nejbližší akce

  • 22. 8. 2017
    10.30
    Přednáška

    Theorising Temporally Varied Phenomena

    Dr. Eric L. Hsu
    Dr. Eric L. Hsu, University of South Australia
    FLÚ AV ČR, Jilská 1, Praha 1, studovna CMS

    Pořádá Kabinet pro studium vědy, techniky a společnosti FLÚ AV ČR

  • 13. 9.
    15. 9. 2017
    Konference

    Social Knowledge in the Making

    Filosofický ústav, Jilská 1, Praha 1

    Pořádá Kabinet pro studium vědy, techniky a společnosti

  • 14. 9.
    15. 9. 2017
    Konference

    Marius Victorinus

    Vila Lanna, V Sadech 1, Praha 6

    Pořádá Oddělení pro studium antického a středověkého myšlení FLÚ AV ČR

«  srpen 2017  »
poútstčtsone
1 2 3 4 5 6
7 8 910111213
14151617181920
21222324252627
28293031

Aktuality

  • Záznam přednášky "Znovu o fenomenalitě vědomí"

    2. 8. 2017

    trattenbach 8.6.17Záznam přednášky dr. Hvoreckého (Oddělení analytické filosofie FLÚ AV ČR) Znovu o fenomenalitě vědomí, která se konala 8. června 2017 v rámci cyklu Trattenbach—Jilská.

  • CFP Hans Jonas: dílo a osobnost

    2. 8. 2017

    Konference, Praha, Akademické konferenční centrum, 12.—13. prosince 2017
    Pořádá Filosofický ústav AV ČR ve spolupráci s Filozofickou fakultou PU v Prešově. Přihlášku s abstraktem v rozsahu 80-150 slov posílejte do konce září na adresy:Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.  a Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript. . Více informací ZDE.

  • Výroční zpráva FLÚ AV ČR za rok 2016

    25. 7. 2017

    Výroční zpráva o činnosti a hospodaření Filosofického ústavu AV ČR, v. v. i. za rok 2016 je ke stažení ZDE.

  • CFP The nature of the normative - ontology, semantics, logic

    24. 7. 2017

    Workshop, Prague, Villa Lanna, October 16–17, 2017
    A limited number of contributed papers on the workshop's topic will be accepted for presentation. If you are interested to participate at the workshop please send an abstract (500-1000 words) by September 10, 2017 to the address: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript. . For more information see HERE.

právě vychází

    • rizikova-spolecnost-a-globalni-ohrozeni-ke-kriticke-teorii-ulricha-becka

      Riziková společnost a globální ohrožení. Ke kritické teorii Ulricha Becka

      Oleg Suša, Marek Hrubec a kol.

      Kniha rozvíjí teoretický odkaz věhlasného myslitele, podle kterého se dosavadní společnost (tzv. první moderna) dostala do rizikového stádia svého technologického vývoje v důsledku nezamýšlených důsledků jednání, a pod tlakem rizik se mění v reflexivní společnost (tzv. druhou modernu), jež začíná být schopna kriticky posuzovat dosavadní nedostatečnou reflexi obsahující mnoho rizikových faktorů. V této souvislosti vystává potřeba řešit nejen rizika v jednotlivých zemích, ale také civilizační problémy, sociální nespravedlnost, válečná ohrožení či ekologické problémy v globálním měřítku. Jednotlivé příspěvky známých autorů a autorek - Jana Kellera, Jiřího Loudína, Martina Kopeckého, Jiřího Šubrta, Olega Suši, Marka Hrubece, Františka Škvrndy, Břetislava Horyny, Richarda Sťahela, Elisabeth Beck-Gernsheim, Zuzany Uhde, Marka Skovajsy, Petry Guasti, Lucie Cviklové a Ladislava Hohoše jsou seřazeny do tří tematických oddílů: Dilemata rizikové společnosti, Globální konflikty a Kosmopolitní a evropské výzvy. Kniha je zakončena rozhovorem Břetislava Horyny s Ulrichem Beckem.

      SLON
    • logika-onticky-neurcitych-domen-jsou-logicke-pravdy-nahodile

      Logika onticky neurčitých domén: Jsou logické pravdy nahodilé?

