Čteme? Co čteme, kolik čteme, kde čteme, kdy čteme, kolik knih kupujeme, jak často chodíme do knihoven, jak si stojíme ve srovnání s jinými zeměmi, jací jsou naši nejoblíbenější autoři a knihy? Jak čtení knih souvisí s jinými činnostmi a co na nás všechno prozrazuje? Jak je to s naší věrností knize jako nejstaršímu „masovému médiu", zejména jsou-li tady média mladší a mnohem dravější (nejnověji internet)? Co s námi coby čtenáři a účastníky knižního trhu dělá fakt, že u nás vychází tolik knih jako nikdy v minulosti (v průměru téměř padesát každý den)? A jak se na našem vztahu ke knize podepsalo sedmnáct let demokracie? Jsme stále knihomilnou populací, za niž jsme se tak dlouho považovali? Především k těmto otázkám se kniha soustřeďuje. Vychází se v ní z vůbec prvního českého reprezentativního průzkumu zaměřeného na čtenáře a čtení, který se uskutečnil v roce 2007 pod patronátem Ústavu pro českou literaturu AV ČR, v. v. i., a Národní knihovny ČR. Autor se nejdříve zabývá fenoménem čtení (knih) a poté se snaží jednotlivá data z průzkumu uspořádat do několika oblastí: kniha (čtení, nakupování, půjčování, domácí knihovny), dále čas (volný a pracovní, čtení a jiná média) a nakonec hodnoty, s nimiž knihy spojujeme (preference, vlivy, postoje, návyky, důvody). V závěru jsou výsledky průzkumu konfrontovány s tradovanými předsudky, které o čtení knih, zejména v současné době, panují.
V nakladatelství Akropolis právě vyšla kniha Lucie Kořínkové František Gellner. Text – obraz – kontext, která představuje Gellnerovo dílo v neobvyklých či neznámých perspektivách a souvislostech.
Dovolujeme si Vás pozvat na mezinárodní konferenci "Vzorové drama raného novověku", kterou pořádají Historický ústav AV ČR, Ústav pro českou literaturu AV ČR a Kabinet pro klasická studia Filosofického ústavu AV ČR ve spolupráci s FF UK.
Zveřejňujeme prezentaci pro studenty Ústavu české literatury a knihovnictví FF MU v Brně, jimž v pondělí 2. 10. 2017 představil ředitel ÚČL bibliografické databáze a další informační zdroje ústavu.
9. října od 15:00 prosloví v přednáškovém sále ÚČL AV ČR Lars Elleström (Linnaeus University) přednášku „Coherence and Truthfulness in Communication: Mediality, Multimodality, Indexicality and ‚Fictionality‘“.
3. října od 17:00 v přednáškovém sále ÚČL AV ČR prosloví Jana Maroszová přednášku "Barokní kázání a historická knihovna dominikánského konventu sv. Jiljí v Praze". Jste srdečně zváni! Přednáška je součástí cyklu Staročeské dýchánky.
Ústav pro českou literaturu AV ČR, v. v. i., Vás srdečně zve na mezinárodní vědeckou konferenci o Arnoštu V. Krausovi (1859–1943), která se koná na Filozofické fakultě UK ve dnech 5.–7. října 2017.