upcoming events
-
7. 9. 201716.00Odpoledne s FLÚ
Filosofická kavárna: Prezentace překladu knihy Marthy Nussbaumové "Ne pro zisk"
Tomáš Hříbek, Ondřej Beran, Hynek JanoušekTomáš Hříbek, Ondřej Beran, Hynek JanoušekKlub Jazz Republic, Jilská 1a, Praha 1Odpoledne s Filosofickým ústavem. Pravidelné neformální setkání pracovníků FLÚ a spřátelené veřejnosti.
-
13. 9.–15. 9. 2017Konference
Social Knowledge in the Making
Filosofický ústav, Jilská 1, Praha 1Pořádá Kabinet pro studium vědy, techniky a společnosti
-
14. 9.–15. 9. 2017Konference
Marius Victorinus
Vila Lanna, V Sadech 1, Praha 6Pořádá Oddělení pro studium antického a středověkého myšlení FLÚ AV ČR
News
-
Výstava "Neviditelný most. Milada Blekastadová 1917–2003"
28. 8. 2017 -
Doc. Marek Hrubec hostem pořadu ČRo
19. 8. 2017O zakládání univerzity v Africe a o zájmu Evropanů o dějiny a současnost Afriky či Latinské Ameriky hovořil mimo jiné doc. Marek Hrubec (Centrum globálních studií při FLÚ AV ČR) v pořadu ČRo Večerní host Radiožurnálu (18. 8. 2017). Záznam rozhovoru si můžete poslechnout ZDE.
-
Demokratizace společnosti 4.0
17. 8. 2017O společenském a politickém kontextu tzv. čtvrté průmyslové revoluce i o významu sociálních a humanitních věd při adaptaci na ní píše v příloze Orientace Lidových novin (5. 8. 2017) dr. Filip Vostal (Kabinet pro studium vědy, techniky a společnosti FLÚ AV ČR). Spoluautorem článku je Lukáš Paleček. Článek si můžete přečíst ZDE.
-
Nakladatelství Filosofia začíná vydávat e-knihy
15. 8. 2017Kniha Michaela Dummetta O přistěhovalectví a uprchlících je jako první publikace z nabídky nakladatelství Filosofia k dostání také jako e-kniha ve všech běžných formátech. Zakoupit jí lze prostřednictvím internetového knihkupectví Kosmas ZDE. Další e-knihy nakladatelství připravuje.
-
Už v období první republiky byl Baťa vnímán rozporuplně
14. 8. 2017říká v rozhovoru pro ČRo Radiožurnál ředitel Filosofického ústavu AV ČR dr. Ondřej Ševeček. Záznam rozhovoru o fenoménu Baťa z pohledu světových hospodářských a sociálních dějin si můžete poslechnout ZDE.
Just out
-
-
Proměny marxisticko-křesťanského dialogu v Československu
Ivan Landa, Jan Mervart a kol.Předkládaná publikace se zaměřuje na jednu z nejvýraznějších etap dialogu mezi marxisty a křesťany, jež spadá do 60. let 20. století, přičemž zvláštní pozornost je věnována situaci ve střední Evropě a zejména v tehdejším Československu. O co v tomto dialogu šlo? Jaké historické či systematické okolnosti stály u jeho zrodu? Jaká témata byla diskutována a k jakým výsledkům se během společných diskuzí dospělo? Měly vážnější dopad na tehdejší teologické a filosofické myšlení? Ovlivnily církevní politiku států v socialistických zemích východního bloku? Změnily postoj křesťanských církví vůči státnímu socialismu? A co zbylo z někdejšího dialogu dnes? Může něčím přispět do současných diskuzí mezi křesťany a ateisty? Vytvářejí se nové podmínky pro dialog mezi křesťanstvím a politickou levicí? To jsou některé z otázek, na něž se tato kniha pokouší odpovědět.
Filosofia -
Riziková společnost a globální ohrožení. Ke kritické teorii Ulricha Becka
Oleg Suša, Marek Hrubec a kol.Kniha rozvíjí teoretický odkaz věhlasného myslitele, podle kterého se dosavadní společnost (tzv. první moderna) dostala do rizikového stádia svého technologického vývoje v důsledku nezamýšlených důsledků jednání, a pod tlakem rizik se mění v reflexivní společnost (tzv. druhou modernu), jež začíná být schopna kriticky posuzovat dosavadní nedostatečnou reflexi obsahující mnoho rizikových faktorů. V této souvislosti vystává potřeba řešit nejen rizika v jednotlivých zemích, ale také civilizační problémy, sociální nespravedlnost, válečná ohrožení či ekologické problémy v globálním měřítku. Jednotlivé příspěvky známých autorů a autorek - Jana Kellera, Jiřího Loudína, Martina Kopeckého, Jiřího Šubrta, Olega Suši, Marka Hrubece, Františka Škvrndy, Břetislava Horyny, Richarda Sťahela, Elisabeth Beck-Gernsheim, Zuzany Uhde, Marka Skovajsy, Petry Guasti, Lucie Cviklové a Ladislava Hohoše jsou seřazeny do tří tematických oddílů: Dilemata rizikové společnosti, Globální konflikty a Kosmopolitní a evropské výzvy. Kniha je zakončena rozhovorem Břetislava Horyny s Ulrichem Beckem.
