Pozorování transportéru sodných a draselných kationtů v buňkách kvasinek pomocí fluorescenčního mikroskopu. Zeleně je označen protein nacházející se v plasmatické membráně buněk, červeně je označena membrána vakuoly.
Studujeme proteiny transportující látky a signály přes buněčné membrány. Tyto proteiny, nazývané transportéry, zajišťují přísun živin do buněk, odstraňování odpadních látek z buněk a také komunikaci s okolním prostředím. Při studiu transportérů živočišných a rostlinných buněk využíváme převážně modelový eukaryontní mikroorganismus – kvasinky. Zabýváme se výzkumem v těchto oblastech:
- Struktura, funkce a regulace buněčných transportních systémů na úrovni molekul proteinů
- Úloha transportérů ve specifických vlastnostech buněk a při vzniku onemocnění
- Úloha transportérů v pathogenicitě a virulenci kvasinek rodu Candida
- Vývoj metodik pro stanovení fyziologických parametrů na buněčné úrovni
Aktuální projekty
Koncentrace draselných a sodných iontů, jakož i koncentrace protonů (pH), je v buňkách přísně regulována na úrovni řady membránových proteinů, které přes buněčné membrány přenášejí kationty a protony pomocí různých transportních mechanismů. Nesprávné fungování některých transportérů může mít za následek vážné poruchy a onemocnění. Detailně proto zkoumáme úlohu jednotlivých transportérů a vliv jejich aktivity na zdraví buněk.
Více
Patogenní kvasinky rodu Candida mají ve svých membránách některé transportéry, které se svou strukturou a aktivitou liší od transportérů v buňkách hostitelského organismu. Tyto transportéry se tak mohou stát cílem působení nových typů léčiv, které poškodí buňky kvasinek, ale ne buňky hostitele.
Více
Některé druhy kvasinek přežívají velké výkyvy okolního pH, teploty nebo osmotického tlaku. Snažíme se identifikovat a charakterizovat specifické transportéry, které se svojí aktivitou podílejí na schopnosti těchto druhů přežít různé extrémní podmínky. Získané znalosti mohou napomoci ve zlepšování vlastností průmyslově používaných kvasinek.
Více
Studentka Anna-Marie Makarova se v rámci projektu Otevřená věda IV podílí na studiu účinku antimikrobiálních peptidů na patogenní kvasinky
Více
Více
Zobrazit více
Úspěchy
Nová kniha shrnující současné znalosti týkající se transportu látek přes cytoplasmatickou membránu kvasinkových buněk.
Více
Více
Jedna z našich nejnovějších publikací charakterizuje pro kvasinky zcela nový typ transportéru, který jsme nazvali Vhc1.
Více
Ing. Klára Richterová byla jednou z pěti oceněných v soutěži o nejlepší poster na česko-švýcarském symposiu BioTech 2014. Práce nesoucí název „Heterologous expression of three laccases from different source of origin in yeast Saccharomyces cerevisiae and their use for environmental application.“ vznikla ve spolupráci s Ústavem organické chemie a biochemie AV ČR v Dejvicích. Gratulujeme k úspěchu!
Více
Více
Publikace
Antošová, Zuzana - Sychrová, Hana
.
Yeast Hosts for the Production of Recombinant Laccases: A Review
.
Molecular Biotechnology. 2016, roč. 58, 2, p. 93-116
.
IF = 1.752
[ASEP]
[
doi
]
Elicharová, Hana - Hušeková, Barbora - Sychrová, Hana
.
Three Candida albicans potassium uptake systems differ in their ability to provide Saccharomyces cerevisiae trk1trk2 mutants with necessary potassium
.
FEMS Yeast Research. 2016, roč. 16, 4, fow039
.
IF = 2.479
[ASEP]
[
doi
]
Llopis-Torregrosa, Vincent - Hušeková, Barbora - Sychrová, Hana
.
Potassium Uptake Mediated by Trk1 Is Crucial for Candida glabrata Growth and Fitness
.
PLoS ONE. 2016, roč. 11, 4, e0153374
.
IF = 3.057
[ASEP]
[
doi
]
Hušeková, Barbora - Elicharová, Hana - Sychrová, Hana
.
Pathogenic Candida species differ in the ability to grow at limiting potassium concentrations
.
Canadian Journal of Microbiology. 2016, roč. 62, 5, p. 394-401
.
IF = 1.335
[ASEP]
[
doi
]
Kodedová, Marie - Sychrová, Hana
.
High-throughput fluorescence screening assay for the identification and comparison of antimicrobial peptides’ activity on various yeast species
.
Journal of Biotechnology. 2016, roč. 233, Sep 10, p. 26-33
.
IF = 2.667
[ASEP]
[
doi
]
Zobrazit více