Hlavní stránka   | Kontakt   |   English Czech

POPULARIZACE - Den otevřených dveří - pátek 10. listopadu 9-17 hodin

 

Týden vědy a techniky již po sedmnácté otevírá ve druhém listopadovém týdnu vědecká pracoviště Akademie věd po celé České republice. Zveme srdečně všechny zájemce, kteří chtějí poznat výzkum řady laboratoří našeho ústavu sídlícího v akademickém areálu Na Mazance v Praze 8.

Týden vědy -  trvá jen 7 dní. Nepropásněte je !

 

Den otevřených dveří v Ústavu fyzikální chemie J. Heyrovského AV ČR -

Na všechny akce je třeba se rezervovat, tj. předem objednat
(mailem na na kvetoslava.stejskalovaatjh-inst.cas.cz či telefonem na 2 6605 3265)

DOD_09_11_2007_06.jpg

pátek 10. 11. 2017, od 9 do 17 hodin
(POZOR: jsou stále ještě volné termíny exkursí - od 9 hodin, 14 hod, 15 hod a 16 hod.
Ostatni terminy jsou již obsazené a to vždy několika skupinami.)

V rámci Dne otevřených dveří v Ústavu fyzikální chemie J. Heyrovského AV ČR můžete navštívit tyto akce:

  • 3 odborně popularizační přednášky v čase od 9 do 12 hodin  (podrobnosti níže)
  • exkurse do laboratoří po skupinách - budou probíhat při zájmu alespoň 6 návštěvníků každou hodinu (od 9 do 16 hodin; exkurze ve 13 hodin bude  z důvodu polední přestávky vynechána), je třeba se vždy objednat.

Jedna hodinová exkurse zahrnuje program návštěvy tří laboratoří představujících výzkum v oboru fyzikální chemie. V rámci ní návštěvníci zavítají do třech různých laboratoří a budou seznámeni s jejich zaměřením/výzkumem, přístrojovou technikou a jejím užitím. Jedna exkurze současně poskytne průřez tématy chemická fyzika či biofyzikální chemie, katalýza či fotokatalýza, elektrochemie a výzkum nanomateriálů a nanotechnologií.

Rezervujte si své místo na exkursi - kvetoslava.stejskalovaatjh-inst.cas.cz  nebo na telefonu 2 6605 3265;  o své rezervaci mailem obdržíte její mailové potvrzení.

DOD2008_DSC_1741.JPG

 

Přednášky:
I. Moderní směry fyzikální chemie v ÚFCH JH aneb Přišel jsem, viděl jsem, vybádal jsem...

10. 11. od 9:00-9:50 hodin, v sále
(Ještě je volných 15 míst  v sále  - stav k 20.10.) Nutná rezervace místa na přednášce - kvetoslava.stejskalovaatjh-inst.cas.cz - o své rezervaci obdržíte mailem její potvrzení).

Přednáška představí zaměření a výzkum vědců v ÚFCH JH, který v oboru fyzikální chemie patří v ČR dlouhodobě ke špičce. Seznámí posluchače s moderním výzkumem v oborech, jako je např. teoretická chemie, chemická fyzika, elektrochemie, vývoj nových nanomateriálů a nanotechnologií (s uplatněním v katalýze, fotokatalýze a elektrochemii) a s řadou spektroskopických a mikroskopických technik používaných v základním i aplikovaném výzkumu.

Ing. Květoslava Stejskalová, CSc.
Květoslava Stejskalová absolvovala VŠCHT v Praze. Systematicky se věnuje vzdělávání a popularizaci vědy. Je podepsána pod řadou programů, jejichž cílem je podnítit zájem mladých o přírodní vědy a další vzdělávání a je také autorkou unikátní putovní výstavy "Příběh kapky" o Jaroslavu Heyrovském.

prednaska04_08_11_2007.jpg


II. Alchymie cizích světů aneb Malý kurz astrochemie
10. 11. od 10:00-10:50, v sále
(stav ze dne 20.10. - 120 míst v sále je  obsazeno. Litujeme, již nelze rezervovat).

V přednášce projdeme cestu od prvních atomů a molekul formujících se na počátku existence našeho vesmíru, přes vznik prvků periodické soustavy při hrozivém výbuchu supernovy až ke zhroucení mezihvězdného oblaku obsahujícího základní stavební kameny vzniku hvězd, planet i života. Poté nahlédneme do procesu utvářejícího povrch a atmosféru planet sluneční soustavy a vydáme se na pouť zpět časem na Zemi do doby, kdy se snad utvářely základní komponenty molekulárního světa projevujícího znaky života.

RNDr. Martin Ferus, Ph.D.
Martin Ferus vystudoval fyzikální chemii na PřF UK. V rámci spektroskopických experimentů se mj. věnuje identifikaci nových, dosud nepopsaných spektrálních přechodů vysoce excitovaných atomů ve spektrech Slunce a hvězd, spektrům a složení meteorů a chemické evoluci základních biomolekul ve vesmíru.

III. Pomohou kvantové počítače rozluštit nezodpovězené otázky tajemného světa molekul?
pá 10. 11.od  11:00-11:50, v sále
(stav ze dne 20.10.- 120 míst v sále je  obsazeno. Litujeme, již nelze rezervovat).

V přednášce se nejprve seznámíme se základy kvantové mechaniky, která na první pohled může působit poněkud zvláštním dojmem. Dále osvětlíme základní principy kvantových počítačů a ukážeme jejich možné využití pro studium vlastností molekul. Na závěr přednášky se podíváme, jak by takové počítače v budoucnu mohly vypadat.

RNDr. Libor Veis, Ph.D.
Libor Veis pracuje jako vědecký pracovník v Oddělení teoretické chemie a jeho oborem je kvantová (výpočetní) chemie, tedy věda, jejímž předmětem jsou počítačové simulace molekul. Zajímá se o průnik kvantové chemie a kvantové informatiky a např. o vývoj klasických výpočetních metod.

mozaika_UFCHJH.JPG

ÚFCH JH rozvíjí badatelskou činnost ve fyzikální chemii, elektrochemii a chemické fyzice se zaměřením na vztahy mezi strukturou a reaktivitou látek. Soustřeďuje se na teoretický a experimentální výzkum chemických a fyzikálně-chemických dějů na atomární a molekulární úrovni (struktura a dynamika látek, mechanismus reakcí) v plynné, kapalné a pevné fázi a na jejich rozhraních, a to především v systémech významných pro chemickou katalýzu a sorpční, elektrochemické a biologické procesy.

DSC_4969_leto12_web.jpg

ÚFCH JH  na Týdnu vědy a techniky 2017 .....

 

Nedostali jste se k nám nebo přednáška, na kterou jste chtěli přijít, byla již obsazená ?

Nebojte se, nemusíte čekat další rok !


Pro školy, třídy či skupiny studentů, kteří se v záplavě nabídek TVT 2017 k nám nestihli dostat, sdělujeme, že naše programy  netrvají jen 7 dní, ale k nám se chodí každý týden v roce.

Spojte se s námi a váš individuální program  přednášek, praktických měření, workshopů či exkurzí
si přijedete zažít kdykoliv v průběhu školního roku.

Více informací najdete  ve vzdělávacím a popularizačním projektu Tři nástroje.

 

 

obr_01_letni_skola_NANO_VIII_2014.jpg

Připravila: Květa Stejskalová, fota archiv ÚFCH JH


Hlavní stránka   | Kontakt   |
Webdesign 2007-2017 Hana Francova TOPlist

NAVRCHOLU.cz