Publikace Lokální politický pluralismus propojuje historiografický a politologický přístup při zkoumání jevů spojených s politickým pluralismem v Brně. Sledované období zahrnuje více jak sto padesát let – od vzniku samosprávy v roce 1848 po referendum o přesunu nádraží.
První její pomyslný oddíl tvoří kapitoly věnované éře let 1848–1938: politické strany a zájmové bloky v období rakouském (resp. rakousko-uherském) a v éře československé státní samostatnosti před druhou světovou válkou a brněnské spolky v éře první republiky. Druhá část se věnuje období let 1945–1989 – jak oficiální politice KSČ v Brně, tak jejím jednotlivým vnitřním proudům či pluralitě uvnitř disentu. Třetí část se zabývá obdobím nejnovějším – politickým životem v Brně po roce 1989. Zachycen je vývoj politických stran a sociálních hnutí v Brně, volební chování v Brně od roku 1919 do současnosti a referendum o poloze nádraží z podzimu 2004.
Autorský kolektiv tvoří historici a politologové několika brněnských akademických pracovišť.
kapitola v knize / monografii
Vráblíková, Kateřina
Občanská společnost v Brně
Vráblíková, Kateřina. 2006. „Občanská společnost v Brně.“ Pp. 113-138 in Balík, Stanislav a kol. Lokální politický pluralismus. Brno ve třech stoletích. Brno: Centrum pro studium demokracie a kultury CDK. 200 s. ISBN 80-7325-110-8.
Autoři:
Oddělení:
Témata:
občanská společnost
politika (a postoje k politice)
regiony
Newsletter
Facebook
Twitter