Akce pro veřejnost
Připravujeme
Sluníčkové odpoledne a Hvězdičková noc na Jizerce 12. srpna 2017
V sobotu 12. srpna 2017 se před Muzeem Jizerských hor uskuteční od 15 hodin pozorování Slunce dalekohledy. Ve 20 hodin naváže povídání Hvězdáře Pepína na téma „Krásy vesmíru“, které proběhne v Muzeu Jizerských hor. Po setmění a zároveň po přednášce vám za jasného počasí ukážeme dalekohledy jizerskohorskou oblohu. A určitě také zahlédnete nějaký meteor z každoročního letního roje Perseidy, který bude tuto noc právě v maximu. Srdečně vás zvou Hvězdář Pepíno, Jizerská oblast tmavé oblohy, Klub astronomů Liberecka - pobočka České astronomické společnosti, Astronomický ústav AV ČR a Muzeum Jizerských hor / ČSOP Jizerka. Vše je zdarma.
Podrobnosti...
Astronomický program na Dni s Vílou Izerínou na Jizerce 7. října 2017
V sobotu 7. října 2017 vás opět zveme na Jizerku, do Jizerské oblasti tmavé oblohy. Program od 10 hodin nabídne přes den pozorování Slunce dalekohledy se speciálními filtry, případně za zatažené oblohy pozorování pozemských objektů (za deště se nepozoruje). Po skončení dětského programu povídání o obloze pro celou rodinu (ve Sklárně) a po setmění pozorování noční oblohy dalekohledy a škola souhvězdí (před Sklárnou). Zajišťuje Klub astronomů Liberecka - pobočka České astronomické společnosti. Vše zdarma. Poslední autobus kyvadlové dopravy odjíždí z parkoviště Na Mořině ve 21 hodin.
Podrobnosti...
Vesmírný Geokešing 9. září 2017 v okolí Ondřejova
V roce 2017 nastává 100. výročí založení České astronomické společnosti, jíž je Astronomický ústav AV ČR kolektivním členem. Je to natolik významné výročí, že se zrodil nápad projektu propojujícího astronomii s geokešingem (geocachingem). Do tzv. Vesmírné keše se bude moci zapojit opravdu každý příznivec tohoto orientačního sportu a celá akce vyvrcholí 9. září 2017 tzv. Mega Eventem, tj. bez nadsázky obří událostí českého geokešingu. Nebojte se ji podpořit už nyní!
Podrobnosti...
Přijďte s námi pozorovat zatmění Měsíce 7. srpna 2017
Nenechte si s námi ujít částečné zatmění Měsíce 7. srpna 2017. Pozorování pro veřejnost proběhne od 20 do 22 hodin na observatoři Astronomického ústavu AV ČR v Ondřejově, v historické Západní kopuli pouze za jasného počasí. Vstup je samozřejmě zdarma. Těšíme se na vás!
Podrobnosti...
Turistický pochod "Po stopách kocoura Mikeše" 16. září 2017
V sobotu 16. září 2017 proběhne již 14. ročník pochodu "Po stopách kocoura Mikeše". Na observatoři Astronomického ústavu AV ČR v Ondřejově bude jedno z kontrolních stanovišť pochodu. Pro pochodníky i návštěvníky budou v tento den prohlídky hvězdárny zdarma. Na stanovišti pochodu pak bude připraveno astronomické zpestření.
Podrobnosti...
Evropská noc vědců na ondřejovské hvězdárně 6. října 2017
Na observatoři v Ondřejově proběhne v pátek 6. října 2017 program v rámci Evropské noci vědců. Astronomický ústav AV ČR v rámci této události připravil mimořádnou nabídku pro veřejnost zahrnující prohlídku areálu observatoře, pozorování oblohy dalekohledy a především prohlídku specializovaných pracovišť při jejich činnosti. Vše zdarma! Program na observatoři v Ondřejově proběhne od 15:00 do 24:00.
