Kniha přináší výsledky druhého reprezentativního výzkumu čtenářů a čtení v České republice. Ten první proběhl v roce 2007 a jeho výsledky, včetně interpretací, byly představeny v knize Čteme? Obyvatelé České republiky a jejich vztah ke knize (2007). Není pouhým souhrnem statistických údajů o tom, kolik čteme, co čteme, kolik knih kupujeme, jak často chodíme do knihoven, kde si nejčastěji obstaráváme informace o knihách, co má na náš vztah ke knihám největší vliv, jaké časopisy čteme atd. Data ukazují, jak je české čtenářstvo rozloženo, tj. kdo jsou jeho tahouni a kdo ho naopak táhne dolů, kde se nacházejí bariéry a kde má česká čtenářská kultura své silné stránky. Dále je zde čtení nahlíženo v kontextu jiných aktivit — mediálních, pracovních i volnočasových. Specifickým tématem druhého výzkumu je čtení beletrie a čtení v digitálním prostředí. Součástí knihy jsou i rámcující kapitoly o tom, kdy, kde a z jakého důvodu se zrodila beletrie, jakož i jak se mění či nemění čtení pod tlakem nových technologií. Nechybí ani srovnání se čtenářskou kulturou v jiných zemích.
Česká společnost pro výzkum 18. století pořádá v přednáškové sále ÚČL AV ČR 12. -13. května 6. bienále na téma „Osvícená“ panovnice z donucení? Tereziánské reformy a společnost v českých zemích (1740–1780).
Nakladatelství Akropolis vydalo knihu Petra Plecháče a Roberta Kolára Kapitoly z korpusové versologie, která je výstupem dlouhodobého projektu zaměřeného na výzkum českého verše 19. století.
V úterý 2. května 2017 v 17:00 se v zasedací místnosti ÚČL koná přednáška PhDr. Aleny Bočkové, Ph.D., z Ústavu pro dějiny umění FF UK, která v rámci tzv. Staročeského dýchánku promluví na téma „Dvě podoby barokního překladu".
Do 28. dubna lze podávat přihlášky do doktorského studia v oboru Dějiny novější české literatury, který vypisuje Ústav bohemistiky FF JCU a realizuje ho ve spolupráci s ÚČL AV ČR.
Ústav pro českou literaturu vyhlašuje veřejné výběrové řízení na obsazení pozice administrátor/administrátorka grantových projektů.
Ústav pro českou literaturu vyhlašuje veřejné výběrové řízení na obsazení pozice pracovnice/pracovník v Oddělení 20. století a literatury současné se zaměřením na literaturu třicátých a čtyřicátých let.