      Petr Dvořák

      Co mají společného některé budoucí události, kvantový mikrosvět a vágní jevy, jako je plynulý přechod mezi barvami? Všechny tyto oblasti sdílejí nějaký druh nevymezenosti, neurčitosti. Budoucnost není zcela dána. V kvantovém mikrosvětě nejsou přesně určeny hodnoty některých veličin. Přechod od červené barvy k oranžové není v barevném spektru přesně ohraničen. Uvedené neurčitosti čili neúplnost předmětné oblasti se promítá do logiky jazyka, jímž ji popisujeme. Zdá se, že výroky o ní nejsou ani pravdivé, ani nepravdivé. Má tato neúplnost také vliv na pravidla logiky? Má­-li, existuje pro neúplné domény jiná logika než klasická? Znamená to, že pravdy logiky nejsou nutné, nýbrž nahodilé? Tato studie z oboru aplikované filozofické logiky hledá odpovědi a zkoumá, nakolik se mění logika výroků o neurčitých doménách v porovnání s logikou výroků, které popisují zcela určitý svět. Kniha je určena filozofům, logikům, lingvistům a všem, koho zajímá vztah logiky a skutečnosti.

      Togga
    • modernita-modernity-v-eurasijskych-kulturnich-a-civilizacnich-kontextech

      Modernita/modernity v eurasijských kulturních a civilizačních kontextech

      Milan Kreuzzieger, Ondřej Lánský (eds.)

      Výběr textů podává přehled současných teoretických úvah věnovaných modernitě v singuláru i plurálu, a to jednak z evropské či západní perspektivy a jednak v dialogu s některými nezápadními, speciálně asijskými, interpretacemi. Interpretace modernity se utvářely v rozdílných kulturních a civilizačních prostředích, což se odráží v odlišných myšlenkových rámcích. Sborník má transdisciplinární charakter a navazuje především na knihy s interkulturním zaměřením, které vyšly v ediční řadě Filosofi e a sociální vědy. Přispívá k pochopení, že vývoj Evropy neurčují čistě vnitřní faktory, ale i vztahy ke globálním partnerům a aktérům světového dění.

      Filosofia
    • filosoficky-casopis-2-2017

      Filosofický časopis

      2/2017
      Filosofický ústav AV ČR
    • ekonomicka-a-politicka-transformace-ciny

      Ekonomická a politická transformace Číny

      Wei Xiaoping

      Kniha se věnuje výrazné transformaci, která v oblasti ekonomiky a částečně také v oblasti politiky probíhala v Číně v posledních desetiletích a která významně ovlivnila jak čínské prostředí, tak i globální ekonomiku. Autorka analyzuje filosofické základy transformace a otevírá jimi rozbory v sociálních vědách. Důležité je, že tato kniha není jen jednou z dalších publikací o Číně od amerického nebo evropského autora, který z vnějšku bez důkladné znalosti posuzuje Čínu. Kniha je od významné čínské autorky, která zná čínskou problematiku zevnitř, je schopna daleko hlouběji posoudit klady a zápory čínské ekonomické a politické transformace a další možnou cestu budoucího vývoje, přičemž reaguje na argumenty řady západních autorů.

       

      Filosofia
    • acta-comeniana-29

      Acta Comeniana 29

      Vladimír Urbánek, Lucie Storchová (eds.)

      Nový svazek přináší šest studií, které se převážně zabývají tématy z intelektuálních dějin a dějin filosofie 16. – 17. století. Sandra Bihlmaier se zabývá relevancí platónské a novoplatónské tradice pro Melanchthonovo a Ramovo pojetí logiky, i jejím vlivem na filiporamistické učebnice 16. století. Jan Čížek srovnává koncepci nenásilí s ideou univerzální tolerance v dílech Petra Chelčického a Jana Amose Komenského. Jacques Joseph zkoumá pojetí imaginace a ducha přírody v díle představitele cambridgeského platonismu Henryho Mora. Radmila Prchal Pavlíčková analyzuje luteránská pohřební kázání ze 16. století z hlediska toho, jak zobrazují proces opuštění staré víry a příklon k luterství u první generace luteránů a jak stylizují konfesní pravověrnost zesnulých. Kateřina Šolcová připravila edici politicko-teoretického spisu Jana Jesenského Pro vindiciis contra Tyrannos Oratio, který v průvodní studii zařadila do širšího kontextu monarchomachistických koncepcí v českém myšlení. Sergio García Rodríguez zkoumá Descartovo pojetí drog jako určitých forem intervence do lidského těla a mysli. Recenzní rubrika zahrnuje deset příspěvků, které hodnotí nové komeniologické publikace, práce k humanismu, přírodní filosofii, trinitární teologii, druhé scholastice, literárním žánrům a náboženským dějinám raného novověku. Dva obsáhlé nekrology hodnotí dílo Radima Palouše a Klause Schallera.

