Archiv zpráv

Archiv zpráv

Stránka 1 z 48  > >> FP

Video: Hrozí Zemi srážka s planetkou?

Každých několik let se Země po dobu tří týdnů na přelomu října a listopadu potkává s meteorickým rojem Taurid, který obsahuje přinejmenším dvě planetky o velikosti 200 – 300 metrů. Je velmi pravděpodobné, že je v něm přítomno i mnoho dosud neobjevených planetek o rozměrech desítek metrů nebo i větších. Jenom v roce 2015 zachytila a analyzovala Evropská bolidová síť, řízená z observatoře v Ondřejově, 144 bolidů náležejících k tomuto meteorickému roji.

Výběrové řízení na pozici vědeckého asistenta/ky

Astronomický ústav AV ČR, v. v. i., vyhlašuje výběrové řízení na pracovní pozici v kategorii vědecký asistent se zaměřením na robotické teleskopy ve stelárním oddělení observatoře Ondřejov.

Videa a rozhovory: Vědci viděli srážku neutronových hvězd – vyvolala gravitační vlny

V pondělí 16. října 2017 se v centrále Evropské jižní observatoře v německém Garchingu odehrála mezinárodní tisková konference pojednávající o novém vzrušujícím astronomickém pozorování – astronomové hned z několika stanic po celém světě vůbec poprvé v historii lidstva zaznamenali srážku dvou neutronových hvězd a gravitační vlny vyprodukované při této události. Podívejte se na reportáže a rozhovory České televize s dr. Soňou Ehlerovou z Astronomického ústavu AV ČR a zároveň členkou českého národního týmu ESON.

Dny otevřených dveří na pražském pracovišti Astronomického ústavu AV ČR 10. a 11. listopadu 2017

Týden vědy a techniky Akademie věd ČR je největší vědecký festival v České republice, který zahrnuje přednášky, výstavy, dny otevřených dveří, dokumentární filmy a mnoho dalšího. Letošního ročníku, který proběhne mezi 6. a 12. listopadem 2017, se opět zúčastní i Astronomický ústav AV ČR. Kromě přednášek a projekcí filmů na různých místech České republiky vás zveme na dny otevřených dveří Oddělení galaxií a planetárních systémů na pražském Spořilově (Boční II č. 1401) v pátek 10. a sobotu 11. listopadu 2017.

Přednášky a filmy AsÚ AV ČR během Týdne vědy a techniky 6. – 12. listopadu 2017

Týden vědy a techniky Akademie věd ČR je největší vědecký festival v České republice, který zahrnuje přednášky, výstavy, dny otevřených dveří, dokumentární filmy a mnoho dalšího. Letošního ročníku, který proběhne mezi 6. a 12. listopadem 2017, se opět zúčastní i Astronomický ústav. Těšit se můžete na přednášky a filmy našich předních odborníků a zároveň popularizátorů (nejen) astronomie.

Na čem pracujeme: Polarizace rentgenového záření umožní na dálku změřit černou veledíru

V současné době je téměř jisté, že v centru každé galaxie se nachází černá veledíra. Jejich vlastnosti je však nesmírně obtížné na dálku změřit. V naší Galaxii využíváme ke „zvážení“ té „naší veledíry“ pohybů hvězd, které dokážeme s pomocí velkých dalekohledů jednotlivě rozlišit. Ve vzdálených galaxiích toto není možné. M. Dovčiak z ASU byl součástí skupiny vědců, kteří navrhují využít polarizace rentgenového záření na vzdálené „měření“ parametrů černých veleděr a jejich okolí v aktivních galaxiích.

Den Země 20. dubna 2018 na pražském Spořilově

Geofyzikální ústav AV ČR, v. v. i., Astronomický ústav AV ČR, v. v. i., Ústav fyziky atmosféry AV ČR, v.v.i a Středisko společných činností AV ČR, v. v. i. vás zvou na Den Země s Akademií věd ČR 2018, který se uskuteční v pátek 20. dubna 2018 v areálu Akademie věd ČR v Praze 4, Spořilov v době od 9:00 do 13:00.

