Projekty

Znečištění ovzduší v okolí Jablonného nad Orlicí


Výzkum základních vlastností proudění v okolí Jablonného nad Orlicí byl našim prvním větším projektem. Těžištěm projektu jsou výsledky studie znečištění ovzduší exhalacemi SO2 v okolí továren firem Bravo, a. s. a Masokombinát v Jablonném nad Orlicí, která je řešena v rámci spolupráce AV ČR a Sdružení měst a obcí Orlice.

Pro odhad emisní zátěže bylo použito metody fyzikálního modelování. Vzhledem k velikosti zkoumané oblasti (1,5 x 1,5 km2), k rychlosti proudění a k měřítku 1:1000 byla jako aproximativní simulace vybrána Towsendova hypotéza o nezávislosti na Reynoldsově čísle.

Na plastickém modelu krajiny byly zachyceny podstatné rysy této oblasti, jakou jsou zdroje znečištění, vyšší budovy, silnice, vodní plochy a lesy. Hodnoty koncentrace se měřily infračerveným analyzátorem IREX (vzorkovacím plynem bylo CO2). Pomocí podobnostních kritérií byly naměřené hodnoty přepočteny na reálné koncentrace v krajině. Bylo prokázáno, že místy byly překročeny imisní limity až sedmkrát.

Citace:
[1] Rekreační krajina a problematika znečištění ovzduší (Jablonné nad Orlicí) (2001) - Konference Orlice 2001
 

Ukázka vizualizace
Ukázka vizualizace

Naměřené koncentrace
Naměřené koncentrace
   

Znečištění ovzduší v uličním kaňonu v centru Hannoveru


Výzkum proudění v uličním kaňonu je jednou ze základních úloh fyzikálního modelování mezní vrstvy atmosféry. Jde o mikroměřítkový problém.

V našem tunelu byla provedena měření na modelu ulice Podbielsky strasse v Hannoveru. Zároveň byl studován zjednodušený model (na obrázcích) a následně interpretovány naměřené výsledky.

Citace:
[1] On Wind Velocity Profiles over Urban Area (2002)
[2] Wind Tunnel Modelling of Flow and Dispersion in the Street Canyon - 4. mezinárodní konference Urban Air Quality (25.-27.3. 2003, Praha)
[3] Odhad rozložení koncentrací od liniového zdroje v kaňonu ulice metodou fyzikálního modelování (2002) - diplomová práce
[4] O fyzikálním modelování mezní vrstvy atmosféry v městské zástavbě - Seminář Aktuální problémy dynamiky tekutin 2002

Hannover
Model ulicniho kanonu
Model uličního kaňonu

Vizualizace proudeni v ulicnim kanonu
Ukázka vizualizace proudění v kaňonu

Výsledky měření koncentrace nečistot
Výsledky měření koncentrací

   
  

Znečištění ovzduší olovem z Kovohutí Příbram

Na základě smlouvy mezi Ústavem termomechaniky AV ČR a KOVOHUTĚMI Příbram a. s. byl proveden výzkum znečištění ovzduší olovem, emitovaným ze závodu. Pomocí metody fyzikálního modelování byla diagnostikována přízemní pole koncentrací v roce 1975, kdy byly značné emise olova vypouštěny ze sedmdesátipětimetrového komína, a v roce 1993, kdy díky zavedení nových technologií došlo k poklesu emisí o dva řády a kdy byl vybudován nový stošedesátimetrový komín.

Přímou fyzikální simulací v aerodynamickém tunelu byly stanoveny hodnoty průměrných denních koncentrací v okolí závodu a s využitím větrné růžice z hladiny 850 hPa byly též odhadnuty hodnoty průměrných koncentrací ročních.

Výsledky prokázaly, že zavedením nových technologií a realizací ekologických opatření bylo dosaženo podstatné redukce denních i ročních přízemních imisních koncentrací. Současné roční koncentrace jsou ve srovnání s imisním limitem pro olovo o více jak dva řády menší.

Citace:
[1] Physical Modelling of Lead Surface Concentrations in the Vicinity of a Metal Work in Complex Terrain, International Workshop on Physical Modelling of Flow and Dispersion Phenomena (3.-5.9.2001, Hamburg)
[2] Výzkum znečištění ovzduší olovem v okolí Kovohutí Příbram (2000) - časopis Ochrana ovzduší

 
   

Simulace chemického útoku na Staroměstském náměstí a v jeho okolí

Informace se připravují

Citace: 
[1] Klouda, K. ; Bezpalcová, Klára ; Jaňour, Zbyněk. Fyzikální modelování šíření nebezpečných látek na Staroměstském náměstí a v jeho okolí. In Nebezpečné látky 2006. Ostrava : Sdružení požárního a bezpečnostního inženýrství, 2006. s. 61-75. ISBN 80-86634-91-4.
[2] Matějíček, L. ; Engst, P. ; Jaňour, Zbyněk. A GIS-based approach to spatio-temporal analysis of environmental pollution in urban areas: A case study of Prague's environment extended by LIDAR data. Ecological Modelling, 2006, Roč. 199, č. 3, s. 261-277. ISSN 0304-3800
 

 
   

Simulace úniku chlóru ze Synthesie a. s. Semtín

Informace se připravují

Citace:
[1]

 
   

Footer menu

© 2008 – 2017 Ústav termomechaniky AV ČR, v. v. i.     Facebook  YouTube  RSS