upcoming events
-
11. 5. 201715.00Přednáška
Frege’s Begriffsschrift in context
Joán Bertran SanMillánJoán Bertran SanMillánFLÚ AV ČR, Jilská 1, Praha 1, zasedací místnostCyklus Trattenbach-Jilská
-
17. 5.–21. 5. 2017Konference
Philosophy and Social Science
Vila Lanna, V Sadech 1, Praha 6Pořádá Oddělení morální a politické filosofie a Centrum globálních studií FLÚ AV ČR
-
18. 5.–19. 5. 2017Workshop
Perspectives on Explanation
FLÚ AV ČR, Jilská 1, Praha 1, zasedací místnostPořádá Oddělení analytické filosofie FLÚ AV ČR, podpořeno grantem projektu Formal Epistemology: Future Synthesis
News
-
Pozvání na veletrh Svět knihy 2017
5. 5. 2017Nakladatelství Filosofia Filosofického ústavu AV ČR a nakladatelství OIKOYMENH Vás srdečně zvou k návštěvě knižního veletrhu Svět knihy 2017, který se koná na pražském Výstavišti od čtvrtka 11. do neděle 14. května 2017, jakož i svých stánků L709 a L710 v levém křídle Průmyslového paláce. Knihy nakladatelství Filosofia budou v prodeji se slevou 25%.
-
Přednáška Jaroslava Peregrina Homo nomicus
2. 5. 2017Přednáška prof. Jaroslava Peregrina o normách jako klíčové lidské adaptaci. V rámci Biologických čtvrtků ve Viničné.
-
Časopis Teorie vědy: novinky pro rok 2017
2. 5. 2017Časopis Teorie vědy / Theory of Science nedávno vyhlásil výzvu pro nové číslo na téma "Lichtenberg Figures: Visualizations of Electricity in Science and Culture". Rovněž připomínáme, že od letošního roku časopis přešel na novou citační normu a byl zařazen do databáze Scopus.
-
Představení Kolokvium z Aristotela aneb Aristotelovi na stopě
28. 4. 2017Kočovná filosofická divadelní společnost při katedře filosofie FF MU a FLÚ AV ČR vás zvou na představení Kolokvium z Aristotela aneb Aristotelovi na stopě, které se koná 11. května 2017 od 16.00 v AKC, Husova 4a, Praha 1.
-
Radost z logiky III.
21. 4. 2017Prof. Jaroslav Peregrin z Oddělení logiky FLÚ AV ČR ve třetím díle příležitostného úvodu do logiky.
Just out
-
-
Numismatický sborník 29/2 (2015)
Jiří Militký (ed.)Úvodní studie hodnotí dva mincovní nálezy z konce 10. století na Prostějovsku, ve druhém pokračování se vrací k problematice hledání mincí pomocí detektorů kovů a na příkladu depotu feniků z Jindřichohradecka rozvíjí poznání o podobě oběživa v první polovině 14. století v jižních Čechách.
Následující rubrika o domácích nálezech zmiňuje nález římských mincí z Kutnohorska a jižních Čech, hrobový nález vzácného denáru Boleslava III. ve Starém Plzenci, stejně jako vzácný denár Přemysla Otakara I. z Kolínska a přináší nové poznámky ke starším nálezům mincí z Vysokého Újezdu nad Dědinou v okrese Rychnov nad Kněžnou.
Filosofia -
Numismatický sborník 29/1 (2015)
Jiří Militký (ed.)V prvním svazku sborníku se čtenáři dočtou o českých denárech vyražených do mincovní reformy Břetislava I. ve sbírkách Západočeského muzea v Plzni, jakou podobu měly bitevní a smuteční medaile dvou jáchymovských řezačů razidel nebo o hromadném depotu mincí z Úpice na Turnovsku.
Zařazeny jsou rovněž příspěvky o nově nalezených mincích na území republiky. Jedná se o moravské denáry z 11. a 12. století na Brněnsku či denár Přemysla Otakara I. z Duchcovska. Dále o pražské groše Václava II. z Jičínska a Nymburska, nebo o pražské groše Jana Lucemburského z Chrudimska. Zajímavostí jsou pak nálezy stříbrné osmanské mince a benátské ražby z Bělé pod Bezdězem či nález osmanské a tří čínských mincí z Náchodska.
Zahraniční nálezy zastupuje pražský groš Jana Lucemburského objevený v polském Rabsztyně.
V závěrečné diskusi se autoři příspěvků zabývají vývojem vnímání nálezu pokladu v historii českého právního řádu a popisují, jakým způsobem je evidován nalezený materiál ve Velké Británii.
Filosofia -
Numismatický sborník 28/2 (2014)
Jiří Militký (ed.)V úvodních studiích zjistíme, jaký vliv mají nalezené laténské a římské mince ze Zohora na výzkum osídlení západního Slovenska. Dozvíme se o dvou nálezech raně středověkých mincí a pražských grošů v Dolním Rakousku, anebo o depotu pražských grošů v Malíně na Kutnohorsku.
