Probes & Drugs: Portál, který šetří čas

Probes & Drugs: Portál, který šetří čas

Fri Jul 28 08:42:28 CEST 2017

Svět je nabitý informacemi, valí se na nás ze všech stran. Jak ale najít ty pravdivé, jak se vyvarovat polopravd a lží? Jak informace správně zkombinovat, aby výsledný úsudek dával správný smysl? S těmito problémy se potýkáme všichni, ovlivňuje to naše rozhodování, náš úsudek. Podrobná analýza zabírá čas. Nový webový portál vědců z Ústavu molekulární genetiky AV ČR shromažďuje „pod jednu střechu“ informace o chemických sloučeninách, které jsou jinak roztroušené v databázích po celém světě a často velmi těžko dohledatelné. Článek o portálu přijal i prestižní časopis Nature Methods.

„Kouzlo Probes & Drugs spočívá hlavně v tom, že na jedno až dvě kliknutí myší můžete během několika sekund nalézt souvislosti mezi sloučeninami, ke kterým jste se dříve dopracovali po dlouhých hodinách prosezených u svých počítačů. Naše databáze tak vědcům ušetří mnoho času. A navíc, díky promyšlenému jednoduchému uživatelskému designu mohou v databázi hledat a poměrně rychle se zorientovat i naprostí laici, kteří viděli chemický vzorec naposledy na základní škole,“ říká autor databáze Petr Bartůněk.

V současné době obsahuje portál více než 30 000 sloučenin a číslo stále narůstá. Zatímco léky jsou jasně popsané a k užívání schválené sloučeniny, chemické próby nebo, chcete-li, sondy se běžně používají ke studiu funkcí genů, ověřování cílových molekul či k popsání buněčných procesů, a jejich biologická aktivita je popsána mnohdy pouze částečně. V databázi najdeme struktury jednotlivých sloučenin, případně informace s jakými dalšími látkami je možné danou sloučeninu nahradit. Samotný portál využívá data o těchto sloučeninách a různě je kombinuje podle požadavků uživatelů.

Bohužel se stává, že informace o chemických próbách, které jsou uváděny v databázích, mohou být zastaralé či v horším případě i chybné, ale přesto jsou nadále vědeckou komunitou používané. Jak vysvětluje Ctibor Škuta, doktorand z týmu Petra Bartůňka: „Probes & Drugs se snaží tyto chybně uváděné informace o chemických próbách eliminovat. To je velmi důležité, protože tak lze předejít omylům a mnoha vědcům ušetřit čas a případně i peníze. Naši databázi samozřejmě neustále aktualizujeme o nejnovější data.“

Portál Probes & Drugs se svým uživatelům otevírá 28. července 2017.

Další informace najdete na www.openscreen.cz a www.img.cas.cz a http://rdcu.be/uzBT

Připravil: Odbor mediální komunikace Kanceláře AV ČR z podkladů Ústavu molekulární genetiky AV ČR
Foto: Ústav molekulární genetiky AV ČR