Fyzikální ústav Akademie věd ČR

extreme light infrastructure Nové lasery pro průmysl a výzkum
Rozcestník experimentálního vybavení pro fyziku a materiálové vědy Centrum pro inovace a transfer technologií

Události

Seminář
Institute of Physics, The Czech Academy of Sciences; Institute of Inorganic Chemistry, The Czech Academy of Sciences; Faculty of Mathematics and Physics, Department of Condensed Matter Physics, Charles University; Faculty of Science, Department of Physical Chemistry, Charles University; Katchem Ltd.; Fulbright Foundation – Specialist Program
Paul S. Weiss
07/06/2017 - 10:00
Dvořákova přednáška
Prof. Paul Lecoq
13/06/2017 - 15:00

Výbor pro spolupráci ČR s CERN

Vítejte na stránkách FZÚ

Fyzikální ústav AV ČR, v. v. i. (FZÚ) je veřejná výzkumná instituce, zaměřená na základní a aplikovaný výzkum v oblasti fyziky. Zřizovatelem FZÚ je Akademie věd České republiky.

Současný program ústavu zahrnuje pět oblastí: fyziku elementárních částic, kondenzovaných systémů a pevných látek, optiku a fyziku plazmatu, kterým odpovídá členění do vědeckých sekcí.

Více o činnosti FZÚ ...

Čtvrtek, 18.05.2017

Dne 16. května 2017 proběhlo v laserovém centru HiLASE slavnostní zahájení realizace projektu „HiLASE Centre of Excellence“ za účasti představitelů Evropské komise, britských partnerů ze Science and Technology Facilities Council (STFC) a mnoha dalších významných hostů z akademické, veřejné i průmyslové sféry. Projekt „HiLASE - Centre of Excellence“ je jediný český projekt schválený v rámci historicky prvního kola výzvy „Widespread Teaming“ programu Horizon 2020 a komplementární výzvy OP VVV. Bude podpořen finančními prostředky v celkové výši 1,2 mld. Kč.

Pátek, 12.05.2017

Dr. Lukáš Palatinus z Fyzikálního ústavu AV ČR, v. v. i., byl oceněn Cenou Neuron pro mladé vědce v oboru fyzika. Cenu Neuron pro mladé vědce uděluje Nadační fond Neuron na podporu vědy českým vědcům do 40 let za vynikající vědecké výsledky, a jako ocenění jejich dosavadní činnosti a povzbuzení pro další vědeckou práci. Dr. Palatinus byl oceněn za svůj výzkum v metodice strukturní analýzy aperiodických krystalů a aplikace elektronové difrakce při strukturní analýze nanokrystalů.

Středa, 10.05.2017

Mezikrystalová křehkost je jedním z nejnebezpečnějších jevů způsobujících katastrofické selhání kovových konstrukčních materiálů. Je to proto, že probíhá velice rychle a její výskyt se dá jen stěží předpovědět. Je také známo, že tento problém je úzce spjat s chemickým složením mezikrystalových oblastí – hranic zrn. Příměsi a stopové prvky mají tendenci se při vyšších teplotách hromadit, tedy segregovat, na hranicích zrn v takovém rozsahu, že mohou dosahovat až obsazení všech atomárních poloh v těchto útvarech.

Pátek, 05.05.2017

Známý český astronom a popularizátor vědy Jiří Grygar, který neobyčejným způsobem ovlivňuje několik generací současných a budoucích českých fyziků a který mj. působí na projektech astročásticové fyziky ve Fyzikálním ústavu AV ČR získal v poslední době několik významných ocenění:

Čtvrtek, 04.05.2017

Nový pohled na popis chemických vlastností prvků přináší metoda českých a japonských badatelů, kterou zveřejnil prestižní časopis Nature Communications. Díky ní dokáží vědci pomocí nejmodernějších rastrovacích mikroskopů pozorovat nejen jednotlivé atomy na povrchu pevných látek, ale také měřit jejich schopnost přitahovat elektrony, tedy jejich elektronegativitu. Nová metoda mimo jiné umožňuje stanovení elektronegativity daného atomu v závislosti na jeho chemickém okolí. Tímto otevírá cestu k hlubšímu pochopení podstaty chemické vazby a chemických procesů na atomární úrovni.

Copyright © 2008-2014, Fyzikální ústav AV ČR, v. v. i.