Intranet English

Aktuality

Centrum preklinického testování potenciálních léčiv zahájilo svou činnost (19.5. 2017)

Za podpory Akademie věd České republiky (AV ČR) zahájilo činnost Centrum preklinického testování potenciálních léčiv (CPT), které získalo v lednu 2017 certifikát správné laboratorní praxe (SLP). Hlavním cílem CPT je preklinické testování látek, které uspěly ve vyhledávacím výzkumu a přispět tak k vývoji nových léků pro léčbu závažných život ohrožujících onemocnění a chorob dosud obtížně léčitelných.

Vznik CPT vychází z programu Preklinické testování potenciálních léčiv, který je   důležitou součástí Strategie AV21 - výzkumného záměru AV ČR zaměřeného na praktické využívání výsledků základního výzkumu. CPT nabízí široké portfolio testů prováděných v režimu  SLP nebo také správné výrobní praxe (SVP). Koordinaci CPT zajišťuje Fyziologický ústav AV ČR a na testování se dále podílejí: Ústav molekulární genetiky AV ČR s národní infrastrukturou CCP, Ústav živočišné fyziologie a genetiky AV ČR a Biotechnologický ústav AV ČR, s otevřenou možností zapojení dalších ústavů a institucí. CPT nabízí své služby jak zájemcům z akademické tak i komerční sféry. Testování provádějí renomovaní odborníci s dlouholetými zkušenostmi. Výhodou je koordinovaný přístup, flexibilita a komplexnost v nabízených službách. S rozsahem činností CPT se můžete seznámit na webových stránkách www.prekliniky.cz.


  

Jak na civilizační choroby? Setkání odborníků IKEM a Fyziologického ústavu AV ČR (25.4. 2017)

Dne 20. dubna 2017 proběhlo ve Fyziologickém ústavu AV ČR setkání předních českých lékařů a vědců zaměřené na pokroky v prevenci, diagnostice a léčbě závažných především civilizačních chorob.

Tato chronická onemocnění vznikají v souvislosti s nevhodným životním stylem a představují značnou socioekonomickou zátěž moderní společnosti. V rámci Semináře společného preklinického a klinického výzkumu v IKEM a FGÚ byly během 11 přednášek a 37 posterových sdělení prezentovány převážně výsledky dosavadní úspěšné spolupráce výzkumných týmů obou institucí, kterou také dokumentuje celkem 25 společných grantových projektů a 81 publikací v průběhu posledního desetiletí.  

Odborníci dále diskutovali zaměření a budoucnost jejich doposud velmi úspěšného výzkumu chorob srdce a cév, metabolických poruch a dalších závažných onemocnění. Bez dobré meziresortní spolupráce, zejména mezi klinickými pracovišti a ústavy zaměřenými na výzkum základních biologických mechanismů, nelze dosáhnout významných pokroků v péči o pacienty se závažnými zdravotními problémy, které je nezřídka značně hendikepují a devastují kvalitu jejich života. V České republice sice patřičné meziresortní pracoviště chybí, ale spolupráce mezi IKEM a Fyziologickým ústavem je příkladem, jak tuto překážku obejít. Akci, která se konala za velkého zájmu odborné veřejnosti, pořádaly programy Qualitas a Preklinické testování potenciálních léčiv Strategie AV21, které jsou koordinovány Fyziologickým ústavem.


    

 

 

Cenu MUDr. Jana Bureše za rok 2016 získal RNDr. Vojtěch Vyklický, Ph.D. (24.4. 2017)

Cenu uděluje Alzheimer nadační fond za nejlepší odbornou publikaci mladých autorů (do 40 let), zaměřenou na problematiku Alzheimerovy nemoci a demencí v oblasti neurologie, psychiatrie, geriatrie a neurověd. Za rok 2016 jí získal Vojtěch Vyklický z odd. Buněčné neurofyziologie.Gratulujeme!

Memorandum o spolupráci mezi AV ČR a Fakultní nemocnicí Královské Vinohrady (21.4. 2017)

Předseda Akademie věd ČR Jiří Drahoš a doc. Robert Grill, ředitel Fakultní nemocnice Královské Vinohrady, podepsali 22. března 2017 Memorandum o vzájemné spolupráci obou institucí. Zdraví je jedním ze základních pilířů kvalitního života a dostupná kvalitní lékařská péče a včasná léčba může výrazně prodloužit průměrnou délku života. Napomoci tomu může i špičkový biomedicinský výzkum, který je klíčovým tématem partnerské spolupráce mezi vědci a lékaři. Spolupráce vznikla díky Strategii AV21, jejíž součástí je program „Kvalitní život ve zdraví i nemoci“. Další informace a fotografie

 

Přednáška "Spánek, zdraví a biologické hodiny" (23.3. 2017)

Ve čtvrtek 12. dubna 2017 proběhla popularizační přednáška "Spánek, zdraví a biologické hodiny". Dr. Alena Sumová a prof. Soňa Nevšímalová představili experimentální výzkum a  moderní léčbu poruch spánku a odpovídali na četné dotazy z publika.  Přednášku pořádal FGÚ v rámci cyklu "Lidské tělo ve zdraví i nemoci".  
     
