR, vás v ní těmi nejpozoruhodnějšími a/nebo nejvzácnějšími astronomickými úkazy, které si může běžný smrtelník na obloze vychutnat. Jaké to jsou a kdy se těšit na ty nejbližší? To vše se dozvíte...

Přednáška Lovy skvostů temné oblohy 20. dubna 2017

Ve čtvrtek 20. dubna 2017 od 18 hodin hodin proběhne na Hvězdárně v Teplicích v rámci projektu Café Nobel přednáška "Lovy skvostů temné oblohy". Přednášející Petr Horálek, pracovník Astronomického ústavu AV ČR, vás v zavede do míst, kde je ještě obloha nedotčena škodlivým světelným znečištěním z měst. Jaké skvosty lze na přírodně tmavém nebi uzřít či vyfotografovat? To vše se v povídání dozvíte.

Přednáška Za okem božím až na východ Indonésie 28. dubna 2017

Ve středu 28. dubna 2017 od 19 hodin proběhne ve Velkém sále DDM ALFA v Pardubicích (odl. pracoviště Delta na Gorkého ulici) přednáška "Za okem božím až na východ Indonésie". Přednášející Petr Horálek, pracovník Astronomického ústavu AV ČR, vás v ní zavede na strastiplnou cestu za úplným zatměním Slunce, které se odehrálo v úzkém pásu v oblasti Indonésie v minulém roce.

Přednáška Sedm perel astronomie 2. května 2017

Ve čtvrtek 2. května 2017 od 18 hodin proběhne v Městské knihovně Nové Město nad Metují přednáška "Sedm perel astronomie". Přednášející Petr Horálek, pracovník Astronomického ústavu AV ČR, vás v ní provede těmi nejpozoruhodnějšími a/nebo nejvzácnějšími astronomickými úkazy, které si může běžný smrtelník na obloze vychutnat. Jaké to jsou a kdy se těšit na ty nejbližší? To vše se dozvíte...

Přednáška Lovy skvostů temné oblohy 4. května 2017

Ve čtvrtek 4. května 2017 od 17 hodin proběhne v Knihovně jana Drdy v Příbrami "Lovy skvostů temné oblohy". Přednášející Petr Horálek, pracovník Astronomického ústavu AV ČR, vás v zavede do míst, kde je ještě obloha nedotčena škodlivým světelným znečištěním z měst. Jaké skvosty lze na přírodně tmavém nebi uzřít či vyfotografovat? To vše se v povídání dozvíte.

Přednáška Sedm perel astronomie 5. května 2017

V pátek 5. května 2017 od 18 hodin proběhne v Místní knihovně ve Svijanech přednáška "Sedm perel astronomie". Přednášející Petr Horálek, pracovník Astronomického ústavu AV ČR, vás v ní provede těmi nejpozoruhodnějšími a/nebo nejvzácnějšími astronomickými úkazy, které si může běžný smrtelník na obloze vychutnat. Jaké to jsou a kdy se těšit na ty nejbližší? To vše se dozvíte...

Přednáška Za okem božím až na východ Indonésie 10. května 2017

Ve středu 10. května 2017 od 18 hodin proběhne v Krajské knihovně v Liberci přednáška "Za okem božím až na východ Indonésie". Přednášející Petr Horálek, pracovník Astronomického ústavu AV ČR, vás v ní zavede na strastiplnou cestu za úplným zatměním Slunce, které se odehrálo v úzkém pásu v oblasti Indonésie v minulém roce.

Přednáška Za okem božím až na východ Indonésie 18. května 2017

Ve čtvrtek 18. května 2017 od 19 hodin proběhne v Knihovně Rožmitálu pod Třemšínem přednáška "Za okem božím až na východ Indonésie". Přednášející Petr Horálek, pracovník Astronomického ústavu AV ČR, vás v ní zavede na strastiplnou cestu za úplným zatměním Slunce, které se odehrálo v úzkém pásu v oblasti Indonésie v minulém roce.

Mimořádně příznivý návrat komety 41P/Tuttle-Giacobini-Kresák

Rok 2017 nabízí příznivý návrat hned dvou výrazných komet objevených československými astronomy. Na přelomu ledna a února 2017 to byla kometa s označením 45P/Honda-Mrkos-Pajdušáková, nyní se do období své nejlepší viditelnosti dostává kometa 41P/Tuttle-Giacobini-Kresák. Ta je momentálně viditelná malými triedry mimo prostředí měst a v následujících dnech bude ještě zjasňovat. V tomto roce má nejpříznivější návrat za posledních 200 let. Kometa je navíc známa svými nepředvídatelnými zjasněními, které souvisí s povrchovou aktivitou na jejím jádře.

Fotogalerie: S Astronomickým ústavem na EuroRegion Tour 2017

Jizerská oblast tmavé oblohy, kterou v roce 2009 spoluzaložil také Astronomický ústav AV ČR, se představila ve dnech 17. a 18. března 2017 na veletrhu EUROREGION Tour 2017 v Jablonci nad Nisou. Návštěvníci se také mohli více dozvědět o české účasti v Evropské jižní observatoři (ESO) anebo si osahat opravdového Krtečka-astronauta, kterého v roce 2011 vynesl astronaut Andrew Feustel na oběžnou dráhu Země na palubu Mezinárodní kosmické stanice ISS. Prohlédněte si fotogalerii.

Stránka 1 z 44  > >>