Vítejte na stránkách pro veřejnost a novináře

Klíčící semenáček nejčastější pokusné rostliny dneška - huseníčku rolního. Foto M. Fendrych.

Myslíte si, že moderní věda je příliš složitá a nepochopitelná? A že její objevy nemají žádné praktické využití? Pak jste tady správně. Zde vás totiž vyvedeme z omylu.

V této sekci vám ukážeme, čím je náš výzkum zajímavý i užitečný. Zprávy jsou stručné, srozumitelné, ověřené – prostě věda z první ruky, přímo od profesionálů.

Pokud jste novinář(ka) a některé téma vás zaujme, kontaktujte pro další informace příslušné vědce, nebo RNDr. Jan Martince CSc. (martinecatueb [dot] cas [dot] cz),  nebo Mgr. Markétu Fílovou (filovaatueb [dot] cas [dot] cz).

Na této stránce přinášíme odkazy na nejnovější příspěvky z celé sekce Pro veřejnost a novináře. Mnohem více jich najdete v jednotlivých rubrikách.

Poslední novinky z Ústavu experimentální botaniky

13.03.2017 - 00:00

Zůstaneme v Asii, ale pro změnu zamíříme do Číny, v níž má svoji domovinu další exotické ovoce vyžadující tropické klima. Napovíme, že jeho tvar bývá oválný až mírně srdčitý. Zralé plody vážící asi dvacet gramů se barví do červena nebo červenorůžova, na svém povrchu mají hrubou texturu a uvnitř skrývají jedinou pecku…

12.01.2017 - 11:10

Olomoučtí vědci vyvinuli unikátní metodu izolace genů rostlin

15.02.2017 - 11:00

V Olomouci začala fungovat první Aplikační laboratoř v České republice, která pomáhá šlechtitelům. Podívejte se na naše video!

31.12.2016 - 00:03

Rostlinou s příběhem na další měsíc bude poloparazit, který mnozí považují za jeden z vánočních symbolů, pod jehož zavěšenými větvičkami se lidé pro štěstí líbají. Tímto poloparazitem není nic jiného, než jmelí bílé (Viscum album).

07.02.2017 - 21:19

Tentokrát se podíváme na jedno exotické ovoce. Vzhledem by nám mohlo připomínat žluté blumy, i když oproti našim blumám je poněkud protáhlejšího tvaru. Ještě napovíme, že se pěstuje nejlépe ve středomořském nebo subtropickém klimatu s několika chladnými měsíci v roce…

30.11.2016 - 20:00

Možná jste při procházce po adventních trzích narazili na pečené kaštany (zvané též marony). Rostlinou s příběhem pro další měsíc bude tentokrát kaštanovník jedlý (Castanea sativa). Jedná se o strom dosahující obvykle výšky 20-25 metrů. Řadíme ho do čeledi bukovitých, patří tak do příbuzenstva dubů a buků, zatímco „obyčejné“ kaštany plodící jírovec patří do čeledi jiné. 

27.01.2017 - 14:54

Dne 9.2.2017 od 13-ti hodin proběhne na Přírodovědecké fakultě Univerzity Karlovy v posluchárně zoologie (Praha 2, Viničná 7, 2. patro) celostátní seminář k 85. narozeninám Doc. Ing. Jana Krekuleho, DrSc. Všichni zájemci jsou srdečně zváni.

30.11.2016 - 11:54

Na našem ústavu v Praze-Lysolajích se 29. 11. 2016 od 9:00 hodin konal workshop pro učitele. Předvedli jsme jim jednoduché náměty použitelné pro praktickou výuku studentů. Pedagogové si tak mohli vyzkoušet různé způsoby barvení vzorků pro mikroskopii, izolaci DNA z brokolice za využití běžně dostupných potřeb, izolaci a dělení listových barviv chromatografií na tenké vrstvě nebo výrobu papírků k indikaci pH s využitím odvaru z červeného zelí a filtračního papíru. V neposlední řadě si mohli zhotovit jednoduchý spektrofotometr s využitím černého papíru, kusu starého cédéčka nebo dévédéčka a fotoaparátu v mobilním telefonu. 

14.01.2017 - 11:43

Právě běží možnost přihlašování na hudební festival A-fest konaný v Průhonickém parku. Jste-li zaměstnanci některého z ústavů Akademie věd České republiky a máte-li svoji hudební skupinu, neváhejte a přihlaste se do 15.2.2017.

31.10.2016 - 17:39

Expozice Ústavu exprerimentální botaniky byla k vidění při zahájení Týdne vědy a techniky AVČR v budově Akademie věd na Národní třídě v centru Prahy. Na záznam živého vstupu ze zahájení Týdne vědy a techniky AVČR se můžete podívat v archivu České televize. Taktéž v hlavní zpravodajské relaci České televize (v Událostech) byla o jablcích šlechtěných na naší šlechtitelské stanici ve Střížovicích krátká zmínka. A nejen to, TV Praha zařadila obrázky z našich stánků do své reportáže.

Syndikovat obsah