Olomoučtí vědci se podíleli na úplném přečtení genomu ječmene

Mezinárodnímu týmu vědců se po mnohaletém úsilí podařilo získat celou dědičnou informaci ječmene, významné obiloviny, která se využívá především jako krmivo pro hospodářská zvířata a také pro výrobu piva a whisky.

Účastníme se filmového festivalu AFO sekcí „Potraviny pro budoucnost“

Součástí letošního 52. ročníku mezinárodního filmového festivalu AFO je i sekce, kterou zaštiťuje náš výzkumný program Strategie AV21. V pátek a v sobotu jsme pro vás připravili filmy, besedy i přednášky.

Olomoucká premiéra festivalu Země na talíři byla úspěšná

Festival si kladl za cíl upozornit na to, že ve světě trpí hladem 800 milionů lidí a je otázkou, zda lidstvo najde řešení, jak v budoucnosti zajistit jídlo pro všechny obyvatele planety.

V Olomouci se bude mluvit o produkci potravin, stravování a jeho vlivu na planetu

Olomouc bude poprvé hostit filmový festival dokumentárních filmů o jídle, Země na talíři. Pořádají ho od 6 .3. - 8. 3. 2017 společně nezávislé analytické centrum Glopolis, Ústav experimentální botaniky AV ČR, v. v. i. a studentský spolek Udržitelný Palacký. Festival, který se uskuteční v interaktivním muzeu vědy Pevnosti poznání, nabídne filmy, besedy, workshopy i večeři s odborníky.

Čeští šlechtitelé se sjeli do Olomouce na seminář Molekulární metody ve šlechtění rostlin

Nečekaně velký zájem vzbudil první seminář pro šlechtitele, který ve spolupráci s Českomoravskou šlechtitelskou a semenářskou asociací (ČMŠSA) organizovali vědci z olomoucké laboratoře Ústavu experimentální botaniky (ÚEB) AV ČR v. v. i.

První Aplikační laboratoř AV ČR v České republice bude spolupracovat se šlechtiteli

V Olomouci se otevírá první tuzemská Aplikační laboratoř AV ČR propojující vědce se šlechtiteli. Podobné zařízení, ve kterém by se mohli čeští šlechtitelé seznamovat s nejnovějšími výsledky molekulární genetiky a genomiky a využívat nejmodernější přístroje, techniky a postupy, v České republice dosud chybělo.

Laboratoř profesora Doležela hostila tým německých vědců

Intenzivní jednání, přednášky i prohlídka pracoviště – to vše čeká 30. 1. - 31. 1. 2017   v Olomouci německé hosty z prestižního ústavu Leibniz Institut of Plant Genetics and Crop Plants. 

Olomoučtí vědci vyvinuli unikátní metodu izolace genů rostlin

Obrovská úspora peněz a času, zefektivnění vědeckého bádání a rychlejší šlechtění zemědělských plodin – to jsou hlavní přínosy metody, která zjednodušuje a usnadňuje izolaci genů rostlin.

V prvním hodnocení Strategie AV21 si náš program vede skvěle

Projekt Strategie AV21 má za sebou první hodnocení. Program Potraviny pro budoucnost, do kterého je zapojen i Ústav experimentální botaniky, patří k jednomu z nejúspěšnějších. Přesvědčte se o tom v publikaci Akademie věd ČR.

Rostliny jako potraviny a zdroj energie

14. 12. 2016 jsme se zúčastnili akce nazvané „Setkání s vědci“, kterou každoročně pořádá Masarykova střední zemědělská škola v Opavě.

Syndicate content