official magazine of CAS

 


EUSJA General Assembly

eusja.jpg EUSJA General Assembly
& EUSJA Study Trip

Prague, Czech Republic
March 14–17, 2013

Important links

International cooperation

 

ESO

EUSCEA

AlphaGalileo

WFSJ

 

 

Books

English books prepared for publication by Academy bulletin

 

Akademie věd České republiky / The Czech Academy of Sciences 2014 a 2015

rocenka_obalka_en.jpg
The Czech Academy of Sciences has issued a report accounting selected research results achieved by its scientific institutes in all research areas in 2014 and in early 2015.
Full version you can find here.

 

kniha
VILLA LANNA IN PRAGUE
The new english expanded edition 

 

kniha
SAYING IT ...ON PAPER


Archive

Stopy AB v jiných titulech

Stopa AB v dalších médiích a knižních titulech

Abicko  > 2016  > červ-srp  > Úvodník

Slovo šéfredaktorky

Titul7_8_16.jpgNaše nejbližší hvězda – Slunce – opět přinesla léto. Parné, žhavé či rozmarné, jak je libo. A taky hravé. Světlo, malující fantaskní obrazy jako třeba na titulní stránce letního dvojčísla Akademického bulletinu, se od největší hvězdy sluneční soustavy dostane na povrch Země za 8 minut a 19 sekund. To je zlomek času, který světlo potřebuje na cestu z druhé nejbližší hvězdy Proxima Centauri, odkud mu to trvá víc než čtyři a čtvrt roku. Střední sluneční čas je pak základem měření času v běžném životě. A protože léto mívá čas volnější, pokochejte se s námi odrazem budovy Akademie věd ČR, jak jej rozvlnilo skleněné opláštění Nové scény Národního divadla, než se vydáte dál třeba za našimi archeology, kteří analyzují paleogenetický záznam z věstnonických a pavlovských lidských fosilií, zaskočte si do Vídně zjistit, co máme s tímto městem společného, případně zůstaňte vzhůru i po západu Slunce, a to buď s filozofy, nebo nebo na koncertu v Obecním domě prostřednictvím fotoreportáže. A nezapomeňte ani na nově otevřený parazitologický pavilon a dendrologickou zahradu Biologického centra v Českých ­Budějovicích.
Za celý redakční kolektiv vám přeji krásný letní čas, a pokud v něm budete sledovat Slunce, vězte, že první písemné zmínky o jeho pozorování pocházejí ze starověké Číny a jsou staré 4000 let.

MARINA HUŽVÁROVÁ