Z českého prostředí sborník mimo jiné informuje o nálezech při archeologickém výzkumu v pražské Klimentské ulici, o nalezeném zlomku denáru Konráda Oty na Mělnicku, o historickém depotu velkých brakteátů na Královéhradecku, o nalezeném neobvyklém brakteátu z hradu Cvilín na Bruntálsku, anebo o mincích ze zaniklého vodního mlýna na Litoměřicku.
Sborník uzavírá příspěvek s dodatky k soupisu zahraničních nálezů nejstarších českých a moravských mincí.
Texty v češtině, slovenštině a němčině.
Filosofia -
Reflective Equilibrium and the Principles of Logical Analysis
Jaroslav Peregrin, Vladimír SvobodaThis book offers a comprehensive account of logic that addresses fundamental issues concerning the nature and foundations of the discipline. The authors claim that these foundations can not only be established without the need for strong metaphysical assumptions, but also without hypostasizing logical forms as specific entities. They present a systematic argument that the primary subject matter of logic is our linguistic interaction rather than our private reasoning and it is thus misleading to see logic as revealing "the laws of thought". In this sense, fundamental logical laws are implicit to our "language games" and are thus more similar to social norms than to the laws of nature. Peregrin and Svoboda also show that logical theories, despite the fact that they rely on rules implicit to our actual linguistic practice, firm up these rules and make them explicit. By carefully scrutinizing the project of logical analysis, the authors demonstrate that logical rules can be best seen as products of the so called reflective equilibrium. They suggest that we can profit from viewing languages as "inferential landscapes" and logicians as "geographers" who map them and try to pave safe routes through them. This book is an essential resource for scholars and researchers engaged with the foundations of logical theories and the philosophy of language.
Routledge
-
-
-
Explorations in Late Scholasticism
Petr Dvořák, Tomáš Machula (eds.)Mimořádné číslo FČ Explorations in Late Scholasticism sestává z devíti odborných studií, které se zaměřují na různá témata tzv. druhé scholastiky. Dříve nedoceněný proud filozofického a teologického myšlení šestnáctého a sedmnáctého století je v současné době předmětem intenzivního badatelského zájmu. Ukazuje se, že jeho studium pomáhá lépe porozumět známým raně novověkým autorům jako byli Descartes, Leibniz a další. Kromě toho představuje důmyslné rozpracování řady myšlenkových námětů starší středověké scholastiky. V neposlední řadě druhoscholastická řešení filozofických problémů inspirují i ryze současné diskuse v rámci analytické filozofie. Autoři, přední domácí i zahraniční badatelé v dané oblasti, představují zajímavá témata z oblasti etiky, filozofické antropologie, teorie poznání i metafyziky. Pokračují tak v úsilí profesora Stanislava Sousedíka, jemuž je u příležitosti životního jubilea kniha věnována.
Filosofia -
Depot mincí a zlomkového stříbra z konce 10. století
Vlastimil Novák et al.Depot zlomkového stříbra z Kojetína-Popůvek obsahuje 150 zlomků islámských mincí a jeden celý dirham, 54 celých západoevropských denárů a 77 jejich zlomků, 2 celé a 16 zlomků stříbrných šperků. Publikace přináší detailní katalog nálezu, včetně analýz kovu. Textová část z pohledu jednotlivých autorů depot vřazuje do středoevropského kontextu a sleduje vazby na raně středověký dálkový obchod se stříbrem.
Filosofia -
Fenomén františkánství v interakci s "jinakostí"
Petr Hlaváček, Vladimír Liščák, Ctirad V. Pospíšil et al.Vědomé a odvážné geopolitické, náboženské, intelektuální, ba i válečné stýkání se a potýkání s jinakostí představuje základní komponentu evropské a obecně západní identity. Právě v těchto časech Evropané a Zápaďané, tváří v tvář dynamickým procesům v globalizujícím se světě, ohledávají své tradice, někdy s obavami či povrchně, jindy kriticky a s entuziasmem. Zvláštní kapitolu v dějinách evropských kontaktů s alteritou, tj. se státními či náboženskými entitami v Africe, Asii a Americe, reprezentuje fenomén františkánství se svým obrovským intelektuálním dědictvím. Právě proto vznikla i tato kolektivní monografie, jejímž cílem je některé tyto specifické projevy františkánské (křesťanské, evropské, západní) existence připomenout a inovativně poodkrýt.
Filosofia -
Kalich jako symbol v prvním století utrakvismu
Ota Halama a Pavel Soukup (eds.)Kolektiv autorů zastupujících různé obory bádání o minulosti zkoumá roli kalicha v náboženském a veřejném životě 15. století. Kniha je věnována nejen teoretickému odůvodnění a praktickému zavedení utrakvismu v roce 1414, ale především kulturněhistorickému kontextu přijímání pod obojí v dalším vývoji husitství. První století utrakvismu umožňuje sledovat posun významů mezi učenou a neučenou sférou, mezi husitským a katolickým prostředím i mezi oblastmi písemného a vizuálního vyjadřování. Jednotlivé příspěvky se zaměřují na symbolickou funkci kalicha, ale upozorňují také na její limity a na konkurenční identifikační prostředky, které se v 15. století objevily.
Filosofia
-