Po úspěchu Mgr. Hynka Němce, Ph.D., který na jaře letošního roku získal Cenu Neuron pro mladé vědce, byli nyní oceněni prof. Petr Hořava, Ph.D. a Mgr. Anna Fučíková, Ph.D., kteří oba mají výraznou vazbu na Fyzikální ústav AV ČR.
Za přínos světové vědě byl oceněn prof. Petr Hořava, Ph.D., který v současné době působí na UC Berkeley v USA, ale do roku 1991 pracoval a svůj doktorský titul získal na Fyzikálním ústavu AV ČR. Více o Petru Hořavovi a jeho práci najdete přímo na stránkách Nadace Neuron.
Kromě hlavní „seniorské“ kategorie cílí taktéž na mladé vědce působící v České republice, a to v kategorii „Neuron Impuls“. V roce 2015 zde zvítězila v oboru Fyzika Mgr. Anna Fučíková, Ph.D., kmenově působící jako odborná asistentka na Matematicko-fyzikální fakultě Univerzity Karlovy (MFF UK) v Praze, ale zároveň v rámci částečného pracovního úvazku dlouhodobě spolupracující s Fyzikálním ústavem AV ČR.
Anna Fučíková vystudovala MFF UK, obor biofyzika a chemická fyzika (Mgr. 2007). Doktorská studia absolvovala na téže fakultě pod vedením prof. RNDr. Jana Valenty, Ph.D., přičemž školitelem-specialistou ve Fyzikálním ústavu AVČR, kde se zabývala zejména přípravou a charakterizací křemíkových a diamantových nanočástic, byl prof. RNDr. Ivan Pelant, DrSc. Studia zakončila úspěšnou obhajobou disertační práce „Bioapplications of novel nanostructured materials“ v roce 2012. Poté v letech 2012-2014 pobývala na dvouletém postdoktorálním pobytu v KTH–Royal Institute of Technology ve Stockholmu ve skupině prof. Linnrose.
Anna Fučíková, která je také držitelkou ocenění Česká hlava – Doctorandus za r. 2012, převzala na slavnostním večeru dne 1. prosince 2015 šek na částku 1 mil. Kč. Finanční prostředky jsou určeny na podporu projektu zabývajícího se experimentálním studiem polovodičových nanokrystalů a jejich optických vlastností. Výzkum půjde až na úroveň jednotlivých nanočástic, které bude Anna studovat pomocí unikátní kombinace optické mikro-spektroskopie a mikroskopie atomárních sil (AFM). Očekává se, že získané výsledky mohou nalézt uplatnění např. jako fluorescenční značky v biologii a medicíně, v solárních článcích a také jaké nové luminofory v optoelektronice.
Copyright © 2008-2014, Fyzikální ústav AV ČR, v. v. i.