Pokud máte zájem o zapojení se do portálu, vyplňte prosím vstupní dotazník (ke stažení zde), a přilože jej k emailu, který bude obsahovat vyjádření zájmu ředitele/ředitelky či vedoucího knihovny o zapojení. Zprávu prosím pošlete na adresu mail@knihovny.cz.
Jakmile bude Vaše žádost schválena Řídícím výborem portálu a ředitel/ředitelka nebo statutární zástupce knihovny podepíše smlouvu o zapojení (více zde), kontaktujeme Vás s dalšími pokyny.
Vždy aktuální podrobný popis technických požadavků naleznete zde.
Význam portálu pro knihovny
Instituce, které se zapojí do portálu Knihovny.cz mají možnost zviditelnit se účastí na projektu celorepublikového významu, což prospívá dobrému jménu knihovny a pomáhá přitáhnout pozornost veřejnosti. Potenciální čtenáři mají značně usnadněný přístup k informacím o fondu zapojené knihovny a z části potenciálních čtenářů se tak můžou záhy stát čtenáři registrovaní.
Několikrát jsme se setkali s dotazem na rozdíly mezi naším portálem a Souborným katalogem ČR. Účel obou projektů se od sebe do značné míry liší a naším cílem rozhodně není suplovat, či dokonce nahradit funkci SK ČR. Naopak obsah SK ČR je i pro Knihovny.cz významným zdrojem vysoce kvalitních bibliografických údajů, které nám pomáhají při deduplikaci záznamů zapojovaných knihoven.
Na rozdíl od SK ČR vidí čtenáři na portálu Knihovny.cz bibliografické záznamy jednotlivých knihoven v původní podobě. Vzhledem k cíli zapojit to největší množství knihoven také nemáme natolik přísné požadavky na kvalitu záznamů (ačkoliv samozřejmě platí, že s kvalitními záznamy se pracuje podstatně lépe).
Takže zatímco SK ČR vytváří databázi bibliografických záznamů ve špičkové kvalitě, Knihovny.cz se soustředí na sjednocený přístup ke službám zapojených knihoven.
Nezbytné předpoklady:
- Nejdůležitějším předpokladem pro to, aby se knihovna do portálu mohla zapojit, je schopnost zveřejnit portálu všechny své veřejné bibliografické záznamy včetně jejich pravidelných aktualizací. Preferovaným způsobem pro stahování záznamů je použití OAI-PMH ve verzi 2 nebo pravidelný export na sftp server Moravské zemské knihovny.
- Dále je důležité předávat informace o jednotkách jako součást bibliografického záznamu v opakovatelném poli 996.
Tyto dva základní požadavky sice knihovnám zajistí schopnost informovat o obsahu svých katalogů, ale takovéto zapojení se do portálu není plnohodnotné. Uživatelům neumožňuje zjistit aktuální dostupnost publikací ani využívat knihovních služeb (objednávání, rezervování, prodlužování …).
- NCIP (pro systémy Koha, Koniáš, ARL, Clavius, DaWinci a Verbis) nebo ALEPH RESTful API pro zpřístupnění informací o aktuální dostupnosti a zprovoznění služeb nahrazujících lokální OPACy jednotlivých knihoven.
- Registrace u eduID.cz pro ověřování identit (nebo pro malé knihovny implementovaná funkce LookupUser v NCIPu).
Silně doporučeno:
(zejména pro knihovny nabízející elektronické zdroje přístupné uživatelům i mimo budovu knihovny)
- Registrace čtenáře do knihovny online za pomocí validovaného mojeID.
- Přijímání online plateb včetně úhrady registračního poplatku.
- Poskytnutí kopie knihovnou tvořených zdrojů včetně obsahu digitální knihovny pro indexaci v portálu, poskytnutí informací o knihovnou pořízených elektronických zdrojích
Předpoklady 5 - 7 sice nejsou nezbytné, zapojení do portálu bude fungovat i bez nich, ale jejich existence radikálně navýší uživatelský komfort a naplnění cílů a smyslu celého portálu, zejména schopnost nabídnout uživatelům využívat služeb knihoven i na dálku bez nutnosti navštívit knihovnu (např. on-line registrace pro využívání externích zdrojů).
Jednotlivé kroky zapojení knihovny do portálu popisuje wiki průvodce.