  

Týden mozku (20.2. 2017)

Týden mozku je jedinečný cyklus přednášek o nejnovějších objevech a trendech ve výzkumu mozku a neurovědách, který již podevatenácté pořádá AV ČR. Akce je součástí tzv. Brain Awareness Week (BAW) – celosvětové kampaně za zvýšení povědomí veřejnosti o úspěších a přínosech výzkumu mozku. Během Týdne mozku s přednáškami vystupují přední čeští odborníci v oboru teoretických i klinických neurověd.

Fyziologický ústav se letos do této akce výrazně zapojil několika aktivitami:

Přednášky:

  • Mozek v akci aneb excitace není vždy jen rozkoš (prof. MUDr. Ladislav Vyklický, DrSc.)
  • Orientace v prostoru, mozkové mapy a jejich poruchy (prof. RNDr. Aleš Stuchlík, Ph.D.)
  • Bolest, kapsaicin a jeho receptory (MUDr. Jiří Paleček, Ph.D.)

Memory Park - interaktivní expozice 

Epilepsie? Epilepsie! -  debata o epilepsii a promítání filmu  „Upadni a choď“.

Přednášky jsou určeny pro širokou veřejnost, především pro studenty středních škol.

Více informací a rezervace


Předseda Polské akademie věd Jerzy Duszynski navštívil Prahu (26.1. 2017)

Prof. Duszynski, přední polský biochemik a odborník v oblasti bioenergetiky, je od roku 2015 prezidentem Polské akademie věd. Ve svém výzkumu se zabývá rolí mitochondrií ve fungování buňky, mitochondriálními a neurodegenerativními onemocněními a stárnutím. Výzkumný tým prof. Duszynskeho spolupracuje s Fyziologickým ústavem AV ČR na celé řadě publikací, při řešení evropských výzkumných projektů a přípravě mezinárodních konferencí a sympozií.

Při příležitosti návštěvy prof. Jerzy Duszynskeho v Praze mu předseda Akademie věd ČR prof. Jiří Drahoš předal čestnou oborovou medaili Jana Evangelisty Purkyně za zásluhy v biomedicínských vědách. Polská akademie věd a Akademie věd ČR spolupracují na základě Dohody o vědecké spolupráci, podepsané v roce 2016, zejména v oblasti mobilitních projektů.

Více

 

Mezinárodní spolupráce ČR-USA ve výzkumu a vývoji (11.1. 2017)

Dům zahraničních služeb (MŠMT) si vybral výstup z grantu řešeného v FGÚ v programu KONTAKT II jako ilustraci do propagační brožury v rámci Lékařských věd. FGÚ se podílí na řešení tématu "Modulace reesterifikace mastných kyselin v tukové tkáni lipidovými mediátory", řešitel: RNDr. Ondřej Kuda, Ph.D.

V oblasti podpory mezinárodní spolupráce ve výzkumu a vývoji hraje program KONTAKT II (LH) v období 2011 až 2017 významnou roli a posouvá kvalitu české vědy na světovou úroveň. Čeští vědci se díky této finanční podpoře z českého rozpočtu stali spolupracovníky na velice kvalitních projektech vědeckého světa a získali možnost pracovat v laboratořích v USA.

 

Ladislav Vyklický byl jmenován profesorem (2.1. 2017)

Doc. MUDr. Ladislav Vyklický, DrSc. byl 2.12. 2016 prezidentem republiky jmenován profesorem pro obor Lékařská fyziologie a patologická fyziologie. Jmenovací řízení proběhlo na návrh Vědecké rady Univerzity Karlovy v Praze.

Hana Elicharová získala pamětní grant M. Roeselové (21.12. 2016)

Dne 15. 12. 2016 byl Haně Elicharové z Oddělení membránového transportu udělen pamětní grant M. Roeselové, jehož cílem je podpořit nadějné mladé vědecké pracovníky, kteří chtějí sladit vysoce kompetitivní výzkumnou činnost s rodinným životem.

Pamětní grant Martiny Roeselové mohou získat vybraní Ph.D. studenti nebo postdoktorandi, kteří pečují o dítě předškolního věku a zároveň se aktivně věnují vědecké práci. Fond finančních prostředků ÚOCHB byl vytvořen prostřednictvím finančních darů kolegů nedávno zesnulé Martiny Roeselové, která během své excelentní vědecké kariéry úspěšné vychovala své tři děti. Cílem podpory je pomoc vybraným studentkám či studentům se aktivně věnovat výzkumné činnosti při zachování možnosti kvalitně se postarat o své dítě. Vybraným uchazečkám/uchazečům je jménem Martiny Roeselové poskytnuta podpora ve výši 10 000,- Kč měsíčně po dobu 1 roku.


 

Načíst další

© 2014 Fyziologický ústav AV ČR