Mimořádné prohlídky pro veřejnost 28. října 2017

O státním svátku v sobotu 28. října poskytneme přídavek prohlídek pro veřejnost. Bude se jednat o poslední prohlídky v tomto roce. Začátky v 10, ve 13 a v 16 hodin. Vstupné standardní. 28. říjen je pro hvězdárnu významným dnem, protože při desátém výročí vzniku samostatného Československa se Josef Jan Frič rozhodl odevzdat svoji soukromou hvězdárnu státu. Další informace.

Video: Noc vědců 2017 v Ondřejově

I přes nepřízeň počasí, zimu a déšť, navštívilo observatoř Astronomického ústavu AV ČR v Ondřejově v průběhu Noci vědců v pátek 6. října 2017 kolem 300 návštěvníků. Přítomen byl i štáb České televize, který pravidelně informoval o programu akce. A protože hvězdárna v Ondřejově zahajovala program poměrně brzy, tak ČT měla právě odsud hned tři živé vstupy. Vy si je můžete spolu s námi v tomto příspěvku připomenout.

Astronomický program na Dni s Vílou Izerínou na Jizerce 7. října 2017

V sobotu 7. října 2017 vás opět zveme na Jizerku, do Jizerské oblasti tmavé oblohy. Program od 10 hodin nabídne přes den pozorování Slunce dalekohledy se speciálními filtry, případně za zatažené oblohy pozorování pozemských objektů (za deště se nepozoruje). Po skončení dětského programu povídání o obloze pro celou rodinu (ve Sklárně) a po setmění pozorování noční oblohy dalekohledy a škola souhvězdí (před Sklárnou). Zajišťuje Klub astronomů Liberecka - pobočka České astronomické společnosti. Vše zdarma. Poslední autobus kyvadlové dopravy odjíždí z parkoviště Na Mořině ve 21 hodin.

Noc vědců s Astronomickým ústavem 7. října 2017 na Gruni v Beskydech

Zatímco v pátek 6. října proběhne program Evropské noci na hvězdárně v Ondřejově, na sobotu 7. října vás zveme na program v Beskydské oblasti tmavé oblohy, kde vystoupí docent Michal Švanda ze Slunečního oddělení Astronomického ústavu AV ČR v diskuzi po projekci filmu Blízký vesmír o hrozbách z vesmíru, spolu s filmovým štábem Akademie věd. Budeme se na vás těšit!

Evropská noc vědců na ondřejovské hvězdárně 6. října 2017

Na observatoři v Ondřejově proběhne v pátek 6. října 2017 program v rámci Evropské noci vědců. Astronomický ústav AV ČR v rámci této události připravil mimořádnou nabídku pro veřejnost zahrnující prohlídku areálu observatoře, pozorování oblohy dalekohledy a především prohlídku specializovaných pracovišť při jejich činnosti. Vše zdarma! Program na observatoři v Ondřejově proběhne od 15:00 do 24:00.

Na čem pracujeme: Je rychlý trpaslík pozůstatkem nepovedeného výbuchu supernovy?

Supernovy typu Ia jsou jednou z nejdůležitějších tříd objektů ve vesmíru. Patří mezi tzv. standardní svíčky, tedy objekty, z jejichž jasnosti lze přímo usuzovat na jejich vzdálenosti. Šedá je teorie, zelený je strom života, a tak ani se supernovami typu Ia to není tak jednoduché, jak se původně zdálo. Stéphane Vennes a Adela Kawka z ASU vedli mezinárodní tým, který objevil bílého trpaslíka, jehož vlastnosti poukazují na nepovedený výbuch supernovy.

