nejbližší akce

Aktuality

  • Medaile Josefa Dobrovského pro prof. Newerklu

    19. 10. 2017

    S potěšením oznamujeme, že na návrh Filosofického ústavu AV ČR byla prof. Stefanu M. Newerklovi (Institut slavistiky Vídeňské univerzity) udělena Medaile Josefa Dobrovského za zásluhy ve filozofických a filologických vědách. Nejvyšší ocenění Akademie věd ČR pro obor humanitních věd převzal prof. Newerkla z rukou předsedkyně AV prof. Zažímalové 18. října 2017. Více ZDE

  • Komentovaná prohlídka výstavy Neviditelný most

    16. 10. 2017

    Komentovaná prohlídka výstavy Neviditelný most. Milada Blekastadová (1917-2003), kterou povede dr. Vladimír Urbánek, se koná ve středu 18. 10. 2017 od 16.30 v Galerii vědy a umění v budově AV ČR na Národní. Více informací ZDE.

  • Filosofie jako věčně otevřená otázka

    10. 10. 2017

    O současné roli filosofie a jejích dnešních tématech hovoří v článku magazínu A / Věda a výzkum (3/2017) pracovníci Filosofického ústavu AV ČR Alice Koubová, Kryštof Boháček a Juraj Hvorecký. Článek, který představuje i některé vědecké a popularizační projekty ústavu, si můžete přečíst ZDE.

  • Prezentace knih nakladatelství Filosofia v knihkupectví Academia

    9. 10. 2017

    Novinky, ale i vybrané starší tituly nakladatelství Filosofia jsou v průběhu měsíce října prezentovány ve výloze knihkupectví Academia ve Vodičkově ulici. V případě zájmu navštivte náš e-shop, kde můžete knihy zakoupit za zvýhodněnou cenu. Také nabízíme vybrané, mírně poškozené tituly s 50procentní slevou ZDE.

právě vychází

    • nejstarsi-mestska-kniha-taborska-z-let-1432-1452

      Nejstarší městská kniha táborská z let 1432–1452

      Alena M. Černá, František Šmahel (eds.)

      Nejstarší dosud známá táborská městská kniha trhová vděčí za své uchování folmavskému faráři a vlastenci Antonínovi Krejčímu, který ji roku 1868 získal od hokynářky v Českých Budějovicích. Tato ojedinělá památka o nově založené husitské pevnosti je jedinečným pramenem nejen pro údaje o původu, zaměstnání, komunálním statusu a nemovitém majetku původních obyvatel táborské komuny, ale i pro své jazykové ztvárnění, neboť představuje nejrozsáhlejší staročeský pramen úřední povahy.

      Ke knize je přiloženo CD s edicí v digitální podobě.

      Filosofia
    • nabozenstvi-a-sekularita

      Náboženství a sekularita

      Ondřej Štěch (ed.)

      Zápas o veřejný prostor

      Kniha se zabývá aktuálním sporem o náboženství a sekularitu ve veřejném prostoru. Analýzy tohoto tématu se přitom odehrávají na pozadí často dramatických mediálních a politických debat a událostí, jež souvisí se vztahem mezi mocenskými zájmy a hodnotami v různých západních a muslimských zemích. Týkají se však také dalších kulturních a náboženských okruhů. Idea sekulární veřejnosti je zde vystavena zkoušce.

      Publikace nabízí texty významných současných autorů: Jürgena Habermase (Německo), Charlese Taylora (Kanada), Alessandra Ferrary (Itálie) a Hanse-Herberta Köglera (USA), k jejichž textům napsal výstižnou úvodní studii Ondřej Štěch. Polem, na němž se všichni pohybují, je převážně politická filosofie s přesahy do dalších humanitních a sociálních věd.

       

      Filosofia
    • citanka-latinskych-textu-z-pozdne-stredovekych-cech

      Čítanka latinských textů z pozdně středověkých Čech

      Lucie Doležalová, Michal Dragoun, Jan Ctibor (eds.)

      Cílem této knihy je seznámit čtenáře s různými typy středolatinských textů, představit prameny z pozdně středověkých českých zemí a poskytnout pomoc při samostudiu latiny. Výbor obsahuje především texty obtížně přístupné, dosud nevydané nebo téměř neinterpretované. Kniha tak kromě základního seznámení s vybranými prameny poskytuje rovněž představu o některých směrech současného bádání v české medievistice. Jsou vybrány texty neliterární povahy. Každý příspěvek obsahuje obecný úvod k danému typu a úvod ke konkrétním zvoleným úryvkům. Vedle latinského textu, opatřeného poznámkami usnadňujícími porozumění textu, se vždy nachází český překlad s poznámkami k obsahu.
      Ukázka ZDE.

      Scriptorium
    • filosofie-logiky

      Filosofie logiky

      Jaroslav Peregrin, Marta Vlasáková

      Kniha je soustavným pojednáním o problémech filosofie logiky a přístupech k jejich řešení; je ovšem napsána trochu jinak, než bývají knihy o filosofii logiky po světě obvykle psány. Na jedné straně se snaží ukazovat, že problémy, s nimiž logika a filosofie logiky zápasí, často vznikly mnohem dříve než v době, kdy se objevila moderní logika; na druhé straně se ale snaží ukázat, že je tu specifický druh filosofických problémů týkajících se logiky, který skutečně vznikl až se vznikem moderní logiky a kterému dosud není věnována patřičná pozornost. Kromě tradičních témat (například problematika logických paradoxů, vymezení logické formy, logické zachycení „obecnin" aj.) se tudíž práce zabývá i ryze novodobými problémy logiky (spojenými například s axiomatizací logických kalkulů a vytvářením jejich množinových modelů, s otázkou jejich úplnosti a neúplnosti, či s bující pluralitou logických systémů). Kniha je psána tak, aby byla srozumitelná nejenom úzkému okruhu odborníků; je tedy vhodná pro studenty různých oborů, kteří přicházejí s logikou do styku, i pro zájemce o logiku z řad široké odborné veřejnosti.

