Previous Next
Návraty k podstatnému MARTIN TOMÁŠEK Na facebookové stránce Kateřiny Piorecké z počátku listopadu...
Spojování neslučitelného Tereza Šnellerová Monografie Petra Andrease Vybírat a posuzovat. Literární kritika a...
Nadpozemské ovoce JOSÉ ALANIZ Během posledních 10 let se studia komiksu s pozoruhodnou jistotou usídlila na půdě...

Tým pro výzkum moderního českého divadla byl založen rozhodnutím Rady ÚČL 6. 4. 2017 v návaznosti na výsledky Hodnocení výzkumné a odborné činnosti pracovišť AV ČR za léta 2010–2014. Byl ustaven jako součást Oddělení 20. století a literatury současné s perspektivou transformace v samostatné oddělení ústavu. Navazuje na tradici teatrologického výzkumu, který do roku 1993 rozvíjel na půdě Československé akademie věd Kabinet pro studium českého divadla.

Badatelské zaměření týmu je dáno orientací na historické proměny novočeského divadla, ale také zacílením na vztah dvou typů umělecké komunikace: divadelní a literární. Tým propojuje historický výzkum divadla a dramatu s výzkumem teoretickým. V centru jeho badatelského zájmu stojí drama chápané jakožto svébytné literární dílo, ale také jako text určený k jevištní realizaci. Základní metodologický profil týmu je dán jeho zaměřením na vztah divadla a dramatického-divadelního textu. Vychází především z tradic strukturálního myšlení o divadle, divadelní sémiotiky, teorie umělecké komunikace, koncepce tzv. postdramatického divadla a dalších současných divadelněvědných přístupů.

V prvních letech své existence (2017–2020) bude tým pracovat na výzkumných úkolech lexikografického, edičního a metodologického charakteru (profil týmu bude specifikován na kolokviu Divadlo a text v první polovině roku 2018, jehož výsledky budou následně zveřejněny ve formě kolektivní knihy).

 

Oznámení o výběrovém řízení do Týmu pro výzkum moderního českého divadla zde.

 

Řešené projekty:

 

Slovník Moderní česká divadelní hra

Slovník Moderní česká divadelní hra soustředí základní informace o dramatických dílech, která spoluutvářejí obraz české literární a divadelní kultury 20. století. Jde o projekt slovníku tzv. dílocentrického, který formou cca 230 hesel podá ucelenou zprávu o bezmála sto letech vývojových proměn českého dramatu. Vybraná hesla vznikajícího slovníku jsou od letošního roku pravidelně publikována ve speciální příloze časopisu Theatralia.

 

Antologie expresionistického dramatu z českých zemí

Antologie představí výběr z expresionistických her, které byly českými či v českých zemích působícími německými dramatiky napsány zhruba v rozmezí let 1918–1925, a doprovodí jej divadelně historickými a literárně historickými komentáři.

 

Členové týmu

Mgr. Aleš Merenus, Ph.D. (vedoucí)