Podrobnosti...
Proběhlé akce
Pozorování oblohy na Anenské sklářské slavnosti 22. července 2017
V sobotu 22. července vás zveme do Jizerské oblasti tmavé oblohy! Přes den pozorování Slunce dalekohledy se speciálními filtry, případně za zatažené oblohy pozorování pozemských objektů (za deště se nepozoruje), na závěr programu Anenské pouti představení toho, co je možné aktuálně vidět na noční obloze (ve Sklárně) a po setmění pouze za jasného počasí pozorování oblohy dalekohledy. Ve spolupráci s Astronomickým ústavem AV ČR zajišťuje Klub astronomů Liberecka - pobočka České astronomické společnosti. Vstup zdarma.
Nepropásněte výstavu Ad Infinitum – Pohlédněte do hlubin vesmíru až do 4. července 2017
Akademie věd ČR, Astronomický ústav AV ČR, v. v. i. a Středisko společných činností AV ČR, v. v. i. vás srdečně zvou od 12. 5. 2017 do 4. 7. 2017 na unikátní výstavu Ad Infinitum (neboli „Do Nekonečna“), která bude ke zhlédnutí v Galerii Věda a umění, Akademie věd ČR, Národní 3, Praha 1. Výstavu si budete moci prohlédnout v pracovní dny vždy mezi 10. a 18. hodinou.
Doprovodný program Evropské konference pro veřejnost v Praze 26. - 30. června 2017
Česká republika bude mezi 26. a 30. červnem 2017 centrem evropské, potažmo světové astronomie. V Praze se totiž odehraje mezinárodní zasedání Evropské Astronomické Společnosti (EAS), v rámci kterého se bude na poli nejvyšší vědecké komunity diskutovat o aktuálních tématech v astronomii a výzkumu vesmíru. V rámci programu se také nabízí významné události pro širokou veřejnost; lákadlem by mohla být především česky překládaná přednáška prof. Roberta Nemiroffa, spoluzakladatele prestižního Astronomického snímku dne NASA.
Přednáškový den pro školáky 22. června: Od patentů ke hvězdám
Astronomický ústav AV ČR bude bude ve čtvrtek 22. června 2017 hostem na Úřadě průmyslového vlastnictví České republiky. Účelem tohoto nezvyklého setkání bude jediné - přednáškový den s názvem "Od patentů ke hvězdám", určený pro žáky základních a středních škol. Podíváte se s námi do vesmíru (a nejenom dalekohledem) a uvidíte, jaké vynálezy se při jeho výzkumu využívají. Zjistíte, jak s tím vším souvisí duševní vlastnictví. Bude pro Vás připravena i výstava věnovaná českým vědcům a jejich vynálezum. Pozvánku v PDF si stáhnete kliknutím na plakátek v článku.
Vernisáž projektu Vesmírné náměstí 15. června 2017
Spolu s dalšími partnery Vás za celý Astronomický ústav AV ČR zveme na vernisáž unikátního dětského projektu Vesmírné náměstí, která proběhne na ondřejovském náměstí ve čtvrtek 15. června 2017 od 18 hodin. Podporujeme tento projekt žáků Základní školy bratří Fričů v Ondřejově od samého začátku. A už jsme u konce! Na co se těšit, zjistíte v novince.
Fotogalerie: Astronomický ústav AV ČR a Evropská jižní observatoř na Veletrhu vědy 2017
3. Veletrh vědy, který se konal ve dnech 8. - 10. června 2017, přilákal přes 17 tisíc návštěvníků. Navštívit mohli i stánek Astronomického śtavu AV ČR a Evropské jižní observatoře. V pátek mohli astronomy potkat i na Kariérním dnu a při diskuzi "Na Mars! moderovanou Václavem Moravcem, kde z našeho ústavu vystoupil docent Michal Švanda. V sobotu jsme nabídli nejen náš stánek s instalací černé díry, ale také pořad Multimediální vesmír s Pavlem Suchanem a Pavlem Liškou. Prohlédněte si fotogalerii z celé akce.
