Aktuality

Aktuality

Vyhledávání

Vybrané období: všechny dokumenty
Fri Aug 04 11:22:30 CEST 2017

Václav Hýža se vypravil k největšímu skalnatému převisu na Slovensku, aby vyfotil Galaxii tvořenou přibližně 200 miliardami hvězd. Za svůj snímek získal titul Česká astrofotografie měsíce za červenec 2017.

Thu Aug 03 15:29:38 CEST 2017

Prestižní časopis Americké chemické společnosti ACS Central Science otiskl článek skupiny Pavla Jungwirtha z Ústavu organické chemie a biochemie AV ČR, který úspěšně modeluje klíčový krok při adaptaci pigmentových buněk sítnice na změnu světelných podmínek.

Tue Aug 01 10:56:40 CEST 2017

Invazivní druhy jsou ty, které se rozšířily mimo oblast původního výskytu a často způsobují značné škody. Vědci proto vypracovali nový systém, který tyto "vetřelce" hodnotí podle toho, jaké mají důsledky pro lidskou společnost. Na práci mezinárodního týmu badatelů pod vedením Svena Bachera z univerzity ve švýcarském Fribourgu se podíleli i Jan Pergl a Petr Pyšek z Botanického ústavu AV ČR a katedry ekologie Přírodovědecké fakulty v Praze.

„Náš systém hodnotí nepůvodní živočichy a rostliny podle toho, jak ovlivňují, co lidé mohou v životě dělat a nakolik jsou schopni naplnit svoje tužby a potenciál,” vysvětluje Petr Pyšek. Studie nyní vychází v časopise Methods in Ecology and Evolution.

Mon Jul 31 14:43:10 CEST 2017

Na svatou Annu zasáhly jižní Island zvýšené otřesy země. Pocítili je i obyvatelé Reykjavíku. Výskyt zemětřesení je v této oblasti častý kvůli aktivnímu rozpínání zemské kůry a sopečné činnosti. Čeští vědci z Geofyzikálního ústavu AV ČR a Ústavu struktury a mechaniky hornin AV ČR spolu a islandskými seismology a geology oblast poloostrova Reykjanes podrobně monitorují. V roce 2013 zde vybudovali velmi citlivou lokální seismickou síť REYKJANET. Rovněž zde testují seismograf ROTAFON, který sleduje sopku Katla a může varovat před blížící se erupcí.

Fri Jul 28 09:04:35 CEST 2017

Vědci z Ústavu molekulární genetiky AV ČR ve spolupráci s kolegy z Karolinska univerzity ve Stockholmu zveřejnili objev, který nově nahlíží na to, co se děje v našich buňkách, pokud přijdou o svého „hlídače“ – zásadní protein p53. Výsledky jejich výzkumu, který publikoval prestižní časopis EMBO Journal, mohou přispět k objasnění příčin hromadění poruch DNA a najít uplatnění například v radioterapii.

Fri Jul 28 08:42:28 CEST 2017

Svět je nabitý informacemi, valí se na nás ze všech stran. Jak ale najít ty pravdivé, jak se vyvarovat polopravd a lží? Jak informace správně zkombinovat, aby výsledný úsudek dával správný smysl? S těmito problémy se potýkáme všichni, ovlivňuje to naše rozhodování, náš úsudek. Podrobná analýza zabírá čas. Nový webový portál vědců z Ústavu molekulární genetiky AV ČR shromažďuje „pod jednu střechu“ informace o chemických sloučeninách, které jsou jinak roztroušené v databázích po celém světě a často velmi těžko dohledatelné. Článek o portálu přijal i prestižní časopis Nature Methods.