       

      Filosofia
    • pristupy-k-etice-iii

      Přístupy k etice III.

      Jakub Jirsa et al.

      Jakou podobu má mít dobré jednání v současném světě? Na jakých základech a jakým způsobem se má budovat etika? Dvacáté století zaznamenalo nejen další rozvoj utilitarismu a Kantem inspirovaných etických teorií, ale zároveň v něm došlo k renesanci etiky ctností a několika zásadním pokusům o nové promyšlení přístupu k etickým tématům a k etické teorii samé. Cílem této knihy je představit odpovědi na výše zmíněné otázky s vědomím plurality etických přístupů, která je pro dvacáté století příznačná. Třetí, závěrečný svazek projektu Přístupy k etice se zaměřuje na hlavní směry a postavy etiky a morální filosofie dvacátého a počátku jednadvacátého století.

       

      Filosofia
    • numismaticky-sbornik-29-2-2015

      Numismatický sborník 29/2 (2015)

      Jiří Militký (ed.)

      Úvodní studie hodnotí dva mincovní nálezy z konce 10. století na Prostějovsku, ve druhém pokračování se vrací k problematice hledání mincí pomocí detektorů kovů a na příkladu depotu feniků z Jindřichohradecka rozvíjí poznání o podobě oběživa v první polovině 14. století v jižních Čechách.

      Následující rubrika o domácích nálezech zmiňuje nález římských mincí z Kutnohorska a jižních Čech, hrobový nález vzácného denáru Boleslava III. ve Starém Plzenci, stejně jako vzácný denár Přemysla Otakara I. z Kolínska a přináší nové poznámky ke starším nálezům mincí z Vysokého Újezdu nad Dědinou v okrese Rychnov nad Kněžnou.

      Filosofia
    • numismaticky-sbornik-29-1-2015

      Numismatický sborník 29/1 (2015)

      Jiří Militký (ed.)

      V prvním svazku sborníku se čtenáři dočtou o českých denárech vyražených do mincovní reformy Břetislava I. ve sbírkách Západočeského muzea v Plzni, jakou podobu měly bitevní a smuteční medaile dvou jáchymovských řezačů razidel nebo o hromadném depotu mincí z Úpice na Turnovsku.

      Zařazeny jsou rovněž příspěvky o nově nalezených mincích na území republiky. Jedná se o moravské denáry z 11. a 12. století na Brněnsku či denár Přemysla Otakara I. z Duchcovska. Dále o pražské groše Václava II. z Jičínska a Nymburska, nebo o pražské groše Jana Lucemburského z Chrudimska. Zajímavostí jsou pak nálezy stříbrné osmanské mince a benátské ražby z Bělé pod Bezdězem či nález osmanské a tří čínských mincí z Náchodska.

      Zahraniční nálezy zastupuje pražský groš Jana Lucemburského objevený v polském Rabsztyně.

      V závěrečné diskusi se autoři příspěvků zabývají vývojem vnímání nálezu pokladu v historii českého právního řádu a popisují, jakým způsobem je evidován nalezený materiál ve Velké Británii.

       

      Filosofia
    • numismaticky-sbornik-28-2-2014

      Numismatický sborník 28/2 (2014)

      Jiří Militký (ed.)

      V úvodních studiích zjistíme, jaký vliv mají nalezené laténské a římské mince ze Zohora na výzkum osídlení západního Slovenska. Dozvíme se o dvou nálezech raně středověkých mincí a pražských grošů v Dolním Rakousku, anebo o depotu pražských grošů v Malíně na Kutnohorsku.

      Z českého prostředí sborník mimo jiné informuje o nálezech při archeologickém výzkumu v pražské Klimentské ulici, o nalezeném zlomku denáru Konráda Oty na Mělnicku, o historickém depotu velkých brakteátů na Královéhradecku, o nalezeném neobvyklém brakteátu z hradu Cvilín na Bruntálsku, anebo o mincích ze zaniklého vodního mlýna na Litoměřicku.

      Sborník uzavírá příspěvek s dodatky k soupisu zahraničních nálezů nejstarších českých a moravských mincí.

      Texty v češtině, slovenštině a němčině.

      Filosofia