Muzejní noc v Praze 10. června 2017
Astronomický ústav AV ČR nabídne v rámci Muzejní noci v Praze v sobotu 10. června 2017 od 19 hodin do jedné v noci v budově Akademie věd (Národní třída 3, Praha 1) nabídne velmi bohatý program. Těšit se můžete na výstavy, pozorování oblohy astronomickým dalekohledem a mnoho dalšího. Přijďte se podívat!
Veletrh vědy 8. - 10. června 2017
Ve dnech 8. až 10. června 2017 se na výstavišti PVA EXPO PRAHA v Letňanech uskuteční třetí ročník Veletrhu vědy a my se na něm podílíme naším stánkem, mimořádnou multimediální přednáškou, stánkem reprezentujícím Evropskou jižní observatoř a také budeme na pátečním Kariérním dni. Vstup zdarma. Veletrh vědy se zaměřením na propagaci a medializaci vědy a výzkumu pořádá Akademie věd České republiky. Jedná se o jednu z nejlepších akcí v ČR s obrovskou návštěvností. Více na www.veletrhvedy.cz.
Pozvánka: Kariérní den pro zájemce o vědu a výzkum 9. června 2017
Vážení studenti, vážení vědci, Akademie věd AV ČR ve spolupráci s EURAXESS ČR vás co nejsrdečněji zvou na první Kariérní den pro zájemce o vědu a výzkum (MayDay Career day), který se bude konat v pátek 9. června 2017 v rámci Veletrhu vědy na výstavišti PVA EXPO Praha v Letňanech. Další informace v článku.
Dětský den v Ondřejově 4. června 2017
Zveme vás na tradiční Dětský den v Ondřejově ve spolupráci s Astronomickým ústavem AV ČR. Ten proběhne v neděli 4. června 2017 od 13:30 na starém hřišti u hvězdárny. Děti se mohou jako vždy těšit na pestré odpoledne plné zábavy, sportu, her, soutěží a samozřejmě i poučení.
Přednáška Lovy skvostů temné oblohy 30. května 2017
Ve čtvrtek 30. května 2017 od 18 hodin proběhne v Envicentru Cerhenice přednáška "Lovy skvostů temné oblohy". Přednášející Petr Horálek, pracovník Astronomického ústavu AV ČR, vás v zavede do míst, kde je ještě obloha nedotčena škodlivým světelným znečištěním z měst. Jaké skvosty lze na přírodně tmavém nebi uzřít či vyfotografovat? To vše se v povídání dozvíte.
Přednáška Lovy skvostů temné oblohy 25. května 2017
Ve čtvrtek 25. května 2017 od 18 hodin proběhne na Hvězdárně v Prostějově přednáška "Lovy skvostů temné oblohy". Přednášející Petr Horálek, pracovník Astronomického ústavu AV ČR, vás v zavede do míst, kde je ještě obloha nedotčena škodlivým světelným znečištěním z měst. Jaké skvosty lze na přírodně tmavém nebi uzřít či vyfotografovat? To vše se v povídání dozvíte.
Dny otevřených dveří na observatoři v Ondřejově 19. až 21. května 2017
Po celé tři dny, 19. až 21. května 2017, pro vás budou otevřena naše odborná pracoviště a budete si je moci prohlédnout s výkladem odborníků. Na pátek zveme také školy! Otevírací doba po všechny tři dny 9 až 17 hodin, v pátek a sobotu večer navíc doprovodný program. Návštěva je vhodná nejen pro vážné zájemce, ale i laiky nebo také pro rodiny s dětmi. Máme připraven i dětský program. Vstup i doprovodný program zdarma.
