Previous Next
Husitské umění v kulturních souřadnicích PETR ČORNEJ Už dlouho se mi nestalo, abych se od vědecké monografie nedokázal odtrhnout a přečetl ji s...
Ostrava není Praha! MARTA KORDÍKOVÁ Že samizdat není jen městským, neřkuli pražským fenoménem,...
Příběh knih, které dělaly dějiny MARTA EDITH HOLEČKOVÁ Knížka Gabriely Romanové vydaná péčí Knihovny...

29. 5. od 19 hod. v Goethe-Institutu (Masarykovo nábřeží 32, 2. patro) se uskutečnila diskuse „Kulturní paměť: Spisovatelé z České republiky, Německa a Ukrajiny hovoří o transgeneračním vzpomínání.“ Moderoval ji Alexander Kratochvil.

Pozvání ke kulatému stolu přijali  Radka Denemarková, Oksana Zabužko a Thomas Medicus.

Střední a východní Evropa se ve 20. století stala dějištěm nesčetných konfliktů. Zvláště od 90. let 20. století je pociťována nutnost usmíření, které by dokázalo traumatické vzpomínky uceleně harmonizovat a vytvořit evropskou kulturní paměť, což se projevuje i v literatuře a ve filmu. Autoři diskutovali o navzájem si konkurující paměti kulturní a historické v literaturách jednotlivých středo- resp. východoevropských zemí – i na pozadí konkurující si národní a nadnárodní paměti na obecnější evropské rovině.

Diskuse se konala v rámci dlouhodobého projektu Ústavu pro českou literaturu Akademie věd ČR Kulturní a historická paměť, literatura a transgenerační vzpomínání. Projekt podpořil Česko-německý fond budoucnosti, Goethe-Institut a Univerzita v Kostnici.

 

 

POZVÁNKA