      Filosofia
    • o-zakonech

      O zákonech

      Marcus Tullius Cicero

      Ciceronův spis O zákonech úzce navazuje na jeho dílo O věcech veřejných. Oba tyto dialogy jsou zároveň míněny jako římská obdoba Platónových dialogů Ústava a Zákony. Ze spisu O zákonech, který Cicero nejspíše nikdy nedokončil, se dochovaly necelé tři knihy a několik zlomků. První kniha tematizuje především otázku přirozeného práva, ve druhé knize se Cicero zabývá náboženskými zákony, ve třetí knize nastiňuje rozdělení a kompetence politických úřadů. Jako bytostný Říman Cicero nenavrhuje zákony pro ideální obec mimo reálný svět, ale pro dokonalejší podobu stávající římské republiky, jejímuž rozvratu se snaží zabránit. Český překlad v zrcadlovém vydání připravili J. Janoušek a M. Novotný. Poznámkami opatřil M. Novotný.

       

      OIKOYMENH
    • filosoficky-casopis-4-2017

      Filosofický časopis

      4/2017
      Filosofický ústav AV ČR
    • the-aesthetic-illusion-in-literature-and-the-arts-2

      The Aesthetic Illusion in Literature and the Arts

      Tomáš Koblížek

      The notion of aesthetic illusion relates to a number of art forms and media. Defined as a pleasurable mental state that emerges during the reception of texts and artefacts, it amounts to the reader's or viewer's sense of having entered the represented world while at the same time keeping a distance from it. Aesthetic Illusion in Literature and the Arts is an in-depth study of the main questions surrounding this experience of art as reality.

      Beginning with an introduction providing historical background to modern discussions of illusion, it deals with a wide range of theoretical issues. The collection explores the nature and function of the aesthetic illusion as well as the role of affect and emotion, the implications of aesthetic illusion for the theory of fiction, the variable forms of aesthetic illusion and its relationship to other components of aesthetic response. Aesthetic Illusion in Literature and the Arts brings together a team of scholars from philosophy, literature and art and presents an interdisciplinary examination of a concept lying at the heart of contemporary aesthetics.

      Bloomsbury
    • ne-pro-zisk

      Ne pro zisk. Proč demokracie potřebuje humanitní vědy

      Martha C. Nussbaumová

      Kniha známé americké filosofky Marthy Nussbaumové je obhajobou humanitního vzdělání, jež je v západních společnostech stále více pod tlakem ekonomických imperativů a komercionalizace. S oporou v argumentech klasiků jako Sókratés, Rousseau, Dewey, Mann, Thákur a dalších dokazuje, že všestranné humanitní vzdělání je jednou ze základních podmínek přežití demokracie. Zatímco technická specializace vyhovuje požadavkům efektivity a produktivity, nestačí pro kultivaci kritického a inovativního myšlení. Ačkoli se kniha vyslovuje primárně k situaci ve Spojených státech amerických, kde je tlak komercionalizace zřejmě nejintenzivnější, její ústřední argument platí bezpochyby i v našich podmínkách.

      Filosofia
    • perseus-a-medusa

      Perseus a Medusa

      Jan Bažant

      Zobrazení mýtu od počátku do dneška

      Ztvárnění antických mýtů jsou dnes pro většinu lidí nesrozumitelná. A to je škoda. Cílem této knihy je, aby neohrožený Perseus, hrůzná Medusa, obětavá Danae, krásná Andromeda a tajemný Pegas znovu promluvili. Publikace ovšem není určena pouze odborníkům, její text je v podstatě komentářem k autentickým pramenům – textům a především k pěti stům typických zobrazení Perseova mýtu. Na zadní straně obálky je fotografie antické římské gemy s hlavou Medusy, která s největší pravděpodobností pocházízesbírky Karla IV. Patří ke vzácným předmětům, o nichž můžeme říci, že je český král a císař římský měl v ruce, pozorně si je prohlížel a přemýšlel o nich. Tyto úvahy ovlivnily podobu koruny římského krále, která vznikla v Praze roku 1349. Proč do její výzdoby Karel IV. začlenil antické gemy s hlavami Medusy? Co pro něj tato zobrazení znamenala a jak si mýtus o Meduse vykládal? To jsou otázky, na které tato monografie hledá odpovědi. Chce čtenářům ukázat, že všechna zobrazení Persea a Medusy – obrazy, reliéfy i sochy – v kultuře poantické Evropy jsou stejně pozoruhodná jako vznik a vývoj tohoto mýtu ve starověkém Řecku. Čtenáři se v předkládané knize mohou podrobně seznámit s vývojem gramatiky a slovníku těchto zobrazení od antiky až po současnost. Nejstarší památky jsou z 2. tisíciletí před Kristem, nejmladší je ze současnosti – a tato díla pocházejí nejen z celé Evropy, ale i z Předního východu či Severní Ameriky. Mezi vybranými obrazy a sochami inspirovanými Perseovým mýtem jsou i nejvýznamnější zobrazení, která vznikla v českých zemích. A proč právě mýtus o Perseovi? Od svého vzniku byl spjat s viděním a zobrazováním, na němž je naše dnešní kultura postavena.

      Academia
    • listy-filologicke-folia-philologica-2-2017

      Listy filologické/Folia philologica

      1–2/2017
      Filosofický ústav AV ČR