Přednáška Za okem božím až na východ Indonésie 16. května 2017
Ve úterý 16. května 2017 od 18:30 proběhne v brněnském planetáriu přednáška "Za okem božím až na východ Indonésie". Přednášející Petr Horálek, pracovník Astronomického ústavu AV ČR, vás v ní zavede na strastiplnou cestu za úplným zatměním Slunce, které se odehrálo v úzkém pásu v oblasti Indonésie v minulém roce.
Přednáška Za okem božím až na východ Indonésie 10. května 2017
Ve středu 10. května 2017 od 18 hodin proběhne v Krajské knihovně v Liberci přednáška "Za okem božím až na východ Indonésie". Přednášející Petr Horálek, pracovník Astronomického ústavu AV ČR, vás v ní zavede na strastiplnou cestu za úplným zatměním Slunce, které se odehrálo v úzkém pásu v oblasti Indonésie v minulém roce.
Přednáška Sedm perel astronomie 5. května 2017
V pátek 5. května 2017 od 18 hodin proběhne v Místní knihovně ve Svijanech přednáška "Sedm perel astronomie". Přednášející Petr Horálek, pracovník Astronomického ústavu AV ČR, vás v ní provede těmi nejpozoruhodnějšími a/nebo nejvzácnějšími astronomickými úkazy, které si může běžný smrtelník na obloze vychutnat. Jaké to jsou a kdy se těšit na ty nejbližší? To vše se dozvíte...
Přednáška Lovy skvostů temné oblohy 4. května 2017
Ve čtvrtek 4. května 2017 od 17 hodin proběhne v Knihovně Jana Drdy v Příbrami přednáška "Lovy skvostů temné oblohy". Přednášející Petr Horálek, pracovník Astronomického ústavu AV ČR, vás zavede do míst, kde je ještě obloha nedotčena škodlivým světelným znečištěním z měst. Jaké skvosty lze na přírodně tmavém nebi uzřít či vyfotografovat? To vše se v povídání dozvíte.
Přednáška Sedm perel astronomie 2. května 2017
V úterý 2. května 2017 od 18 hodin proběhne v Městské knihovně Nové Město nad Metují přednáška "Sedm perel astronomie". Přednášející Petr Horálek, pracovník Astronomického ústavu AV ČR, vás v ní provede těmi nejpozoruhodnějšími a/nebo nejvzácnějšími astronomickými úkazy, které si může běžný smrtelník na obloze vychutnat. Jaké to jsou a kdy se těšit na ty nejbližší? To vše se dozvíte...
Přednáška Za okem božím až na východ Indonésie 28. dubna 2017
Ve středu 28. dubna 2017 od 19 hodin proběhne ve Velkém sále DDM ALFA v Pardubicích (odl. pracoviště Delta na Gorkého ulici) přednáška "Za okem božím až na východ Indonésie". Přednášející Petr Horálek, pracovník Astronomického ústavu AV ČR, vás v ní zavede na strastiplnou cestu za úplným zatměním Slunce, které se odehrálo v úzkém pásu v oblasti Indonésie v minulém roce.
Blízký vesmír – projekce 26. dubna 2017 v 16:30 v Divadelním sále - Academia Film Olomouc
Nenechte si ujít premiéru filmu Tiché hrozby: Blízký vesmír. Uvidíte, co svou silou dokáže Slunce a proč může být tato naše jediná životadárná hvězda pro nás zároveň i hrozbou. S předními českými odborníky na problematiku kosmického počasí odhalíme taje polárních září, s astronomy nahlédneme do dalekohledů pozorujících nejen Slunce, ale i potenciálně nebezpečné blízko Země letící planetky. Dokument poodhaluje nedávný pád meteoritu Čeljabinsk a ukazuje unikátní systém českých kamer, které pravidelně a s velkou přesností zachycují rychlé pády meteoritů a bolidů nejen na našem území. Film o těchto oborech Strategie AV21 řešených v Astronomickém ústavu AV ČR natočil Odbor audiovizuálních technologií SSČ AV ČR.
Archiv akcí