Akademie věd ČR - Akademie věd ČR

Vyhledávání

Celý intranet Aktuální oblast


SSČ AV ČR, v.v.i.
Národní 1009/3
110 00 Praha 1
Tel.: +420 221 403 111

 

IČ: 60457856

DIČ: CZ60457856

 

ID datové schránky:

6vtfr9w

Připravované akce

exkurze-vedy-2017.jpg

 

 

 2017_05_23_Veletrh_vedy.jpg

 

 

Důležité odkazy

gs_logo_w256.jpg23_6_11_Letni_skola_pamatnik_Vitkov_foto_skys_x26x_resize.jpgMazanek_logo.pnglvicek.png

 

Dá se uměle nahradit zubní sklovina? Vědci objevili cestu.

Zubní sklovina je nejtvrdší a nejodolnější tkání v našem těle, uměle ji ale vytvořit zatím neumíme. Vědci z Ústavu molekulární genetiky a Mikrobiologického ústavu AV ČR se podíleli na úspěšném výzkumu, který v budoucnu může vést k objevu nových biomateriálů podobajících se zubní sklovině.

 

„Snahou porozumět procesu vzniku a formování zubní skloviny, která je nejtvrší biologickou tkání u člověka, otevíráme nové možnosti přípravy biomateriálů, které budou mít velký potenciál pro využití nejen v medicíně,“ říká k tomu Jan Procházka z Ústavu molekulární genetiky AV ČR. Vysvětluje také, že zubní sklovina je z 98 % tvořena anorganickými minerály, zejména hydroxyapatitem. Krystalická struktura skloviny je ale na rozdíl od přírodního hydroxyapatitu velice komplexní. Právě složitost uspořádaní jednotlivých mikrokrystalů do jednotlivých svazků a velmi přesné křížení těchto svazků s rozestupy na mikrometr dodává zubní sklovině její jedinečné vlastnosti.

 

 

Badatelé při svém výzkumu využili kombinace nejmodernějších fyzikálně biochemických a molekulárně genetických metod. Výsledky jejich práce, které byly publikované v prestižním mezinárodním odborném časopise, jsou z výchozím bodem pro další výzkum.

Více v tiskové zprávě zde.

 

 

 

 

 

 

Zdroj: http://www.avcr.cz/cs/pro-media/aktuality/Da-se-umele-nahradit-zubni-sklovina-Vedci-objevili-cestu/

29. 5. 2017