SLON -
Jaké to je, nebo o čem to je?
Tomáš HříbekMísto vědomí v materiálním světě
Zatím nejsouhrnnější domácí monografie o současné analytické filosofii vědomí, která se během posledních dvou dekád stala jednou z nejživějších oblastí filosofického výzkumu. Autor vysvětluje důvody tohoto vývoje, jež mají co do činění se standardním pojetím fenomenálního vědomí a metafyziky materialismu, o něž se opírá formulace tzv. „těžkého problému" vědomí a výzva moderního dualismu. Tuto výzvu představují zvláště modální argument Davida Chalmerse a epistemický argument Franka Jacksona. Převážná část knihy je věnována návrhům na překonání dualismu: argumentům russelliánského monismu a materialistickým strategiím, zvláště tzv. reprezentacionismu. Autor obhajuje teorii, která se do jisté míry podobá reprezentacionismu v tom, že redukuje vědomí prostřednictvím intencionality, ale liší se odmítnutím standardního pojetí vědomí a argumentačním rámcem, jímž je spíše metodologický naturalismus než materialistická metafyzika. Tuto teorii rozvíjí hlavně Daniel Dennett, ačkoli příbuzné argumenty lze najít u dalších současných kritiků introspekce. Ačkoli Dennettova teorie nabízí spíše dekonstrukci než řešení „těžkého problému", autor dospívá k závěru, že navzdory své podnětnosti přehlíží „nejtěžší problém". Tento problém se netýká vědomí, ale intencionality. Kniha může sloužit jako úvod do současné diskuse ve filosofii mysli a metafyzice.
Filosofia
-
-
Masarykův realismus a filosofie pozitivismu
Jan SvobodaMezi pozitivistickým filosofickým přístupem a Masarykovým realismem nacházíme mnoho shod, ovšem i mnoho zásadních odlišností, které nelze bez zevrubnějšího zkoumání jednotlivých etap vývoje Masarykova myšlení náležitě určit a zařadit. Důkazem toho jsou až extrémně odlišné výroky hodnotící Masarykovu filosofickou pozici z řad předních pozitivisticky i jinak filosoficky zaměřených myslitelů. Po stručném načrtnutí základních rysů Comtovy pozitivistické filosofie, která Masaryka výrazně ovlivnila, přechází autor k Masarykovu myšlenkovému vývoji, v němž lze již od jeho samých tvůrčích počátků pozorovat specifické pnutí ve vztahu subjektu a objektu, resp. mezi jeho psychologismem a pojímáním společnosti, jeho sociologií. Na prahu nového století se Masarykovo badatelské úsilí zaměřuje na etiku, v níž spatřuje „jádro" filosofie. Jeho pojetí Prozřetelnosti, v němž je ideově zakotven racionální řád vesmíru, přírody i dějin, tím vymezuje místo i subjektu, jemuž principiálně propůjčuje možnost se aktivně a odpovědně podílet na věcech veřejných a směřovat společnost k humanitě. Její nejvěrohodnější a nejosvědčenější formu Masaryk nachází v demokracii.
Filosofia -
Logika onticky neurčitých domén: Jsou logické pravdy nahodilé?
Petr DvořákCo mají společného některé budoucí události, kvantový mikrosvět a vágní jevy, jako je plynulý přechod mezi barvami? Všechny tyto oblasti sdílejí nějaký druh nevymezenosti, neurčitosti. Budoucnost není zcela dána. V kvantovém mikrosvětě nejsou přesně určeny hodnoty některých veličin. Přechod od červené barvy k oranžové není v barevném spektru přesně ohraničen. Uvedené neurčitosti čili neúplnost předmětné oblasti se promítá do logiky jazyka, jímž ji popisujeme. Zdá se, že výroky o ní nejsou ani pravdivé, ani nepravdivé. Má tato neúplnost také vliv na pravidla logiky? Má-li, existuje pro neúplné domény jiná logika než klasická? Znamená to, že pravdy logiky nejsou nutné, nýbrž nahodilé? Tato studie z oboru aplikované filozofické logiky hledá odpovědi a zkoumá, nakolik se mění logika výroků o neurčitých doménách v porovnání s logikou výroků, které popisují zcela určitý svět. Kniha je určena filozofům, logikům, lingvistům a všem, koho zajímá vztah logiky a skutečnosti.
Togga -
Modernita/modernity v eurasijských kulturních a civilizačních kontextech
Milan Kreuzzieger, Ondřej Lánský (eds.)Výběr textů podává přehled současných teoretických úvah věnovaných modernitě v singuláru i plurálu, a to jednak z evropské či západní perspektivy a jednak v dialogu s některými nezápadními, speciálně asijskými, interpretacemi. Interpretace modernity se utvářely v rozdílných kulturních a civilizačních prostředích, což se odráží v odlišných myšlenkových rámcích. Sborník má transdisciplinární charakter a navazuje především na knihy s interkulturním zaměřením, které vyšly v ediční řadě Filosofi e a sociální vědy. Přispívá k pochopení, že vývoj Evropy neurčují čistě vnitřní faktory, ale i vztahy ke globálním partnerům a aktérům světového dění.
Filosofia
-