Rozhovor Evropské jižní observatoře: Petr Horálek – fotograf pod tmavým nebem

ÚSTŘEDÍ EVROPSKÉ JIŽNÍ OBSERVATOŘE, GARCHING, 22. ZÁŘÍ 2017: Obloha nad observatořemi Evropské jižní observatoře (ESO) v poušti Atacama v Chile patří k  nejtemnějším a lidskou činností nejméně dotčeným místům na světě. Profesionální astronomové používají pokročilou technologii ESO k hledání odpovědí na naše nikdy nekončící otázky o vesmíru. Ovšem tmavé chilské nebe mají v lásce také fotografové. Oddělení ESO pro popularizaci a styk s veřejností podporuje skupinu fotografů nočního nebe zvaných „fotovyslanci ESO“. Na jejich snímcích se kombinují noční obloha a přístroje a zařízení ESO. Jedním z fotovyslanců je Petr Horálek, světově proslulý astrofotograf, spisovatel, cestovatel a astronom. Specializuje se na fotografování vzácných jevů noční oblohy a jeho záběry se často objevují v publikacích ESO, na webových stránkách ESO a objevily se také jako snímky týdne ESO či jako Astronomický snímek dne NASA. Popovídali jsme si s ním o triumfech a výzvách astrofotografie.

Poslední letošní prohlídky observatoře již o tomto víkendu!

Poslední pravidelné prohlídky pro veřejnost na hvězdárně v Ondřejově proběhnou o tomto víkendu. Otevřeno budeme mít i v neděli 1. října 2017. V časech 10, 13 a 16 hodin.

Turistický pochod "Po stopách kocoura Mikeše" 16. září 2017

V sobotu 16. září 2017 proběhne již 14. ročník pochodu "Po stopách kocoura Mikeše". Na observatoři Astronomického ústavu AV ČR v Ondřejově bude jedno z kontrolních stanovišť pochodu. Pro pochodníky i návštěvníky budou v tento den prohlídky hvězdárny zdarma. Na stanovišti pochodu pak bude připraveno astronomické zpestření.

Na čem pracujeme: Globální modely hvězdného větru odhalují menší hmotnostní ztráty horkých hvězd

Hvězdné větry jsou velmi důležitou komponentou hvězdného vývoje. Zejména horké hvězdy ztrácejí prostřednictvím hvězdného větru relativně velké množství hmoty, což má výrazný vliv na celkový vývoj hvězdy jako takové, např. na její životní dobu. Jiří Kubát z ASU ve spolupráci s Jiřím Krtičkou z Masarykovy univerzity v Brně využili svůj globální model hvězdných větrů a poukazují na výrazný nesoulad v předpovědi modelu ve srovnání s jinými teoretickými přístupy.

Fotogalerie: Ze zákulisí semináře 5 desetiletí Perkova dalekohledu

Prohlédněte si fotogalerii ze semináře, který se konal 5. 9. 2017 v budově Akademie věd v Praze a připomněl výročí Perkova dalekohledu. Vystoupili pamětníci i ti, kteří Perkův dalekohled využívají v současnosti.

Vesmírný Geokešing 9. září 2017 v okolí Ondřejova

V roce 2017 nastává 100. výročí založení České astronomické společnosti, jíž je Astronomický ústav AV ČR kolektivním členem. Je to natolik významné výročí, že se zrodil nápad projektu propojujícího astronomii s geokešingem (geocachingem). Do tzv. Vesmírné keše se bude moci zapojit opravdu každý příznivec tohoto orientačního sportu a celá akce vyvrcholí 9. září 2017 tzv. Mega Eventem, tj. bez nadsázky obří událostí českého geokešingu. Nebojte se ji podpořit už nyní!

„Vesmírná keš“ aneb geochaching a 100 let České astronomické společnosti

V sobotu 9. 9. 2017 se na hvězdárně Astronomického ústavu AV ČR v Ondřejově koná MEGA EVENT geocachingu s názvem „Vesmírná keš“. Očekává se účast téměř 2 000 lidí.

Stránka 1 z 48  > >>