Akademie věd ČR - Akademie věd ČR

Vyhledávání

Celý intranet Aktuální oblast


SSČ AV ČR, v.v.i.
Národní 1009/3
110 00 Praha 1
Tel.: +420 221 403 111

 

IČ: 60457856

DIČ: CZ60457856

 

ID datové schránky:

6vtfr9w

Připravované akce

2017_10_17_tvt_2017.png

Důležité odkazy

gs_logo_w256.jpg23_6_11_Letni_skola_pamatnik_Vitkov_foto_skys_x26x_resize.jpgMazanek_logo.pnglvicek.png

 

Škola v přírodě pro učitele

V polovině srpna se v Českém ráji uskutečnil zážitkový Letní vědecký kemp pro učitele základních a středních škol. Akce, která se letos uskutečnila již po čtvrté, je součástí projektu Otevřená věda Akademie věd ČR.

 
Odborný program si pro účastníky kurzu připravili lektoři z Biologického centra AV ČR, z Ústavu fyzikální chemie J. Heyrovského AV ČR, z Ústavu experimentální botaniky AV ČR, Matematicko-fyzikální fakulty UK a Přírodovědecké fakulty UK. Učitelé si vyzkoušeli řadu praktických cvičení a experimentů, které mohou vyzkoušet se svými studenty a žáky v rámci výuky. Při zařazování workshopů do programu organizátoři rovněž dbali na to, aby použitý materiál a pomůcky byly pro školy finančně dostupné.
 
„Letos jsme kemp rozdělili do tří po sobě jdoucích bloků. První blok byl určen pedagogům s aprobací matematika – fyzika, druhý pedagogům chemie – biologie a třetí blok byl poprvé určen pedagogům prvního stupně základních škol“, shrnuje členění akce hlavní organizátorka Monika Petržílková.
 
Fyzikáři si vyzkoušeli, jak je možné výuku matematiky a fyziky vzájemně propojit tím, že „fyzika vstoupí do matematiky“, zkusili si, jak využít USB teploměr a mikroskop ve výuce fyziky, dozvěděli se, co mají společného matematika a animovaný seriál Simpsonovi a naučili se nové experimenty, které rozvíjí nejenom fyzikální uvažování dětí, ale i jejich samostatnost a kreativitu. Biologové si zkusili izolovat parazitickou hlístici nebo pitvu housenky, strávili den v přírodní rezervaci velkých kopytníků v bývalém vojenském areálu Milovice ve středních Čechách, kde měli možnost mj. vidět a dozvědět se vše o zubrech a praturech. Středoškolskou výuku zakončil blok, který byl určen I. stupni ZŠ.
 
„Několik let pořádám kurzy pouze pro středoškolské kantory, proto jsem byla hodně zvědavá, jakou odezvu budou mít i u učitelek, které pracují s malými dětmi, u nichž pochopení exaktních věd hravou formou vyžaduje nemalé úsilí a píli právě u jejich kantorek. Jejich nadšení a neutuchající radost z celodenního vytváření různých „hraček“ však předčily mé očekávání. Paní učitelky si zkusily vyrobit fyzikální hračky, které umožňují dětem proniknout do fyzikálních zákonitostí a poznat, že fyzikální zákonitosti využívá v běžném životě opravdu každý, ať si to uvědomuje nebo ne. Zkusily si zajímavé pokusy z botaniky a chemie, přičemž všechny aktivity byly uzpůsobeny dané věkové skupině.“, dodala Petržílková.
 
 
 
Akademie věd ČR se v rámci projektu Otevřená věda věnuje vzdělávání pedagogů přírodovědných a humanitních oborů. Profesní rozvoj pedagogů je totiž významnou aktivitou, která vede ke zvýšení zájmu a motivaci žáků a studentů k vědecké práci. Školy a jejich učitelé tak hrají důležitou roli při uvádění žáka do oblasti vědy.
 
Cílem vzdělávání učitelů je dosáhnout posunu ve způsobu výuky daných předmětů tak, aby učivo bylo podáno atraktivněji a jejich odborná materie srozumitelněji interpretována s důrazem na experiment a praktické využití. Učitelé mají možnost obohatit svou výuku o nejnovější trendy ve vědě a zatraktivnit výuku o poutavé a nevšední informace ze zákulisí vědy a práce předních českých vědců.
 
Připravil: Divize vnějších vztahů – Odbor projektů, grantů a medializace
Foto: Divize vnějších vztahů – Odbor projektů, grantů a medializace
 
 
 

 

 

20. 9. 2017