Previous Next
K čemu antologie teoretických textů o paměti? KAMIL ČINÁTL Historie má v současné popkultuře pevnou pozici. Soudě dle bohaté komerční produkce románů, filmů, komiksů...
Revidovaný pohled na českou avantgardu   ILONA GWÓŹDŹ-SZEWCZENKOVÁ Obě souběžně vydané knihy Zuzany Říhové, jež jsou předmětem naší kritické reflexe, se...
V. I. P. pozvánka na Popelčin ples   MARTIN TOMÁŠEK Hutná, bezmála čtyřsetstránková kniha je výsledkem soustředěného zájmu a dlouhodobé spolupráce...

ÚČL nabízí knihovnám, muzeím, archivům, vysokým školám a univerzitám nebo veřejným výzkumným institucím výhodné provedení digitalizace jejich lístkových kartoték – katalogů, bibliografických kartoték, kartoték životopisných dat apod. Výsledkem digitalizace je veřejně přístupná internetová aplikace umožňující inteligentní fulltextové vyhledávání s rozsáhlými možnostmi správy, rozvoje i dalšího badatelského využití.

Pro zpracování zakázek využívá digitalizační pracoviště ÚČL odborný personál s dlouholetou zkušeností s digitalizací tohoto typu vědeckých informací, profesionální technické vybavení (speciální oboustranné skenery) a originální softwarový balík RETROBI. Ten byl vyvinut pro digitalizaci Retrospektivní bibliografie české literatury 1775-1945 jako opensource, takže jeho využití je bezplatné. Podrobnější informace o tomto projektu lze nalézt například v časopise Ikaros.

Retrospektivní bibliografie české literatury 1775–1945 je největší oborová bibliografie v České republice a je charakterizována mimořádným rozsahem (více než 1,7 milionů karet). Tomuto rozsahu odpovídá technologická robustnost softwaru RETROBI. Stejný programový balík lze ovšem s úspěchem použít i pro zpřístupnění drobných souborů dat, jako jsou katalogy menších knihovních fondů nebo specifických muzejních či archivních sbírek. V ÚČL byl tento balík nasazen například pro digitalizaci katalogu Staročeské sbírky fotokopií manuskriptů, prvotisků a tisků z 13. až 17. století, který zahrnuje pouze 2500 lístkových záznamů.

Software RETROBI využívá také Divadelní bibliografie 1851–1990. Úspěšnou digitalizaci této kartotéky o rozsahu 400 tisíc lístků zajistilo digitalizační pracoviště v ÚČL na zakázku Institutu umění – Divadelního ústavu. V současnosti probíhá digitalizace České uměleckohistorické bibliografie (Ústav dějin umění AV ČR, v. v. i.) a Slovníku středověké latiny (Kabinetu pro klasická studia Filosofického ústavu AV ČR, v. v. i.).

Leták s podrobnou nabídkou ke stažení zde.

Nabídková cena je kalkulována podle rozsahu a dalších charakteristik kartotéky vždy individuálně. S poptávkou a dotazy se obracejte na: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript..